Yarın, Büyük Gün

Sevgi ve şefkatlerini üzerimizden eksik etmeyen annelerimiz için her yıl kutladığımız Anneler Günü, yarın Kırşehir’de korona virüsün gölgesinde geçecek.Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle geçen yıllara göre durgunluk yaşayan sektörün Anneler Günü dolayısıyla iç piyasada hareketlilik sağlanması için İçişleri Bakanlığı çiçek sektörüne ayrıcalık tanıdı. Genelgeye göre, "Anneler Günü" dolayısıyla cumartesi ve pazar günleri, çiçek satan iş yerleri, evlere servis şeklinde hizmet verebilecek.

                Koronavirüs sürecine denk gelmesi nedeniyle bu sene çoğunlukla uzaktan kutlanacak Anneler Günü için en fazla yoğunluk yaşayan sektörlerden, çiçekçilik sektöründe hareketlilik sürüyor. Tüketicilerin mağduriyet yaşamaması için yoğun şekilde çalışan şirketlerden bazıları, çiçek alacak sevdiği olmayan tüketicilerin hassasiyetini göz önünde bulundurarak Duyarlı Pazarlama Hareketi'ni başlattı, bu hassasiyet tüketicilerden alkış aldı.Bu sene pandemi sürecine denk gelen Anneler Günü'nde Kırşehir'de de tüketiciler, uygulanan önlemler çerçevesinde yüz yüze iletişimin kısıtlı olması nedeniyle hediyelerini internetten göndermeyi tercih etti. Çoğu özel günde ilk tercihlerden biri olan çiçekler anneleri sevindirmek üzere yola çıktı. Bu sene siparişlerin çok büyük kısmını online üzerinden alan sektör temsilcileri, gelecek talebi öngörerek, hazırlıklarını çoktan tamamladı.     Kırşehir Müftülüğü civarında faaliyet gösteren Yağmur Çiçekçilik Sahibi Ayhan Keleş, konu ile ilgili Çınar Kırşehir Gazetesi muhabirine şu açıklamalarda bulundu.

                “Her sene Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan Anneler Günü'nün bu seneki olağanüstü koşullardan dolayı kısmen sekteye uğradı.  65 yaş üzeri vatandaşların dışarı çıkma yasağının bulunması gibi nedenlerden dolayı, çiçekçilik sektörünün Anneler Günü kutlamalarını 8 ve 10 Mayıs olmak üzere iki farklı tarihe taşımak zorunda kaldık. "Yaşanılan zor süreçte kısıtlamanın yürürlükte olduğu günlerde çiçekçiler için alınan karar bize çok iyi geldi. Bu karar en azından moral açısından güzel bir gelişme oldu. Çiçekçiler son derece mutlu. Bu karar çiçek sektörüne katkı sağlayacak. Özel günlerde insanlar sevdiklerini çiçekle mutlu etmek istiyor. Uzun süredir eve kapanan insanlara hediye edilecek çiçekler, psikolojik açıdan da rahatlama sağlayacaktır. Çiçek, huzuru, mutluluğu, sevgiyi sembolize ediyor. Özellikle bu zor günlerde birbirimize daha fazla çiçek hediye edelim. Şu zor süreçte geçmiş dönemlere göre çiçek konusunda daha istekli olunacağına inanıyoruz.

                Anneler Günü alışverişinde evli ve çocuklu çiftlerin başı çektiğini dile getirdi. Annesine, kayınvalidesine, eşine ve hatta çocuklarına hediye olarak buket gönderen binlerce müşteri oldu. Bu da erkeklerin tatlı bir telaş içerisinde olmasına neden oluyor. Büyük ya da küçük olması önemli değil bu tarz özel günlerde tek bir dal çiçek bile sevdiklerimizi mutlu etmeye yetiyor. Bizler de buna aracılık yapmaktan oldukça mutluyuz. Öpüp, kucaklayamadığımız annelerimiz için bugünlerde en güzel armağanın mis kokulu çiçekler olacağına inanıyoruz.Anneler Günü'nde pembe renkli çiçeklerin tutulacağını düşünüyoruz. Karşılık beklemeden bizi geleceğe hazırlayan annelerimize duygularımızı yansıtabileceğimiz en güzel hediye, çiçektir. Çiçek hediye ettiğiniz kişinin yüzünde gördüğünüz tebessüm, sevginin gücünü anlatıyor. Bundan dolayı annelere daha çok çiçek hediye ediliyor" dedi.

                Anneler Günü geleneği, Antik Yunanların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı. ABD’de AnnaJarvis’in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında kongrenin onayıyla Amerika çapında genişledi. Anneler Günü dünyada farklı günlerde kutlanır. En geniş şekilde Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanıyor. Bizde Çınar Haber Merkezi olarak tüm annelerin anneler gününü kutlarız.


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR