Muhteşemsin Kırşehir!

Kırşehir'de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerle kutlandı.

    Kırşehir'de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerle kutlandı. 
    Koronavirüs nedeniyle bu yıl evlerde kutlanan 23 Nisan balkonların ve camların süslenmesinin ardından Krşehir'de renkli görüntülere sahne oldu. Kırşehir’de 23 Nisan Perşembe günü saat 09.00'da İl/İlçe Millî Eğitim Müdürleri tarafından belirlenen sayıda katılımcılarla sosyal mesafe kuralına dikkat edilerek çelenk koyma töreni yapıldı. Saat 13.00'te 81 ildeki tüm resmî/özel okul ve kurumlarda okul hoparlörlerinden 100. Yıl Marşı yayınlanarak, akşam saat 21.00'de ise 81 ildeki (okul öncesi, ilkokul ve ortaokullarda) tüm resmî/özel okul ve kurumlarda okul hoparlörlerinden İstiklâl Marşı yayınlandı.
    Ayrıca Kırşehir’de bayram vesilesiyle yapılan etkinliklerde kutlama komisyonu ve vefa sosyal destek grubu, tarafımızdan doğum günü 23 Nisan olan öğrenciler ziyaret edilerek, bulaşıcı hastalıklara sebebiyet vermemek için sosyal mesafe kuralına dikkat edildi. Evlere girilmeden çocuklar kapıya davet edildi ve daire girişlerinde bayramları kutlandı.
Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Kırşehir İl Milli Eğitim Müdürü Şevket Karadenizve  Kırşehirİl Emniyet Müdürü Murat Türesin tarafından Şehit, Öksüz ve Yetim çocukların evlerine ziyaretler gerçekleştirilerek bayramları kutlandı. 
    Kırşehir Medrese Mahallesi 114. Sokak Aydın Apartmanı'nda oturan 7 yaşındaki Taha Kayra Baysal, eline aldığı kareoke mikrofon ile İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını ezbere okudu ve çevre apartmanlardan da minik Kayra'ya destek geldi. Balkonlarında bayrakları ve balonları ile eşlik edenlerin yanı sıra ışıklarını açıp kapatarak 23 Nisan coşkusuna ortak olan mahalle sakinleri Taha Kayra'yı tebrik etti. 
    Bazı vatandaşlar sosyal mesafe kuralına da uyarak Kayra'nın balkon fotoğrafını çekerek sosyal medyada paylaştı. 
    Kırşehir Valisi İbrahim Akın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Kırşehir Valisi İbrahim Akın mesajında şu ifadelere yer verdi:
   “Ulusal Egemenliğimizin simgesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. Yıldönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı milletçe kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Bilindiği üzere 1. Dünya Savaşı sonrasında emperyalist güçler üç kıtayı birleştiren topraklarımızı işgal etmeye başlamışlardır. İçinde bulunduğumuz bu güç durumu kabullenmeyen Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının Samsun’dan Anadolu’ya çıkarak İstiklal Mücadelesini başlatması milletimiz için büyük bir ümit kaynağı olmuştur.
    Mustafa Kemal Paşa, gerek tüm yurda gönderdiği bildirilerle gerekse kongrelerde alınan kararlarla ‘milletin kurtuluşunun ancak milletin azim ve kararlılığı ile mümkün olacağını’ tüm Anadolu’ya duyurmuştur. Neticede, Türk milletinin özgür iradesinin temsilcilerinin katılımıyla 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır. Tüm zorluklara rağmen milli ve manevi değerlerinden aldığı güçle yurdunu korumaya çalışan vatansever milletimiz, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin aldığı kararlarla Milli Mücadeleyi zafere taşıyarak yurdumuzu düşmanlardan temizlemiş, milletimiz yeniden bağımsızlığa ve ulusal egemenliğe dayalı yeni bir yönetim anlayışına kavuşmuştur.  İşte Meclisimizin açıldığı ve ulusal egemenliğimizin tescillendiği 23 Nisan gününü, Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ülkemizin geleceği olarak gördüğü, saflığın ve masumiyetin simgesi olan Türk çocuklarına bayram olarak armağan etmiştir. Dünyada bir başka benzeri olmayan bu bayramı her yıl farklı ülkelerden gelen çocukların katılımıyla coşku ve sevinç içerisinde kutlamaktayız. Fakat son günlerde tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını sebebiyle bu yıl 23 Nisan etkinlikleri iptal edilmiştir.   
    Sevgili Çocuklar, Tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de salgınla mücadele ettiği bu dönemde evde kalmanız sizlerin ve sevdiklerinizin sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Unutmayınız ki bu günler yakın zamanda geçecek, eskiden olduğu gibi dışarıda özgürce oynayabilecek, sizlere armağan edilmiş bu bayramı yine coşku içinde kutlayabileceksiniz. Biliyoruz ki sizler gelecekte ülkemizin yönetimini devralacak ve devletimizi daha yükseklere taşıyacaksınız. Bu yüzden koşullar ne olursa olsun, sizlerin gelecekte arzu ettiğiniz mesleğe sahip olmanız, ilim ve teknolojinin ışığında, milli ve manevi değerlerimizi sahiplenen bireyler olarak yetişmeniz için gayretlerimizi sürdüreceğiz.”
   Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanımızın kurtuluşu için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Milli Egemenliğimizin simgesi Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılışının 100. Yılını ve milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı içtenlikle kutluyor, saygılarımı sunuyorum” dedi. 
    AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli ise "Türkiye Büyük Millet Meclisi`nin açılışının 100. Yıldönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı büyük bir gururla kutluyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920 günü açılması ile millet egemenliği resmen hayata geçirilmiş, bu önemli gün Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından, millet egemenliğini sonsuza kadar koruyacak olan çocuklara armağan edilmiştir. Çocuklara armağan edilen tek evrensel bayram olma özelliğini taşıyan 23 Nisan, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin onlara olan güveninin ifadesidir.                      
   Sevgili çocuklar,
            En önemli servetimiz ve umut kaynağımız olan sizlerin bayramında, mutluluğunuza ortak olmaktan memnuniyet duyuyorum.
            Sizler, milletimizin umut çiçekleri, aydınlık yarınlarımızı kucaklayan güçlü kollarısınız. Bu bakımdan sizlerin sağlıklı, eğitimli ve mutlu bireyler olarak hayata devam etmeniz en büyük arzumuzdur. Hedefimiz sizleri özgürce düşünen, inisiyatif alabilen, sorgulayan, kendi toplumunun ve evrensel anlayışın doğrularından haberdar olan, hayatın güçlükleri ile baş edebilecek ölçüde donanımlı ve yetenekli gençler olarak yetiştirebilmektir. Bunu başarabildiğimiz takdirde bugünün çocukları, yarının gençleri olarak sizler ülkemizin sadece zenginliği değil, dinamizminin ve değişim potansiyelinin kaynağı olacaksınız. Türkiye’miz; gelecekteki güçlü, müreffeh ve lider ülke konumuna omuzlarınızda yükselerek ulaşacaktır. Bu hedefe ulaşmanız için biz üzerimize düşen görevleri bugüne kadar layıkıyla yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.
Bu duygularla siz çocuklarımıza armağan edilen ve mili iradenin her şeyin önünde olduğunun ifade edildiği bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin ve Türkiye Büyük Millet Meclisimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, aziz şehit ve gazilerimizi, minnet ve şükranla anıyor, dünyanın bütün çocuklarına barış ve mutluluk getirmesi temennisiyle hepinizi sevgiyle kucaklıyorum" dedi. 
    Kırşehir ile birlikte 81 ilde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliği kapsamında tüm Türkiye evlerinin balkonlarından İstiklal Marşı'nı okudu.
23 Nisan ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda İstiklal Marşı coşkusu balkonlarda yaşandı. Kırşehir'de yüzlerce çocuk İstiklal Marşı'nı balkonlardan gür bir sesle okudu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında "Bugün TRT'ye gönderdikleri videolarla 23 Nisan coşkusunu evlerimizde yaşatan 171 bin yavrumuza ve bu müstesna bayramın armağan edildiği tüm çocuklarımıza şükranlarımı sunuyorum. Çocuklar unutmayın, 21.00'de evlerimizin balkonundan hep birlikte İstiklâl Marşı'mızı okuyacağız." ifadelerini kullanmıştı.
    Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz "100, hepimiz için bir sayıdan daha fazla. Paha biçilemez egemenliğimizin şimdiki yaşı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun!"
    Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz, nöbetçi personel ve Polis ekipleri saat 21.00'daki İstiklâl Marşı okuma etkinliğine Mucur belediye binası önünde eşlik etti. Başkan Yılmaz; "Balkon ve pencerelerde İstiklal Marşı okuma etkinliğine coşkuyla eşlik eden tüm halkımıza teşekkür ediyorum" dedi.
 


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR