Özçekim Sizi Sevdiklerinizden Ayırmasın!

      Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, vatandaşları tehlikeli kayalıklar ve yüksek yerlerde yapılan öz çekimlerin hayati risk taşıdığını bildirerek vatandaşları uyardı. 
      Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, ''Sevdiklerinize güzel hatıralar bırakmak istiyorsanız uçurum kenarlarında ve tehlikeli alanlarda özçekim yapmayın.'' ifadeleri kullanıldı.
Özellikler gençlerin maceracı ve tehlikeli öz çekimlerinin bazen düşmelere bazen yaralanmalara neden olduğu gözlerden kaçmazken Kırşehir AFAD İl Müdürlüğü de bu konuda önemli bilgiler aktardı. “Özçekim sizi sevdiklerinizden ayırmasın! Uçurum ve kayalık alanlarda özçekim yapmak tehlikelidir.”
      Öte yandan Kırşehir AFAD İl Müdürlüğü Afet Çantası konusunda da önemli uyarılarda bulundu: "Herhangi bir acil durum sonrasında görevlilerin size ulaşması zaman alabilir. Bu sürede kendi kendinize hayatta kalmanız gerekebilir. Bu yüzden de çantanızda en az 72 saat hayatta kalmanızı sağlayacak miktarda gıda, su, temizlik malzemeleri, diğer ihtiyaçlarınızı karşılayacak ürünler bulunmalıdır. Bir afet acil durum çantasında olması önerilen malzemeler, bir kişiye üç gün yetecek kadar su, üç gün yetecek miktarda bozulmaya dayanıklı gıda, pilli radyo, el feneri, ekstra piller, ilk yardım çantası, yardım çağırmak için düdük, mevsime uygun temiz giysi, konserve açacağı da içeren çok amaçlı çakı, çöp poşeti, önemli evraklar, hijyen malzemeleri ve düzenli kullanılan ilaçlar yer almaktadır."
Acil durumlarda günler hatta haftalar süren elektrik, gaz, su ve telefon kesintileri yaşanabileceğine işaret eden Kırşehir AFAD İl Müdürü Metin Alpaslan ise, "Bu yüzden çantanız bu kesintiler süresince size kolaylık sağlayacaktır. Hazırlayacağınız çantanın her an taşınabilir olması ve olası tahliye durumlarında kullanabilmeniz için yakınımızda olması yararlı olacaktır." ifadelerini kullandı.
 
YAZARLAR