Taksi Şoförlerine 12 Kural Hatırlatması

Kırşehir'de ticari taksi denetimleri aralıksız şekilde devam ederken; İçişleri Bakanlığı tarafından Kırşehir Valiliği ile birlikte 81 İl Valiliği'ne genelge gönderildi.

Kırşehir'de ticari taksi denetimleri aralıksız şekilde devam ederken; İçişleri Bakanlığı tarafından Kırşehir Valiliği ile birlikte 81 İl Valiliği'ne genelge gönderildi.

         İçişleri Bakanlığı tarafından son dönemde taksilerle ilgili yaşanan sıkıntılar nedeniyle taksi şoförlerinin uyması gereken 12 kuralın yazılı olduğu bir görsel hazırlandı. Kırşehir ile birlikte 81 İl valiliğine gönderilen bu görseller çınar aynı zamanda ülkemizde yaşayan yabancılar ile misafir olan turistlerin de anlayabileceği şekilde yabancı dillerde de tasarlandı. Kırşehir Valiliği'ne de gönderiler görseller, ülke genelinde taksi duraklarına, taksi bekleme yerlerine ve yolcuların görebileceği diğer yerler ile taksilerde de yolcuların görebileceği uygun alanlarda (koltuk arkası cep vb.) bulundurulacak; ilgili kurumların resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından paylaşılacak. Taksi şoförlerine 12 kuralın hatırlatıldığı bu görseller ile Bakanlık farkındalığı, caydırıcılığı ve denetimlerin etkinliğini artırmayı hedefliyor.

         Bilindiği gibi Kırşehir Valisi İbrahim Akın, vatandaşların sıkça şikayetçi olduğu taksi şoförlerinin uyması gereken kurallara ilişkin genel bir emir yayınlamış ve uyulması gereken kurallar tek tek sıralahmıştı. Kırşehir Valisi İbrahim Akın'ın imzasıyla yayınlanan üçyüz altmış beş genel emirde bu kurallara uymayan taksi şoförlerini ağır cezalar bekliyor. Kırşehir Valiliği resmi internet sayfasından da yapılan duyuruda taksi şoförleri için şu emirler yayınlandı: "Kamu düzeninin korunması, vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için il sınırları içinde ticari taksi çınar şoförlerince; Kısa mesafe ya da çok uzun mesafeye yolcu alınmaktan kaçınılması, Olumsuz hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu alınmaktan kaçınılması, Ödeme konusunda sorun çıkarılması (bozuk para olmaması ya da çok bozuk para verilmesi), Özellikle yabancı turistler başta olmak üzere farklı şehirlerden gelen vatandaşlarımızın gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat bilerek ulaşım güzergahını uzatarak yolculardan yüksek ücret talep edilmesi, Araçların bakımsız ve /veya kirli kullanılması, Araç içerisinde üçyüz altmış beş yüksek sesle müzik dinlenilmesi, Seyir halinde iken cep telefonu ile oyun oynanması, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcuların rahatsız edilmesi, Araç içerisinde sigara içilmesi, Uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunulması, Araçta pazarlık usulü yolcu taşınması, Alkollü iken araç kullanılması, yasaktır. Aksine davranan şoförler hakkında ilgililerce Kırşehir Belediye Başkanlığının (386) 213 13 01 ve Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığının (386) 213 13 28 nolu telefon çınar hattından ihbarda bulunmaları ve her halükarda farklı kanallardan da olsa herhangi bir şikayetin söz konusu olması halinde tespit tutanağı düzenlemeye kolluk kuvvetleri ve belediye trafik zabıtası yetkili olup, ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde adli/idari işlemler yapılacak, gerekli idari para cezası uygulanacaktır. Bu karar yayımı tarihinden itibaren yürürlüğe girer. İlanen tebliğ olunur."

.

.

© 2021 ÇINAR-KİRSEHİRHABER365; Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanımı yasak olup aksi halde yasal işlem başlatılacaktır.
www.kirsehirhaber365.com internet sitesinin kullanım hakkı gizlidir.


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR