Ormanlık alanlarda piknik yapmak yasak!

    Kırşehir Orman İşletme Müdürlüğü vatandaşları yangınlar konusunda uyararak daha dikkatli ve duyarlı olmaları konusunda bilgilendirdi. 
    Kırşehir'de ormanlık alanlarda oluşabilecek yangın nedeniyle her türlü giriş çıkış ve piknik yapma yasağı getirildi. 
    Kırşehir Orman İşletme Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu detaylara yer verildi: "mevsim olarak hasat zamanı ve yazın en sıcak günlerinin yaşandığı bugünlerde, Milli servetlerimizin başında gelen ormanlarımızın korunması için vatandaşlarımızın çok daha dikkatli ve duyarlı olmaları gerekmektedir. 
    Yangınların Alo 177 hattından duyarlı vatandaşlar tarafından ihbar edilmesini, "Son günlerde çıkan orman yangınlarının anız, tarla ve bahçe temizliği faaliyetlerinden meydana geldiği İşletme Müdürlüğümüzce tespit edilmiştir. İlimizde de sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı orman yangınları yönünden kritik günler yaşanmaktadır. Bu nedenle anız ve kuru otlarla kaplı alanların, bitki örtüsü kapalı alanların yakılması, devlet ormanlarında hayvan otlatılması ve çoban ateşi yakılması, yangına hassas alanlar ve ağaçlandırma sahalarında araçlarla veya yaya olarak her türlü giriş çıkış ve piknik yapmak yasaklanmıştır.     
    Vatandaşlarımızın herhangi bir duman ve yangın gördüğünde yurt genelinde doğrudan ücretsiz aranabilen 177 Orman Yangın İhbar Hattı'nı aramaları yeterli. anız ve benzeri bitki örtüsü yakmak 6831 sayılı Orman Kanununun 76. maddesi ve 2872 sayılı Çevre Kanunu ile yasaklanmıştır. Orman alanına 4 kilometre ve daha yakın mesafede anız ve benzeri bitki örtüsü yakmak yasaklandığından bu suçu işleyenlerin Orman Kanununun 110. maddesi uyarınca cezalandırılması için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. 
    Ayrıca 2872 sayılı Çevre Kanununun Ek-1 maddesinin (c) bendinde 'Anız yakılması, çayır ve meraların tahribi ve erozyona sebebiyet verebilecek her türlü faaliyet yasaktır' denilmekte ve aynı kanunun 20. maddesinin (1) bendi gereğince anız yakanlara her dekar için idare para cezası verilir' denilmektedir. 
    Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde işlenmesi durumunda ceza 5 kat arttırılır' hükmü yer almaktadır. Anız yangınları, henüz hasat edilmemiş ürünlere, araçlara, meyve bahçeleri ve etrafındaki çitlere, telefon direklerine, civarındaki yerleşim yerlerine ve özellikle orman, koru ve ağaçlık bölgelere telafisi mümkün olmayan zararlar vermektedir. Anız yangınları, hava kirliliği, yapmakta ve yükselen dumanlar kara yollarında görüş mesafesini azaltmaktadır. Bu durum trafik kazalarına, can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Tarla ve dikili alanlarda bulunan bir çok yaban hayvanlarının da ortamını yok etmektedir. Toprak yapısında ve bitki bünyesinde önemli fonksiyonları olan organik madde azalmaktadır. Toprak ısısının artması sonucu, mikrobiyolojik aktivite ve biyolojik denge bozulmakta. Kaybedilen her orman arazisi yerine konulamayacak ekonomik değer kayıplarına da neden olmaktadır. Ayrıca yangın çıkış nedenlerinin yüzde 95'inin insanlardan kaynaklandığı, anız yakma, bahçe temizliği sigara izmariti atma, piknik yaparkenki ihmaller gibi nedenlerden dolayı ormanlarımız yanmaktadır. 
    Bundan dolayı ilimizdeki mevcut piknik alanları dışında ormanlık alanlarda piknik yapılmayacak, yapanlar hakkında da gerekli cezai işlemler yapılacaktır. Yangınların yüzde 5'i de yıldırım düşmesi, elektrik trafosu gibi nedenlerden çıkmaktadır. Bu nedenlerden dolayı ormanlarımız yanmaktadır. 
    Çocuklarımıza daha güzel ve yaşanabilir bir çevre bırakmak için lütfen ormanlarımızı koruyalım, dikkatsiz davrananları uyarıp ilgili birimlere bildirelim." 


 


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR