Yarım Asırlık Söğüt Ağacı Yıllara Meydan Okuyor!

               Kırşehir'de Çarıklı Çiftliği olarak bilinen mevkide yıllara inat yeşil kalan söğüt ağacı gölgesinin serinliğini vatandaşların hizmetine sunuyor.

                Sıcakta serinlemek isteyen insanın şemsiyesi, kuşların barınağı olan salkım söğüt ağacı Çarıklı Çiftliği'ne yolu düşenlerin de dikkatlerinden kaçmıyor.

                Yılların verdiği ağırlıkla gövdesinde eğilmeler olan ağacın yeşil yaprakları gökyüzüne doğru yükselirken, kocaman geniş gövdesi ile tam bir dinlenmelik alan oluşturuyor.

                Kırşehir'de yıllara meydan okuyan ve yaprakları ile yaşanmışlıkları anlatan birçok ağaç dikkatleri çekiyor. Bilindiği gibi evrende sayısız bulunan ağaç ve bitkiler, araştırmalar sonucunda insan sağlığı için oldukça faydalı bulunmaktadır.  Söğüt ağacı sadece sarkan dalları ile değil, yapısındaki mineralleri ve kabuğundaki vitaminleriyle de insan sağlığına faydalı olmak için geliyor. Söğüt ağacının pek çok hikayesi var. Anadolu kültüründe söğüt ağacının yerini incelemek gerekirse şu maddeler dikkat çeker: Söğüt ağacı, bir toplumda yön gösteren ve yükselmiş kişileri temsil eder. Pek çok türküde söğüt, önderler için kullanılan bir ifade olarak yer alır. Bilinen bir diğer bilgi de söğüt ağacının kehanet olarak kullanılmasıdır. Anadolu’yu sarsan İskitler’in söğüt dallarını yere koyup geleceği gördüğü bilinir. Heredot bu durum için bir kehanet olduğunu belirtir. Mevlana ise Mesnevi adlı eserinde, “Parlak güneş benimle tutulsun… söğüdün sırrı açıklansın.” demektedir.

                Yine Çınar Kırşehir Haber Merkezi'nin derlediği bilgilere göre söğüt ağacı yaprağı kurutulur ve bitki çayı olarak tüketilir. Bu çayın egzamaya çok iyi geldiği biliniyor. Söğüt ağacının yaprakları ezildikten sonra siğil olan bölgeye sürülür. Bu tedavi yöntemiyle siğil iyileştirilir. Söğüt ağacından hazırlanan çay ishali geçirir. Bağırsakları kontrol altına alır. İştah açıcı özelliği bulunan söğüt ağacı, uyku problemine de çaredir. Düzenli kullanımda stresi alır ve uykusuzluğu çözer. Bazı aspirinlerde söğüt ağacı özü kullanılır. Bu bilgi ise söğüt ağacının iyi bir ağrı kesici olduğunu kanıtlar niteliktedir. Söğüt ağacı yaprakları ile hazırlanan bitki çayı kan sulandırma özelliğine de sahiptir. Kireçlenme sorunu için önerilen söğüt ağacı çayı, diz ve eklemlerde meydana gelen kireçlenmeyi gidermektedir. Düzenli tüketilen söğüt ağacı çayı, vücudu zararlı maddelerden, toksinlerden temizlemektedir.

                Kırşehir'in Çarıklı Çiftliği mevkiinde bulunan bu koca söğüt da birçok hikayeye şahit oldu belki de. Sosyal medyada büyük beğeni toplayan bu ağacı gören Kırşehirliler ise Kırşehir'in daha yeşil bir şehir olması temennisinde bulundular.


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR