Türkiye “Yeni Sesini” Arıyor

Yönetmenliğini Kırşehirli hemşehrimiz Salih Köksal’ın yapacağı “Yeni Bir Ses” yarışması Türkiye’nin yeni ses yıldızlarını aramak için yola çıkıyor.

 Yönetmenliğini Kırşehirli hemşehrimiz Salih Köksal’ın yapacağı “Yeni Bir Ses” yarışması Türkiye’nin yeni ses yıldızlarını aramak için yola çıkıyor. Yarışmanın yarı final ve finali şimdilik kendi sosyal medya hesapları olan yenibirses YouTube kanalından canlı olarak yayınlanacak.

YETENEKLİ YENİ SESLERİ KAZANDIRMAK İSTİYORUZ

                25 yıldır sanat camiasının içinde bulunan Kırşehirli Salih Köksal, yaptığı birbirinden güzel projelerle adından söz ettirmiş özellikle Kırşehir’de çekimleri yapılan tasavvuf edebiyatının önde gelen isimlerinden Yunus Emre’nin hayatını ele alan “Ey Yunus” belgeseli ile büyük beğeni toplamıştı. Köksal, yaptığı açıklamada, “Bu yarışma ile kendini göstermek isteyen ve sesini duyurmak isteyen genç yeteneklere yer vererek onları sanat camiasına kazandırmak istiyoruz. Bu amaçla bütün hazırlıklarımızı tamamladık ve Türkiye’nin önde gelen hepsi birbirinden değerli jüri üyelerimiz ile yakında oniki ilde elemelere başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

UZMAN İSİMLER JÜRİ KOLTUĞUNDA OTURUYOR

                Türkiye gerçek bir ses yarışmasıyla buluşuyor. Sanat ve Sanatçı Eserleri Derneği’nin (SASED) düzenlediği “Yeni Bir Ses” yarışması Türkiye’de son 10 yılda düzenlenen gerçek bir ses yarışması. Bu yarışmayla derneğin adından da anlaşılacağı gibi sanat ve sanatçı eserlerine verilen değer ön plana çıkıyor. Günümüzde yapılan mevcut ses yarışmalarından oldukça farklı olan bu yarışma gerçek sesleri, Devlet Opera Sanatçısı Seza Kırgız gibi alanında uzman ses sanatçılarının ve akademisyenlerin jüri koltuğuna oturdukları bir formatta arıyor.“Yeni Bir Ses” yarışmasının diğer yarışmalardan ayıran en önemli husus, katılımcıları halkın arzına sunmadan önce sese olan yetkinliklerinin usta isimler, akademisyenler ve önemli sanatçılar tarafından belirlenmesi, show ve rayting kaygısı taşımaması. Bu yönüyle yarışma,  geçmişte yapılan kaliteli ses yarışmalarına benzemektedir. Türkiye’ye mal olmuş birçok ses sanatçısı bu yarışmalarda kazandıkları başarılarla kendi seslerini duyurmuş ve uzun yıllar profesyonel bir şekilde meslek hayatlarına bir yıldız olarak devam etmişlerdir. Günümüzde yapılan ses yarışmalarında derece alan birçok şarkıcıysa kısa bir bilinirliğin ardından sürekliliği sağlayamamışlardır.

RAP DIŞINDA SERBEST

                “Yeni Bir Ses” yarışması gerçek bir ses sanatçısında olması gereken kriterleri gözetmekte ve ülkemize yeni bir yıldız kazandırmayı hedeflemektedir. Yarışma 5 Kasım-25 Ocak tarihleri arasında yapılacak olan başvurularla ilk kayıtlarını alacaktır. İlk elemeler ise 12 ilde İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Adana, Kayseri, Malatya, Antalya, Trabzon, Mersin’de yapılacak 20 Ocak 2021’de başlayacak ve 30 Nisan 2021’de sona erecek. Büyük bir organizasyonla 21 Mayıs 2021 tarihinde yarı final ve 22 Mayıs 2021 tarihinde final programıyla Türkiye’nin gerçek sesi belli olacak. Yarışmaya katılacak adaylar RAP dışında bütün dallarda yarışabilecekler.

BİRİNCİYE 100 BİN TL

                “Yeni Bir Ses” yarışmasında birinciye 100.000, ikinciye 50.000 ve üçüncüye 30.000 Türk Lirası para ödülü verilecek. Ayrıca birinci olan yarışmacıya ünlü yapımcı Kemal Aslan tarafından single yapılacak ve klip çekilecek. Yarışmanın ayrıntılarına www.yenibirses.org adresinden ulaşabilirsiniz.

İŞTE JÜRİ ÜYELERİ

                Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü, opera sanatçısı, dünyaca ünlü tenor Murat KarahanKültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Müdürü, tambur saz sanatçısı Doç. Dr. Murat Salim TokaçAnkara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü, Türk halk müziği sanatçısı ve besteci Prof. Erol ParlakTürk halk müziği sanatçısı, besteci ve ozan Musa EroğluYapımcı Kemal AslanKültür Bakanlığı sanatçısı Çiğdem GürdalDevlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Dünyaca ünlü Tenor Opera sanatçısı Murat KarahanMusa Eroğlu Türk Halk müziği sanatçısı besteci ve ozanDevlet sanatçısı Seza Kırgız.

SALİH KÖKSAL KİMDİR?

                1975 Mucur Kırşehir doğumlu olan Salih Köksal 25 yıldır bu sanat camiasında pek çok projede oyuncu olarak yer aldı. Son 3 yıldır yönetmen olarak sanat yaşantısına devam ediyor. Sanat hayatına 1996 yılında Ankara'nın en köklü tiyatrosu olan Nüans Şeker Çocuk Sahnesi’nde profesyonel olarak tiyatro oyunculuğu hayatına başladı. 2000 yılından sonra Antik Tiyatro bünyesinde bulvar komedisi projelerinde oyunculuk sürecine devam etti. Pek çok belgesel çalışmasında hem yapımcı hem de yönetmen olarak yer aldı. Bunlardan en önemlisi Kırşehir’de çekilen Ey Yunus isimli Yunus Emre'nin hayat hikayesinin ele alındığı projedir. Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında madde bağımlılarına yönelik “DELİRYUM” adlı tek kişilik oyunu ile sahnelerde yer aldı. Son süreçte adın Sen Getir isimli tek kişilik interaktif komedi gösterisi ile çağdaş meddahlığın yeni temsilcisi olarak oyunlarını sergilemeye devam ediyor. Ankara Sanat Tiyatrosu’nda da kamera önü oyunculuğu eğitimi veren Köksal aynı zamanda Sanat ve Sanatçı Eserleri Derneği’nin (SASED) kurucu üyesidir. Salih Köksal evli ve iki çocuk basıdır.


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR