Tarımda üretici ve tüketicinin yüzü DİTAP'la gülecek

        Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarımda üreticinin ve tüketicinin yüzünü güldürecek olan ve hayata geçirilen DİTAP ile ilgili olarak resmi internet sayfası aracılığıyla bilgiler aktardı.

         Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada; Dijital Tarım Pazarı olarak bilinen DİTAP'a ilişkin detaylı bilgiler verilerek kayıtların gönüllülük esasına dayalı olduğu bildirildi.

         Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: "Tarımda dijitalleşme adına çok önemli bir proje olan çiftçimizin alın teri ile ürettiği ürünleri değer fiyattan satabileceği, tüm alıcılar ve üreticiler ile buluşabileceği ve tüketicimizin de kaliteli ürünü daha uygun fiyatlara almasına olanak sağlayacak online platform Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) Bakanlığımızca geliştirilmekte olan üreticileri, kooperatifleri, birlikleri, sanayicileri, halcileri, bankaları ve sigortacıları ve sektörün diğer tüm paydaşlarının bir araya getirildiği üretim ve pazarlama modeline, dijital ortam sağlayan bir platformdur. DİTAP' a kayıt gönüllülük esası iledir, alıcı ve satıcı olmak üzere iki tip kullanıcı kaydı yapılabilmektedir. Satıcının DİTAP'a kullanıcı olarak kayıt olabilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı ÇKS'  ye kayıtlı olan üretici olması gereklidir.

         Alıcının DİTAP' a kullanıcı olarak kayıt olabilmesi için ticaret Bakanlığı MERSİS ve ESBİS sistemlerde kaydının olması gereklidir. DİTAP Çalışma Esası: Üretici ve alıcı sisteme giriş yapacak. Doğrudan satış süreci üretici tarafından başlatılacak. Arz için sisteme girilen bilgilerin ve görselin uygunluğu kontrol edilecek. Kontrolü geçen arzlar alıcılar tarafından görülecek. Satış ilanında verilen iletişim bilgileri kullanılarak alıcının ve satıcının fiyat ve miktar konusunda görüşmeler yapmaları sağlanacak. Bu görüşmeler sonucu anlaşmaya varılabilirse doğrudan satış işlemi gerçekleşecek.              DİTAP' IN üreticilere sağlayacağı avantajlar da saymakla bitmiyor. DİTAP ile Sözleşmeli tarım ile girdi finansman kolaylığı (Tohum, gübre, ilaç v.b), Tarımsal üretimin planlanması, Çiftçilerin ürettiği ürünü satma, pazara ulaştırmada satacağı kişi fiyat belli olacak, Hızlı lojistik az kayıp ekonomik taşıma sağlanacak. DİTAP; Fiyat dalgalanmasından talep edeni koruyacak. Ürün bulmama riskini azaltacak. İstenilen kalitede ve miktarda ürüne ulaşmasını sağlayacak. Uluslar arası pazara açılım. Olağanüstü haller daha iyi yönetilecek. Planlı üretim alt yapısı oluşacak.

         Sisteme ditap.gov.tr veya dijitaltarimpazari.gov.tr adresleri üzerinden e-devlet şifresi kullanılarak alıcı ve satıcı olarak kayıt yaptırabilirler. Ticaret Bakanlığı MERSİS ve ESBİS sistemlerine kayıtlı olanlar alıcı olarak kayıt yaptırabilirler.

ALO 180 TİMER danışma hattında bilgi ve yardım alabilirler."


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR