Suda Boğulmaları Birlikte Önleyelim

Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, son olarak Dulkadirli Köyü’nde gölete serinlemek amacıyla giren üniversiteli gencin hayatını kaybetmesinin ardından önemli uyarılarını sosyal medya sayfalarında da sürdürüyor. 
Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nden yapılan bilgilendirmelerde yaz aylarında serinlemek için suya girmeden önce tedbirli olmanın hayati önem taşıdığı konusuna dikkat çekilirken, güvenli yüzme rehberi ile de suya girecek olan vatandaşlara önemli notlar aktarılıyor. 
Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu bilgiler aktarılıyor: “Yaz mevsiminde artan boğulma vakaları her yıl yüzlerce vatandaşımızı sevdiklerinden ayırıyor. Vatandaşlarımızın özellikle bu dönemde boğulma vakalarına karşı dikkatli ve tedbirli olması büyük önem arz ediyor. Öncelikle yüzmeyi öğrenmeniz gerekir. Yüzmek için kurumsal hizmet veren tesisleri, can kurtaran bulunan plajları ve havuzları tercih edin. Toplum tarafından güvenli olarak bilinen ve tercih edilen alanlarda yüzmeyi seçin, bilmediğiniz sularda ve ıssız alanlarda suya girmekten kaçının. Göllerin, göletlerin ve barajların izin verilen kısımlarını tercih edin, izin verilmeyen yerlerde suya kesinlikle girmeyin. Akarsularda akıntı az gibi görünse de buralarda yüzmenin tehlikeli sonuçları olabilir. Sulama kanalları yüzmek için uygun alanlar değildir ve ölümcül sonuçları olabilir. Boğulmalarda en önemli etken paniğe kapılmaktır. Paniğe kapılan kişi kontrolünü kaybeder ve boğulma kaçınılmaz olur. Şaka niyetiyle de olsa, hiç kimseyi habersiz suya itmeyin. Yüzerken, küçük çapta da olsa, rahatsızlık hissettiğiniz an sudan çıkın. Karnınız tok iken suya girmeyin. İster yetişkin isterse çocuk olsun, çok su tutan giysilerle suya girilmemelidir. Sıcaklığını ve derinliğini bilmediğiniz sulara atlamayın. Ne kadar derin olduğu hakkında bir fikriniz yoksa suya balıklama dalmayınız. 2 metreden düşük derinlikler omurga kırıklarına yol açarak, ölümünüze neden olabilir. Suya girmeden önce ufak ısınma egzersizleri ya da esneme hareketleri yapın. Kurtarma teknikleri bilmeyen kişilerin, boğulan kişilere yardım etmesi tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu durum, her iki kişinin de boğulmasına neden olabilir. Çeken akıntı olan yerlerde denize girmeyin, akıntıya kapılırsanız da mücadele etmek yerine, sahile karşı bakar şekilde kendinizi akıntıya bırakmalısınız ve sahile paralel yüzmelisiniz. Kurtarmada, kurtarıcının da boğulmaması için yüzme bilen ve eğitim görmüş kişiler görev almalıdır. Boğulan kişi yakındaysa uzun çubuk, ip ya da ipe bağlı ‘can simidi’ veya araç lâstiği atılarak ulaşılmalıdır.”


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR