NEREYE GİTSİNLER?

         Kırşehir'in en önemli tabiat güzelliğinden sadece biri olan Seyfe Gölü'nde incelemelerde bulunan Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Seyfe'nin sorunlarını da yerinde görme imkanı buldu.

         Geçtiğimiz günlerde kutlanan Dünya Çevre Günü nedeniyle Seyfe'yi ziyaret ederek "Sulak Alanların" Çevreye olan etkisi ile ilgili olarak da bilgiler alan Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Seyfe Gölü'nün sorunları aktarılırken Vali Akın da bu sorunlara ilişkin gereken çalışmaların yapılacağını bildirdi.

         Bilindiği gibi Seyfe Gölü içindeki en güzel görüntüler Seyfe Köyü yakınlarında bulunan höyükten izlenmektedir.  Ayrıca Seyfe’nin Badıllı mahallesinden de göl kenarına kadar gelip, gölün güzelliğini ve flamingoları seyretmek mümkün. Ayrıca, yaz ayların da flamingolar gölün bir çok kesiminden de seyredilebilir. 

         Ancak Seyfe Gölü'nün adeta kaderine küstüğü Temmuz ve Ağustos aylarının yaklaşması ile birlikte doğaseverlerin de endişeli bekleyişleri devam ediyor. Çünkü yağışların azalması ile birlikte suları da çekilen Seyfe Gölü'nde yiyecek bulamayan yaban kuşları ve flamingolar başka göllere göç etmek zorunda kalıyorlar.

         Kuruyan sulak alanların büyüklüğü Marmara Denizi'nden daha fazla.. Özellikle Göller Yöresi, Doğu Akdeniz ve İç Anadolu'da felaket büyük.

         Bir çok su kuşu için 1 hektarlık sulak alan bile çok önemli. Ama büyük göller, sazlıklar kurutulunca küçük alanlar zaten kuruyor. Zavallı kuşlar adeta çaresiz bırakılıyor.

         Avrupa - Asya üzerindeki dört kuş göç yolunun ikisi Türkiye'den geçiyor. Kuşların uğrak yerlerinden biri Seyfe Gölü...

            Seyfe Gölü, özellikle göçmen kuşlar için önemli göç rotalarından biri. Yaklaşık 200 kuş türü gölden yararlanıyor. Bu sayı neredeyse Türkiye'deki kuş türlerinin yarısı. Ancak havzadaki suyun dengesiz kullanımı göl için büyük tehlike oldu. Göçmen kuşlar rotasını başka sulak alanlara çevirdi. Ancak bu rota değişikliği ekolojik dengeyi sarsabilir.  Göçmen kuşların büyük bölümü, su bulunmayan Kırşehir'in o muhteşem gölünde konaklamadan yollarına devam ediyor.

            Seyfe Gölü Kuş Cenneti, geçmişte 187 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapması, dünyada nesli tükenmekte olan 27 kuş türünü bünyesinde barındırması ve endemik bitkileriyle biliniyor. Kuraklık ve su seviyelerindeki düşüsün öncelikli nedeni elbette iklim değişikliği. Fakat küresel ısınmanın öncelikli nedeni ise insanlar. Bilinçsiz su kullanımı, yanlış teknoloji ve yanlış sanayileşme sadece Türkiye'yi değil dünyanın kuraklık riskini arttırıyor. Bu cümleleri belki Seyfe ile ilgili bütün haberlerimizde kullandık. Sonuç mu elbette yok! Kırşehir Valimiz Sayın İbrahim Akın'ın bu konuda yapacağı başarılı çalışmalarını sabırsızlıkla bekliyoruz. Şimdiden Seyfe adına, Kırşehir adına, doğal yaşam adına teşekkür ediyoruz çalışmalar için.

        Değerli meslektaşımız Özer Akdemir'in de ifade ettiği gibi...Gayri kim bilir?Aksaraylı Aşık Molla Mehmet “Turnam ne dönersin Seyfe Gölü’ne / Düşme tuzağına da avcı eline” diye Seyfe Gölü’ndeki turnalara seslenir. Bugün avcı eline düşmüş yaralı bir turnadır Seyfe Gölü...

Gün batarken kan kızıla boyanır gölün suları. Yanar göl sanki, ateş almış gibi dört bir yandan. Turnalar telaşlanır, sokulur birbirine. Çiçekdağ’dan doğru bir yel eser, serince. Dağıtır turnanın tüyünü, kanadını. Birden bir mavzer sesi böler geceyi. Suların aynasında şavkıyan ay ışığı titrer. Gökten ölü bir yıldız düşer. Turnanın gözlerindeki son fer de söner. Turna cansız, avcı umarsız, sular sessiz, göl güzel...

Gayri kim bilir eşinden ayrılan turnanın kederini.

Eşi ölen turnanın da kederden öleceğini...

         Şimdi söyleyin bakalım, bu resimdeki yavrular nereye gitsin? Seyfe gölüne mi? Gavur Gölü'ne mi, Amik'e mi? Hotamış Sazlığı'na mı, Eşmekaya'ya mı, Akşehir'e mi? Manay Gölü'ne mi, Karagöl'e mi?

         Gerisini de siz söyleyin.


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorMehmet kay
12.06.2020 11:11:32
Karalarkac köyü yolu üzerindeki kanal kapansın şeyde esgi günlere döner

YAZARLAR