Uyan Kırşehir İl Oldun!

Kırşehir'in köy mü ilçe mi yoksa il olduğuna mı bir türlü karar veremeyen dünyanın en büyük arama motoru Google, Kırşehir ile ilgili kararını nihayet verdi.

Kırşehir'in köy mü ilçe mi yoksa il olduğuna mı bir türlü karar veremeyen dünyanın en büyük arama motoru Google, Kırşehir ile ilgili kararını nihayet verdi.

         Kırşehir'in Türkiye'de bir il olduğuna Çınar Kırşehir Gazetesi'nin yaptığı haberlerin ardından netlik kazandıran arama motoru, Kırşehirlileri sevindirdi. Bilindiği gibi Türkiye İstatistik Kurumu’nun Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerini güncellemelerinin ardından Kırşehir’in bir çok yerinde yeni nüfus tabelalara yansımış olmasına rağmen Google öyle bir yanlışlığa daha imza attı ki bu kadar da olmaz dedirtmişti. Daha önce ilçe olan Kırşehir’in bir şehir olduğunu kabul etmek istemeyen Google , Kırşehir’i köy olarak tanıtmış bu durum sadece Kırşehir'deki Kırşehirlileri değil dünyanın dört bir yanındaki Kırşehirlileri üzmüştü.

         En büyük arama motoru olarak bilinen Google sadece Kırşehir'i değil daha önce Kırşehir ile birlikte 11 ili daha ilçe olarak tanıtmış ve tepki toplamıştı. Çınar Kırşehir Haber Merkezinin de bu noktada gündeme taşıdığı konu düzeltilmek yerine daha da kötüye götürülmüştü. Eğitimde, hayvancılıkta, tarımda marka kent haline gelen ve tarihi değerleriyle ülke gündemindeki yerini koruyan Kırşehir’in kör olarak tanıtıldığını gören Kırşehirliler bu konuda acil düzeltme yapılması gerektiğini dile getirmişler, tepkilerini göstermişlerdi.

         Ahiliğin Merkezi deyince Kırşehir'in bilmeyen yoktur herhalde… Eğitimde marka, hayvancılıkta öncü, tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra turizmde örnek bir il olan Kırşehir'in yıllar önce il olduğundan haberi olmayan Google böyle bir hatayı bir kez daha yapınca tepkilere neden olmuştu.

              Tarih boyunca Kırşehirlilerin yüreğinde derin bir yara olarak tazeliğini koruyan Kırşehir’in ilçe yapılması hadisesi, Google ’un yapmış olduğu kabul edilemez hatası nedeniyle tekrar gündeme oturmuştu. Dünyanın en büyük arama motorlarından biri olan Google kabul edilemez bir hataya imza atarak, ilimiz Kırşehir’i köy olarak aylarca tanıtmıştı.

         Geçmiş tarihteki makûs kaderine engel olamayarak İl durumundayken ilçe olup, tekrar İl olan Kırşehir, Google arama motorunda köy olarak yazılmıştı. Amerika merkezli arama motoru Google tarafından illerin ismi aratıldığında sonuç sayfasının sağ tarafında aranan il ile ilgili temel bazı bilgileri sunuluyor. Buradaki bilgilerde Kırşehir ilçe ve köy olarak sunulmuş ancak il olduğu bir türlü kabul edilememişti.

         Arama motorunda yapılan Kırşehir sorgusunda da yine sonuç sayfasında Kırşehir ile ilgili temel bilgiler kullanıcılara sunuluyor. Ancak Kırşehir için yapılan aramada sonuç kısmında verilen temel bilgilerde "Türkiye'de bir köy" notu ile birlikte “Kırşehir, Kırşehir ilinin merkez ilçesi ile aynı ada sahip şehir. 1941 yılında Ankara'da toplanan l. Coğrafya Kongresi'nde bu bölgeye ve bölgenin Orta Kızılırmak Bölümü'ne alındı. 2019 yılı TÜİK verilerine göre toplam il nüfusu 242.938'dir“ bilgileri yer alıyor.

         Arama motorunda Kırşehir’i aratan vatandaşlar durumun şaşkınlığını üzerlerinden atamazken, bu olay özelliklede Kırşehir’in geçmiş dönemde yaşamış olduğu talihsiz olayları hatırlattı. 20 Temmuz 1954 tarihinde Başbakan Adnan Menderes'in siyasî rakibi Osman Bölükbaşı'nın memleketi olan Kırşehir'den her seçimde tulum çıkarmasından duyduğu kırgınlık hissinden kaynaklanan bir politik karşı hamle olarak, Nevşehir il, Kırşehir de Nevşehir iline bağlı bir ilçe haline getirilmiş Çiçekdağı ilçesi Yozgat'a, Kaman Ankara'ya, Hacıbektaş, Mucur ve Avanos da Nevşehir'e bağlanmıştır. Kırşehir, 1 Temmuz 1957'de tekrar il haline getirilmiş ve Yozgat'ın Çiçekdağı, Ankara'nın Kaman ve Nevşehir'in Mucur ilçeleri tekrar dâhil edilmiştir. 2010 TÜİK verilerine göre ilimizde merkez ilce ile beraber 7 ilce, 23 belde ve 234 köy vardır.

              Kırşehirlilerin yüreğinde tarihe ait buruk bir iz olarak kalan bu olay her zaman güncelliğini koruyan talihsiz bir hadise olarak hafızalarda yerini almaktadır. Dünyanın en büyük arama motorlarından biri olan Google ‘un yapmış olduğu bu hata “Kırşehir tekrar ilçe mi olacak?” sorusunu da akla getirdi. Google sadece Kırşehir ile kalmadı ve Adıyaman, Bilecik, Bolu, Burdur, Erzincan, Isparta, Kars, Kırıkkale, Batman, Yalova ve Osmaniye illerini de ilçe olarak belirtti.

              Bilindiği gibi Kırşehir medeniyetin beşiği olan Anadolu’nun ortasında yer alır. Çok önemli bir coğrafi konuma sahip olması sebebi ile başlangıçtan günümüze kadar, önemli kültürlerin yaşandığı bir yer olmuştur. Yüzyıllarca Anadolu'nun ticari ve ekonomik hayatında büyük rol oynamış olan Ahilik, 13.yy.'da Kırşehir'de kurulmuştur. Bir esnaf örgütü olan Ahiliğin temeli doğruluk, karşılıklı yardımlaşma ve saygıya dayanmaktadır.

             Kırşehir adı Kırşehir tarihi, Hititler dönemi ile anılmaya başlar. Fakat, ilin adının o zaman ne olduğu henüz bilinmemektedir. İlin bir ara Aquae Saravenas (Akova - Saravena) adıyla (M.Ö. 2.yy.) bilindiği anlaşılmıştır. Önceleri Makissos (Macissus) adıyla anılan kent, İmparator I. Jüstinianos devrinde (527-568) yeniden kurulmuş ve Jüstinianopolis diye anılmaya başlamıştır. Uçsuz bucaksız kırın ortasında yükselen bu kente Türkler "Kır şehri" adını vermişlerdir. Kır şehri zamanla halk dilinde "Kırşehir" oldu. Bu gün bile bazı köylerinde yaşayan halk, burasını Kır şehri diye anar. Kırşehir ismi Türkçe'dir. Bir rivayete göre de Timur'un Anadolu'ya gelişinde kendisine karşı koyan burada yaşayan halkı göstererek "kırın şehri" dediği, daha sonra bunun Kır şehri olarak değiştiği ve bugünkü ismini aldığı da söylenmektedir.

         Kırşehir ve çevresinde yapılan araştırmalar ilin tarihinin, Eski Tunç Çağı'na (M.Ö. 3000-2000) kadar uzandığını göstermektedir. Daha sonra Hititler, Frigler, Persler, Makedonyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklu ve Osmanlılar yörede hüküm sürmüştür. Yüzyıllarca Anadolu'nun ticari ve ekonomik hayatında büyük rol oynamış olan Ahilik, 13.yy.'da Kırşehir'de kurulmuştur. Bir esnaf örgütü olan Ahiliğin temeli doğruluk, karşılıklı yardımlaşma ve saygıya dayanmaktadır. 1930’lu yıllarda Türk ve İtalyan arkeologlar tarafından Kırşehir merkez ilçesine bağlı hashöyükte yapılan arkeolojik kazılar M.Ö. 3. bine ait çanak çömlek kalıntılarını ortaya çıkarmıştır. M.Ö. 2. binde Asur Ticaret Kolonileri Dönemi ve Hitit Döneminin başladığını görürüz. Kızılırmak kıyısında Hirfanlı baraj işletmesine getirilen 2 öküz başı Protomu eski Hitit Dönemine ait Sunak, Sevdiğin köyü ile kaleköy arasında yer alan Hitit yol yazıtı olarak bilinen hiyeroglif yazılı malkayası ve yine Kaman Kalehöyük’te yapılan kazılarda bulunan mühürler seramik mutfak eşyaları, resmi yapılara ait duvar tekniği ile yapılmış binalar vb. Hitit döneminin en önemli izleridir.

             1260’lı yıllarda Kırşehir emiri olan Nureddin Cibril Bin Cacabey Moğollarla kurduğu iyi ilişkiler sonucu Kırşehir’de Türk döneminde iki esaslı imar faaliyetini gerçekleştirmiştir. İlk astronomi medreselerinden biri olan Cacabey medresesine Kızılırmak yanındaki Cacabey hanına ve bunun yanında pek çok irili ufaklı yapıyı inşaa ettirmiştir. 13.yy.’da Anadolu Türk birliğini ve özellikle esnaf ve sanatkarlarını teşkilatlandıran Ahi Evran, Denizli,Konya ve Kayseri’den sonra Kırşehir’e gelerek çalışmalarını burada sürdürmüş ve Kırşehir’i Ahiliğin merkezi durumuna getirmiştir. Ahi Evran’dan sonra Kırşehir Ahiliğin merkezi olmaya devam etmiştir. Kırşehir’deki zafiyede alınan kararlar Azerbeycan’dan Bosna Hersek’e kadar geniş bir bölge üzerinde etkili olmuştur.

         Yapılan araştırmalar ve arkeolojik kazılar Kırşehir’de insan yerleşimlerinin M.Ö. 3.binde başladığını göstermektedir. Bu döneme ait çanak çömlek parçaları Kırşehir höyüklerinden elde edilmektedir.

         Kırşehir 13.yy.’dan 15.yy ortalarına kadar Anadolu’nun en önemli siyasi sosyal ve kültür merkezlerinden biri olma özelliğini devam ettirmiştir. 14.yy başlarında Anadolu’yu aydınlatanların başında gelen ünlü tasavvufçu Aşık Paşa 12 bin beyitlik Türkçe “ Garibname” sini yazmıştır. Türkçe’yi 1299 yılında resmi dil haline getirmek isteyen Karamanoğlu Mehmet beyden sonra Aşıkpaşa Türk kültürüne sahip çıkmış, Türkçe’yi yazı diline en iyi ve geniş biçimde sokmuştur.

              Çınar Kırşehir Gazetesi olarak tarihte bu denli önemli bir yere, konuma ve özelliklere sahip olan İlimiz Kırşehir’i önce ilçe ardından da köy yapan ve son olarak il olduğunu kabullenerek büyük bir başarıya imza atan  Google’u tebrik ediyoruz.

 


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYorumcu
10.07.2021 00:23:58
Güncellenetene teşekkürler memleketini seven birileri var

YAZARLAR