Seyfe'nin Makûs Talihi Değişecek

Mucur Belediye Başkanı atılgan Yılmaz, Seyfe Gölü'nün yeniden hayat bulması için çalışmaların aralıksız devam ettiğini bildirdi.

Mucur Belediye Başkanı atılgan Yılmaz, Seyfe Gölü'nün yeniden hayat bulması için çalışmaların aralıksız devam ettiğini bildirdi.

                Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz, Mucur'da sondaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından Seyfe Gölü'ne su takviyesi yapılacağını bildirerek bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, DSİ Genel Müdürlüğü, DSİ Bölge Müdürlüğü, Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, Hemşehrimiz Ankara Milletvekili Hacı Turan ve Mucur Kaymakamı Faruk Erdem'in büyük destek sağladığını ifade etti.

                Seyfe Gölü'nün Mucur'un nazar boncuğu olduğunu ve bu konuda gereken tüm çalışmaları Mucur Belediyesi olarak gerçekleştirdiklerini ve Seyfe'nin yeniden hayat bulacağını dile getirdi.

                Çınar Kırşehir Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Seda Kızıltepe Baysal'a Seyfe Gölü konusunda duyarlılığı için teşekkür eden Mucur Belediye Başkanı Yılmaz, Yıllardır gündemden düşmeyen ve çok eleştirilen Seyfe Gölünün kuraklığı için içme suyunu tamamen Seyfe'den ayırma kararı aldı.

                Alt yapı ile birlikte su sorununu da çözmek isteyen Atılan Yılmaz, Mucur’un 40 yılını garanti altına alınacağını bildirdi. Mucur’un içme suyunun yanında kuraklıktan dolayı çok fazla etkilenen Seyfe Gölü içinde çok büyük bir adım olacak bu sondaj çalışması için Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli ve Ankara Milletvekili Hacı Turan el ele verip bu çalışmaya büyük destek veriyorlar. Seyfe Gölünün makûs tarihini değiştirecek birçok adım attıklarını ve atacaklarını belirten vekiller Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz’ın gayret ve çabalarını boşa çıkarmayacaklarını ve her zaman destek olacaklarını belirttiler. Mucur Belediyesinden yapılan açıklama şu şekilde; “Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ile Belediye arasında yapılan protokol ile İlçemiz Şatıroğlu mahallesi Tavşantepesi mevki 375 ada 3 numaralı parsel üzerine 1 adet sondaj çalışması üçyüzaltmışbeş başlanılmış olup; bununla birlikte Solaklı Mahallesi 235 ada 7 numaralı parsellerde Belediyemiz adına kayıtlı yeni içme suyu kuyusu da dahil edilerek Solaklı Mahallesi 234 ada 37 parsel üzerine 1 adet 500 ton kapasiteli içme suyu deposu ve ikincisi olarak, Şatıroğlu mahallesi 408 ada 1 parsel üzerine de 1000 ton kapasiteli yeni içme suyu deposu yapılarak içme suyu isale hattına bağlantısı yapılacak olup ana hat ve merkezde bulunan tüm aspes borular kaldırılarak yeni pis su ve temiz su isale hatları yenileme işlemi yapılacaktır. İki adet yeni içme suyu kuyusu toplamında s/70 litre kaynak sağlanarak bu çalışmalardan kaynaklı oluşacak Mucurumuzun önümüzdeki 40 yıllık su ihtiyacına karışılacağımızdan dolayı ilçemizin su sıkıntılarını ortadan kaldıracağız. Bunun dışında en önemlisi şüphesiz Seyfe gölü havzası içerisinde yer alan kuyuların kapatılmasıyla birlikte koruma alanı içerisinde yer alan kuş cennetinin de kuraklığını önlemiş olacağız” denildi.

                Konuyla İlgili Çınar Kırşehir Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Baysal'a özel bir açıklama yapan Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz, “ Mucur’un ve Seyfe gölünün makus Tarihini inşallah değiştireceğiz. Bu konuda gereken tüm çalışmalarımızı başlattık. Seyfe yeniden hayat bulacak ve bizler bu konuda ne gerekiyorsa yapacağız. Seyfe Gölü'nün kuraklık tehlikesi için her durumda Mucur Belediyesi'nin hedef gösterilmesine üzülüyoruz. Dünyanın en önemli geç merkezlerinden biri olan Seyfe'nin bu durumu elbette bizleri de derinden yaralıyor. Bizler bunun için gereken tüm projeleri hayata geçireceğiz ve bu duruma bir çözüm bulacağız. Hemşehrilerime bunun sözünü veriyorum. Bu konuda bizlere destek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, DSİ Genel Müdürlüğü, DSİ Bölge Müdürlüğü, Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, Hemşehrimiz Ankara Milletvekili Hacı Turan ve Mucur Kaymakamı Faruk Erdem'e ve özellikle Kırşehir'in yerel basın noktasında örnek aldığı Çınar Ekibi'ne teşekkür ediyorum. Hep birlikte Seyfe Gölü'nü tekrar o muhteşem günlerine döndüreceğiz" dedi.

                Bilindiği gibi Kırşehir'in Mucur ilçesine 16 kilometre uzaklıkta bulunan Seyfe Gölü, Orta Anadolu'daki tuzlu göllerden biri. Göl; sazlık, sulak alan veya bataklıklardan oluşmakta. Seyfe Gölü, 320 bin adet dünyanın en büyük flamingo topluluğunu barındırmakta. Sonbahar'da göl üzerinde 480 bin kuşun yaşadığı tespit ediliyor. Seyfe Gölü'nde 187 farklı kuş türü var. Bu konuda şahane görüntülere kavuşması için Çınar Kırşehir Haber Merkezi ve kirsehirhaber365.com Ailesi olarak Seyfe Gölü için yapılacak projelere destek veriyor ve bu konuda doğanın sesini duyan tüm atanmış ve seçilmişlerimize teşekkür ediyoruz.

 


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR