Kurtuluşun Destanı Coşkuyla Kutlanacak!

Büyük Önder Atatürk’ün “En büyük eserim” diyerek Türk ulusuna emanet ettiği Cumhuriyet’in kuruluşunun 97’nci Yıldönümü pandemi kuralları çerçevesinde  Kırşehir'de de gurur ve coşkuyla kutlanacak.

Büyük Önder Atatürk’ün “En büyük eserim” diyerek Türk ulusuna emanet ettiği Cumhuriyet’in kuruluşunun 97’nci Yıldönümü pandemi kuralları çerçevesinde  Kırşehir'de de gurur ve coşkuyla kutlanacak.

                Cumhuriyetin 97. yıldönümü, Kırşehir’de büyük bir coşkuyla kutlanacak. Etkinliklere ilişkin İl Kutlama Komitesi'nden de önemli açıklamalar yapıldı. Yapılan açıklamada kontrollü sosyal hayat nedeniyle alınan tedbirlere harfiyen uyulacağı bildirilirken, kutlamaların günün anlam ve önemine uygun olarak en iyi çınarüçyüzaltmışbeş şekilde gerçekleştirileceği bildirildi. İl Kutlama Komitesi'nden yapılan açıklamada; " Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 97. Yıldönümü bütün yurtta olduğu gibi İlimizde de aşağıdaki program uyarınca günün anlam ve önemine uygun olarak en iyi şekilde kutlanacaktır. Cumhuriyetimizin 97. Yıldönümü Kutlama Törenleri, 28 Ekim 2020 Çarşamba günü saat 13.00 'te başlayarak 29 Ekim 2020 Perşembe günü saat 24.00' de sona erecektir. 28 Ekim 2020 Çarşamba günü saat 13.00’ten itibaren bütün kamu kurumları, özel kuruluşlar, bina, iş yerleri ve vatandaşlarımızın evlerinin cam ve balkonları şanlı Bayrağımız ile donatılacaktır.  Cumhuriyet Bayramı’nın başladığı 28 Ekim 2020 Çarşamba günü saat 13.00’ te 3 pare top atışıyla halka duyurulacak ve 29 Ekim 2020 Perşembe günü saat 09.00' da Cumhuriyet’ in ilanını temsil eden 3 pare top atışı daha yapılacaktır. Cumhuriyet Bayramında, Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında içerisinde bulunduğumuz “kontrollü sosyal hayat” döneminin maske ve temizlikle birlikte temel prensiplerinden olan fiziki mesafe kuralına riayet edilmesi sağlanacaktır. Atatürk Anıtına çelenkler 28 Ekim 2020 Çarşamba günü saat 13.00’te Sayın Kırşehir Valisi ve Belediye Başkanı tarafından sunulacaktır. (Çelenkler en geç saat 12.30’ da Atatürk Anıtı önünde hazır bulundurulacaktır.) Tören yöneticisinin vereceği işaretle Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunulacak İstiklal Marşımız ile birlikte bayrağımız göndere çekilecektir. Çelenk Sunma Töreni'nde Tören Yöneticiliği Beden Eğitimi Öğretmeni Fatih Sarısakal yardımcılıklarını ise Beden Eğitim Öğretmenleri Kaan Eroğlu ve Deniz Koçak yapacaklardır. 28 Ekim 2020 Çarşamba günü saat: 13.15’te Cacabey Meydanında  “Atatürk ve Cumhuriyet”   konulu Resim ve Fotoğraf sergisi açılacaktır. 28 Ekim 2020 Çarşamba günü Saat: 14:00’de Ahi Evran Üniversitesi Tarih Bölümü

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Özüçetin Tarafından Youtube Üzerinden çevrimiçi konferans düzenlenecektir. 29 Ekim 2020 Perşembe günü 10.00’dan itibaren Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına Valimiz Sayın İbrahim Akın,  protokol sırasına göre tebrikleri kabul edecektir. ebriklerin kabulünden sonra saygı duruşu yapılacak akabinde İstiklal Marşı çınar üçyüzaltmışbeş ile bayrağımız göndere çekilecektir. Cumhuriyet Bayramının anlam ve önemini belirten konuşma Valimiz Sayın İbrahim Akın tarafından yapılacaktır. Kamu kurum ve kuruluşlarına ait araçların korteji (Askerlik Şubesi Kavşağından Terme Kür Kavşağının sonuna kadar) gerçekleştirilecektir. Gençlik Merkezi Öğrencileri, Sporcular ve Antrenörler tarafından (20 Kişi ilesınırlı olmak üzere)  fener alayı gerçekleştirilecektir.Bayram Kapsamında Kentpark’ta  Havai Fişek/Işık  gösterisi gerçekleştirilecektir. İl  Kutlama  Komitesince  belirlenen  bu  tören  ve  kutlama  programı  Valilik Makamının onayına sunulacak ve bu programın dışında başkaca kurum/kuruluş tarafından program düzenlenmesine müsaade edilmeyecektir."

29 EKİM 1923'TE NE OLDU?

Cumhuriyet Bayramı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923’de Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan bir millî bayramdır.

                29 Ekim Cumhuriyet Bayramının önemi hakkında Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’in Onuncu Yıl Kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutkunda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.

                29 Ekim günü Atatürk, milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan “Cumhuriyet” önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne vermiştir. Meclis önergeyi kabul etmiştir ve böylece Türkiye Devletinin yeni yönetimi biçimi Cumhuriyet, yeni ismi “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” olarak belirlenmiştir. Atatürk, kurulan Türkiye Cumhuriyetinin ilk cumhurbaşkanı olmuştur. Halk da Cumhuriyetin ilanını sevinç ve coşku ile karşılamıştır.

                Cumhuriyette Atatürk’ün de söylediği gibi, egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur. Ulus, kendini yönetme yetkisini, kendilerine temsil eden milletvekilleri aracılığı ile kullanır. Cumhuriyet yönetiminde, yurttaşın seçme ve seçilme hakkı vardır. Seçilen temsilciler, yasaları tasarlar ve yöneticileri ulus adına denetler. Ulus, seçimle yöneticileri seçebilir.

29 EKİM NEDİR? NEDEN KUTLANIR?

                Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta kutlanmaktadır. 1924 yılında ise cumhuriyetin ilanı şenliklerle kutlanmıştır. 2 Şubat 1925'te, Hariciye Vekaleti'nce (Dışişleri Bakanlığı) düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim'in bayram olması önerilmiştir. çınar Bu teklif Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelenmiş ve 18 Nisan'da karara bağlanmıştır. 19 Nisan'da ise teklif TBMM tarafından kabul edilmiştir. 628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim, 1925'ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde bayram olarak kutlanmaya başlamıştır.


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR