Şahin'den Üreticilere Bilgilendirme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda Gübre Desteği ödemelerindeki artış ile ilgili Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Şahin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda Gübre Desteği ödemelerindeki artış ile ilgili Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Şahin açıklamalarda bulundu. Şahin açıklamasında şu detayları aktardı: "Gübre desteğindeki artış ile Kırşehirli çiftçilerimize yapılacak olan 14.803.450 TL gübre desteği ödemesi 31.257.360 TL’ye çıkmıştır. Yine Organik ve orga mineral gübre desteği (da) başına 10 TL den % 100 artış göstererek 20 TL olarak belirlenmiştir. Son yıllarda gübre fiyatlarındaki yükseliş sebebiyle zor şartlar altında fedakârca üretim yapan çiftçilerimize adeta bir can suyu olacağını ve çok memnun olduklarını ifade etti. Ayrıca İlimizde 2020 yılında 19.881 çiftçimize 2.348.874 (da) alanda toplamda 44.215.966 TL mazot desteği ödemesi yapılacak.  Devletimizin çiftçilerimizin daima zor zamanlarında yanlarında olmaya devam edeceğini ve onlara her anlamda destek olacağını ifade etti.  Şahin; " Artan gübre fiyatları karşında çiftçilerimizin olumsuz etkilenmemesi ve tarımsal üretimin kesintisiz devam etmesi için mevcut gübre destekleri yüzde yüz artırıldı. Hububatta (buğday, arpa, çavdar, yulaf, tiritikale) dekara 8 TL olan gübre desteği 16 TL'ye, diğer ürünlerde dekara 4 TL olan gübre desteği 8 TL'ye yükseltildi. Ayrıca organik ve organomineral gübre kullanan üreticilerimize ilave olarak dekara 10 TL olan destekleme ödemesi de dekara 20 TL'ye çıkarılmıştır. Gübre desteklerinde yapılan yüzde yüz artış sonrası ödemeler, 2020 yılı üretimini kapsayacak şekilde hesaplanacak ve çiftçimizin kaynağa en fazla ihtiyaç duyduğu bu ilkbahar döneminde hesaplarına yatırılacaktır. Artan gidi maliyetleri karşısında çiftçilerimizi koruyacak ve kollayacak, her türlü tedbir uygulamaya geçirilmektedir. Çiftçimiz üretmeye devam ettiği sürece desteklemeye devam edilecektir" dedi.

 İl Müdürü Kenan Şahin açıklamasının devamında ise "Son haftalarda gelişen kar yağışları hem bizim hem de çiftçilerimizin yüzünü güldürdü. Kırşehir ili olarak yeni üretim sezonu için çok umutluyuz" dedi. Kenan Şahin; tüm çiftçilerin 2021 üretim sezonunda bol ve bereketli bir hasat geçirmelerini dileyerek sözlerini sonlandırdı.

 


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR