'Suya Sabuna Dokunun'

El hijyeni için en az 20 saniye yıkama yapılması gerektiğini ifade eden Mucur Toplum Sağlığı Merkezi doğru el yıkama ile birçok mikroorganizmanın üç yüz altmış beş hayatımıza müdahale edemediğine dikkat çekti

    Mucur İlçe Toplum Sağlığı Merkezi, vatandaşları bilgilendirmeye devam ediyor. Koronavirüs nedeniyle vatandaşların sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına mutlaka uymaları gerektiğinin altını çizen Mucur Toplum Sağlığı Merkezi, 'suya Sabuna Dokunun' dedi ve vatandaşları mutlaka 20 saniye boyunca ellerini yıkamaları gerektiği hususunda uyardı. 
    Mucur İlçe Toplum Sağlığı Merkezi'nden yapılan açıklamada, ellerin yıkanmadan önce hiç bir yer ile temas etmemesi gerektiğini ifade ederek şu detayları aktardı: "Günlük yaşantımız içinde el yıkamak hem kişinin kendi sağlığının hem de toplum sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir. Hastalık yapan mikroorganizmalar kişiden kişiye en çok el yoluyla bulaşmaktadır. Bol su ve sabunla yapılan iyi bir el yıkama işlemi grip, nezle gibi birçok bulaşıcı hastalıktan korunmamızı sağlar.Ellerimizi özellikle; Dişlerimizi fırçalamadan önce, Yemeklerden önce ve sonra, Tuvalete girmeden önce ve tuvaletten çıktıktan sonra, Hapşırdıktan ve öksürdükten sonra, Çöplere dokunduktan sonra, Dışarıdan eve girdikten sonra, Kedi, köpek ve tüm diğer hayvanlarla temas ettikten sonra mutlaka yıkamalıyız."
    El hijyeni için en az 20 saniye yıkama yapılması gerektiğini ifade eden Mucur Toplum Sağlığı Merkezi doğru el yıkama ile birçok mikroorganizmanın üç yüz altmış beş hayatımıza müdahale edemediğine dikkat çekti ve açıklamasında şu ifadelere yer verdi: " Doğada, dokunduğumuz her şeyde çok sayıda mikroplar bulunmaktadır. Ellerimiz günlük hayat içinde, çevre ile her türlü ilişkimizi sağlayan, bu nedenle de en çok mikrop barındıran organımızdır. Ellerimiz yoluyla her yere taşınan bu mikroplar basit soğuk algınlığından, ciddi hastalıklara kadar birçok istenmeyen duruma neden olabilir. El yıkama önemi konusunda hemfikir olmamıza rağmen ihmal ettiğimiz konuların başında gelmektedir. Oysa çok basit kurallara dikkat ederek hem kendimizi hem de çevremizdekileri zararlı mikroorganizmalardan koruyabiliriz. El yıkamanın çınar aşamaları nedenleri ile birlikte kavranabildiğinde, kalıcılıkta çınar haber merkezi sağlanmış olur.El yıkanmasındaki sıklık sağlığımız için önemlidir. Hastaları yaymaktan ve hasta olmaktan bizleri korur. Elle dokunduğumuz eşyalar ve gereçlerde kirlenme olur ve kirletirler. Dokunduğumuz her yüzeyde, hatta havada bile mikroplar bulunmaktadır. Gözle görülmeyen bu mikroplara karşı daima ellerimizi yıkamalıyız."


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR