Müftü Yaman'dan Tekbir Uyarısı

Kırşehir’de yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Kırşehir Müftülüğü tarafından vatandaşlara bazı uyarılarda bulunuldu. Teşrik tekbirleri ve bayram namazına ilişkin bilgiler aktarılan açıklamada, teşrik tekbirlerinin Arefe günü sabah namazından itibaren yapılacağı belirtildi. 
       Kurban Bayramı günlerinde farz namazlardan sonra getirilen teşrik tekbirleri, Arefe günü sabah namazından itibaren yapılabilecek.
      Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Yaman konu ile ilgili şunları kaydetti: “Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar teşrik tekbirlerini yerine getirmek vaciptir. “Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Lâ İlahe İllallâhu Vallâhu Ekber. Allâhu Ekber Velillâhil’hamd” denilerek yerine getirilen teşrik tekbirleri ister cemaat, istenirse de yalnız yapılabilir. Kurban Bayramı ile ilgili önemli görevlerimizden birisi de teşrik tekbirleridir. Bu hemen herkesin bildiği bir tekbirdir zaten. Gerek tek, gerekse cemaatle kılınsın müminler bir defa olmak üzere şöyle diyoruz; ‘Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Lâ İlahe İllallâhu Vallâhu Ekber. Allâhu Ekber VelillâhiI’hamd.’ Bu vaciptir, kadın, erkek, yolcu olsun olmasın tüm Müslümanlar namaz kıldığında farz namazlarımızın arkasından bir defa bu tekbiri söylemek vaciptir. O anda söylemeyip unutursa sonra uygun zamanda hatırına geldiği zaman içinden, kendi duyacak sesle söylemesi gerekiyor. Bunun önemle bilinmesi gerekiyor.
 


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR