Şahin'den besicilere önemli uyarı!

Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Şahin, besicilere önemli uyarılarda bulunarak besi işletmelerinde yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgiler aktardı.

Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Şahin, besicilere önemli uyarılarda bulunarak besi işletmelerinde yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgiler aktardı.

            Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Şahin açıklamasında şu detayları aktardı: " İşletmenize gelen hayvanlar taşımadan dolayı nakil stresi yaşadığını unutmayınız. Stres yaşayan hayvanlarda uygulayacağınız aşıların yeterli koruyuculuk sağlamayacağı aklınızda olsun. İşletmeye gelen hayvanlara yapacağımız işlemleri sıralayacak olursak.

            İlk önce hayvanları mutlaka yaş ve boyutlarına göre gruplandırınız. Bu sayede oluşabilecek kaza ve yaralanmaların önüne geçilmiş olur. Nakil stresini atmaları ve besiye hazırlanmaları için ilk 1 hafta kaba yem yoğunluklu besleme yapınız. İlk fırsatta hayvanların tartımını yapıp kayıtları saklayınız. Öncelikle iç ve dış parazit mücadelesini yapıp ardından enterotoksemi(çelerme) , pneumoni, gibi aşıları uygulayınız. Hayvanlara mıknatıs yutturunuz. Mıknatıs yutturmaya ek olarak yem karmanın iç cephesine güçlü mıknatıslar koyarak hayvanlarınızı yem içerisinde bulunan sivri metal yabancı madde yutmalarından korumuş olursunuz. Besi bitirme döneminden önce enterotoksemi aşısının tekrarını uygulayın. İki tartım arası en fazla 1 ay süre olsun. Besi sonuna doğru bu süre 15 gün olarak uygulayın. Hayan yaş ırk ve rasyon özelliğine göre istenilen canlı ağırlık artışı olmayanı veteriner hekiminize muayene ettirip besiye devam edip etmeyeceğine karar verin. Besi sonuna doğru (son 3 ay) yoğun kesif yem kullanacağınız için rasyona günlük 125 gr NaHCO3(soda) kullanmayı unutmayınız. Kullanacağınız soda hayvanları asidoza ve asidozis kaynaklı problemlere karşı koruyacaktır. Besideki hayvanların yem değişikliğini tedrici olarak yapınızı öneririm. Bu süre 7 günden az olmamalıdır. Hayvanların bol oksijen almasını ve altlarının kuru kalmasını sağlayın."


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR