Yerel Esnafa Sahip Çık Kırşehir!

Korona virüsün tüm dünya ve Türkiye'ye yayılması ile birlikte etkisi Kırşehir'de il genelinde de küçük esnafı vurmuş durumda.

    Korona virüsün tüm dünya ve Türkiye'ye yayılması ile birlikte etkisi Kırşehir'de il genelinde de küçük esnafı vurmuş durumda.
    Kırşehirli vatandaşlar evlerinden çıkmayarak virüsten korunmaya çalışırken, küçük esnaf ise iş yapamamaları sebebiyle çaresiz kaldı. Bu konuda tüm küçük esnaflarımızı teker teker gündeme getirerek "esnafımıza sahip çık" kampanyası başlatmış bulunuyoruz. Haydi Kırşehir gün birlik ve beraberlik günü.
     Özellikle bu zor günlerde variyetli İş insanlarımıza sesleniyoruz: Lütfen bu kampanyaya sizlerin desteğiniz bekliyoruz. Ve yine Kırşehir'deki STK'larında bu kampanya ya destek vermelerini diliyoruz.  Hem Koronovirüsü ile mücadele edeceğiz hem de insanlarımıza ve yerel esnafımıza sahip çıkacağız... 
    Her şeyi devletimizden beklemeyelim. Siyasilerden, Belediye Başkanları, Muhtarlara tüm Yerel Yöneticilere, Daire Müdürlerinden İş Adamlarına, Sivil Toplum Kuruluşlarından, İl Genel Meclis Üyelerine Haydi Kırşehir koronavirüs mağduru küçük esnaflarımıza sahip çıkalım... Aşçısına, berberine, terzisine, kahvecisine, dolmuşçusuna, taksicisine, tüm küçük esnafın için, işsizin, dul, yetim, öksüzün, kimsesizin için şimdi  "Gün Paylaşma günü" "Gün Birlik günü, Beraberlik günü"  Unutmayın gün dayanışma günüdür ve bu süreci hep birlikte atlatacağız. Korana virüs salgını ve tedbir amaçlı alınan kararlar berberlerin işlerini alt üst etti.  En çok onları mağdur etti: 'Berber ve Kuaförler' Corona'nın ilimiz  Kırşehir'de en büyük mağdurları berber esnafları oldu. Zira, dükkanları kapalı dışarıda traş etmeleri yasak. Haydi Kırşehir seni güzelleştiren berberini bu defa sen güzelleştir.  
    22 Mart tarihinde Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan berberler, giyim mağazaları, terziler, kahvehaneler, yemekhaneler ve kuaförler haftalardır cepten yada varsa birikimleriyle bugüne kadar gelmeye çalıştılar. 
    Vicdanın şehri, Ahiliğin başkenti Kırşehir... Şimdi gün birlik beraberlik günüdür. İşyerini kapatan esnafımıza destek verme günüdür. Herkes kendi berberine traş oluyormuş gibi destek vermeli... Terzisine sahip çıkarak kepenk indirmesini engelleyebilir, Haydi Kırşehir bir güzellikte sen yap ve seni güzelleştiren berberini, kuaförünü, giyim mağazası bulunan eşini dostunu bu defa sen güzelleştir. Yasak kalkınca tıraş olur ödeşiriz... Giyim mağazaları için dükkan sahipleri ellerini vicdanına koymalı bugün de. Kira almamalı, ertelemeli ya da yarısını almalı.     
        Konu ile ilgili olarak Çınar Kırşehir Haber Merkezi'ne açıklamalarda bulunan Kırşehirli bir bayan Zeynep Kocapınar "Fazla iş olmamasına rağmen insanlara hizmet için iş yerlerinin bazıları açılıyor. Sokağa çıkmıyoruz ancak mecbur kaldığımız süreçlerde alışverişlerimizi yapıp eve dönüyoruz. Kapalı kepenkler, iş yerleri ve düşünceli esnaflar görünce çok üzülüyoruz. Bu krizin sonu belli değil, bir tarih belli olsa ona göre davranılır. Çoğu esnaf zaten zor ayakta duruyor, birçok kişinin kepenk kapatacağını düşünüyorum ama acil destek gelebilir, salgın da aniden bitebilir, Allah'ın takdiri. Bizlere düşen bu noktada yerel esnafımızdan alışveriş yapmaktır. Düğünümüze cenazemize gelen mahalle bakkalımızı, tuhafiyelerimizi, berberimizi, kuaförümüzü bu noktada destekleme zamanıdır. İnşallah bugünler geçecek ve hayat normale dönecek buna hepimiz inanıyoruz" diye konuştu.
    Bir başka esnaf Ahmet Doğan ise; "İnsanlar sokağa çıkmayın çağrısına uyuyor. Herkes şu anda durumun düzelmesini istiyor. Küçük esnafa yapılacak yardımı herkes dört gözle bekliyor. Umarız ki her şey eskisinden daha iyi olur" şeklinde konuştu.
    Kırşehirli vatandaşlar “Halkının alışverişini yerel esnaftan yapmalarını istiyoruz. İyi günümüzde, düğünümüzde ve cenazemizde bizimle olan, kimi zaman evimizin anahtarını hatta çocuğumuzu ’biraz burada oyalansın’ diye emanet ettiğimiz yerel esnafımızın ayakta durabilmesi ve geçimini sürdürebilmesi için destek olmak zorundayız. Bizler her zaman esnaflarımızın yanında olduk olmaya da devam edeceğiz. Unutulmasın ki, ülkemizde esnaf ve sanatkar yok olursa, ülke ekonomimizin bel kemiği kırılmış olur. Bu konuda duyarlılık gösteren vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.”


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR