“Servisçiler Yoğun Bakımdan Direk Entübeye Geçiş Yaptılar"

Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin’i Kırşehir'de koronavirüs nedeniyle okul servisi işletmecisi esnafın çok çok zor durumda olduğunu söyledi.

Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin’i Kırşehir'de koronavirüs nedeniyle okul servisi işletmecisi esnafın çok çok zor durumda olduğunu söyledi. 

Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin ticari araçların birçoğunda sıkıntı olduğuna değinirken en çok mağdur olanların servisçi esnafı olduğunu da anlattı. Kırşehir Şoförler Odası Başkanı Tekin servisçi esnafın korona nedeniyle evine ekmek götürmekte zorlandığını ifade ederek bu konuda destek sağlanması gerektiğini ifade etti.

Başkan Tekin açıklamasında şu detayları aktardı: "Önceliğimiz sağlıktır. Biliyorsunuz ki para bile sağlığı çözemiyor. Tabii ortada sağlık ile birlikte bir mağduriyet var. 13 Mart itibariyle okullarımız kapandı. Bakanımızın açıkladığına göre en son 4 Ocak'ta açılacağı söyleniyordu. Bir ara okullar açıldı, servislerimiz 2 gün çalıştılar. O süreçte de zaten hiçbir veliler çocukları servise vermediler. O açılışın bize bir faydası olmadı. Tam aksine bize zararı oldu. Araçlarımızı dolduramadık, mazot bedellerini dahi çıkaramadık.

Süreç, ara tatil ve Cumhurbaşkanımızın kararı ile uzaktan eğitime devam edileceği bildirildi. Bizim yaklaşık 9 aydır çalışmayan servisçi esnafımız çok etkilendi. Bundan sonrasındaki süreci kestiremiyorum zaten. Servisçi esnafımız dün yoğun bakımdaydı, bugün Entübe oldu. Servisçi esnafımız devletimizden ciddi bir yardım bekliyor. Devlet yardım etmez ise zaten ayakta durabilme gibi bir şansları yok. ”dedi.

Servisçi esnafının mağduriyetini giderecek çözüm önerilerine değinerek açıklama yapan Mehmet Tekin; “Bağ-Kur Primleri, Motorlu Taşıtlar, Vergileri, Muayene Ücretleri, Trafik Sigortaları gibi mevzular için kesinlikle bir muafiyet istiyoruz. Gelen krediler var. Esnafımız o kredileri ödeyemediler. 25 bin liralık kredi desteğinin ödemeleri geçtiğimiz ay başladı. Bu da yaklaşık 4800 küsuratlı olması gerekiyor. Bu ilk taksitleri idi, ödeyemediler. Ödeyecek durumları da yok. En az 50 bin liralık bir hibe kredisi, servisçi üçyüzaltmışbeş esnafına verilmesi gerekiyor. Genel başkanlarımız da bu konuları gündeme getiriyorlar. Bu süreçte servisçi esnafımızın asgari ücret tutarında bir maaşa bağlanması gerekiyor. Bu şekilde hükümetimizden destek istiyoruz. Şimdi bir esnaf teşkilatı düşünen ki 9 ay üzerinden çalışıyor. 12 Ay vergi ödüyor. 12 ay üzerinden Trafik sigortasını yatırıyor. 12 ay üzerinden BAĞ-KUR’unu yatırıyor. 12 ay üzerinden motorlu taşıtlar vergisini ödüyor. Her şeyimiz 12 ay üzerinden değerlendiriliyor ama çalışma süremiz 9 aydır. Bu konu ile ilgili bakanlar kurulunun bir kararı var. Bu ticari plakaların verilmesinde usul ve esaslarda geçim kaynağı olanlar bu işi yapabilir deniliyor. Bu insanların da sadece geçim kaynağı budur. Bu insanlar evine ne götürüyor? Nasıl geçiniyorlar bu konuların kesinlikle düşünülmesi gerekiyor. O yüzden devletimizin bu konuda şoför esnafımıza destek olması lazım. Tabii bu süreçte tek mağdur olan bizler değiliz. Bizlerle birlikte mağdur olan kahvehaneciler var, kantinciler var. Eğitim-öğretim sektörüne dayalı olan tüm esnaf birimi zor durumdadır.” ifadelerinde bulundu.

Son olarak serviste korsancılığı anlatarak konuşmasına çınar devam eden Başkan Tekin; “Korsan servisçilik ilimizde çok fazla yok. Bazen bir iki tane çıkıyor. Onu da emniyet birimleri ile birlikte ortaklaşa müdahale ediyoruz. İlimizde bu duruma izin vermiyoruz. Bu konuda belediyemizde hassastır. Trafik emniyet müdürlüğümüz bu konuda çok hassastır. Bizlere de yardımcı oluyorlar” dedi.

Mehmet Tekin açıklamasını şu şekilde sonlandırdı: "Devletimiz tarafından koronavirüs nedeniyle alınan önlemleri tümüyle destekliyoruz. Ülkemizde corona virüsü ile ilgili salgının hızla yayılması ile ilgili sağlık bakanlığımız tarafından alınan olağanüstü kararlar takdire şayandır. Öncelikle sağlık bakanımıza şahsım ve esnaflarımız adına bir kez daha teşekkür ediyorum.

Ekonomik olarak servisçi esnafımız ekonomik olarak tamamen bitmiştir. Bankalara olan borçlarımız ödeyemiyoruz, SGK'larımızı ödeyemiyoruz. Elektrik doğalgaz faturalarınızı ödeyemiyoruz. Hiçbir gelirimiz olmadığı için bizim tek gelirimiz toplu taşıma olduğu için, bu noktada özellikle devletimizin bizlere destek olmasını bekliyoruz” diye konuştu.


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR