Kurban Kesim ve Satış Yerleri Belli Oldu!

         Kırşehir’de 2020 yılı Kırşehir Merkez Kurban kesim Yerleri Bilgileri açıklandı. Kırşehir Müftülüğü’nden yapılan açıklamada Kurban Kesim Yerleri Kırşehir Nidanur Et Entegre Tesisi Kışlapınar Mahallesi 303. Sokak No:1 Özbağ Kırşehir, Kırşehir Et Kombinası Organize Sanayi Bölgesi, Kırşehir Kısmet Et Kombinası Organize Sanayi Bölgesi, Kırşehir Kapalı Pazar Yeri Kuşdili Mahallesi Pazaryeri olarak belirlenirken, Kurban Satış Yeri ise Kırşehir Bahçelievler Mahallesi Canlı Hayvan Ticaret Borsası olarak açıklandı.

         Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Şahin, yaptığı açıklamada, "Hayvan sağlığı, sağlıklı et ve gıda tüketimi denildiğinde elbette ilk akla gelen Kurum Tarım ve Orman Bakanlığıdır. Kurban Bayramı ise dini bir vecibe olmasından dolayı her bireyin sorumluluk sahibi olmasını gerektiren bambaşka bir süreçtir. Hayvan ticaretini yapan kimselerden kasabına, kasabından vatandaşına herkes bu dört günlük sürecin biz Tarım ve Orman Bakanlığının birlikte önemli bir paydaşıdır.

      Hayvan satış yerleri ve kesim yerleri kamu kurumları koordinasyonunda düzenlenmekte ve denetlenmektedir. Bu görevi yerine getirmek için Bakanlığımız adına veteriner hekimlerimiz görev yapmaktadır. Hayvanların acı çekmeksizin kurban edilmesi işlemi de hem insani anlamda hem de dinimiz açısından en önemli konulardandır. Kurban Bayramında görev alan kasapların işinin ehli olması en çok da bu nedenle önemlidir. Kasaplar hayvanın acı çekmeden kesimi sonrasında kanının iyice akıtılması gerektiğini, kesim hijyeninin önemini bilerek çalışmalıdır.

         Tüm bu süreçte dini vazifesini yerine getirmek isteyen vatandaşların da sorumluluk sahibi olması gerekir. Olayın yalnızca kesilen bir hayvan ve iştahla yenilecek kavurmadan ibaret olmadığını aklından çıkarmamalıdır. Her dini vazifede olması gerektiği gibi sabırlı, insanlığını bir an dahi unutmadan, hayvanlara ve din kardeşlerine karşı bilinçli davranmalıdır.

         Kesim sonrası etlerin saklanması ve tüketim şekline dair püf noktalar da göz ardı edilmemelidir. Tüm bunlar yoğun yaşanacak bu dört günlük süreçte karşılaşılacak sağlık sorunlarının da önüne geçilmesini sağlayacaktır.

         Gıda denetimlerimiz, Kurban Bayramı öncesinde de, riske dayalı denetim esasları çerçevesinde 7 gün 24 saat denetim anlayışıyla gerçekleştirilmektedir. Özellikle Bayram boyunca geleneksel anlamda tüketilen tatlı ve pastacılık ürünleri, şekerlemeciler, ekmek fırınları, pideciler ve unlu mamuller üretim yerleri, toplu tüketim yerleri ve gıda satış yerleri olmak üzere gıda üretimi ve arzının bulunduğu İl merkezi ve İlçelerimizde gıda güvenilirliği ve gıda hijyeni konusunda denetimler devam etmektedir.

         Gıda işletmelerini denetleyerek gıdaların güvenilir olmasını sağlamaya çalışırken tüketicilerimizi de bilinçlendirmeye gayret göstermekteyiz. “En iyi gıda denetçisi tüketicinin kendisidir.” sözünden hareketle bütün vatandaşlarımız birer gıda denetçisi gibi hareket ederek bu konuda daha bilinçli ve duyarlı olmalıdırlar. Bu kapsamda karşılaştıkları olumsuzlukları “ALO GIDA 174” hattı ile il ve ilçe müdürlüklerine bildirmelidirler.

         Vatandaşlarımızın Türkiye’nin her yerinden devletin yetkili birimlerine ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla bakanlığımızca oluşturulan “ALO GIDA 174” hattına 7 gün 24 saat boyunca ulaşılabilmektedir. Hatta gelen gıdaya ilişkin her türlü şikâyet ve talepler anında değerlendirilmeye alınmakta ve sonuçları internet üzerinden takip edilebilmektedir.

         İl ve İlçe Müdürlüklerimizce kasapların hijyenik koşullarıyla ilgili denetimleri yapılmış olup, hijyen koşullarında et parçalama ve kıyma çekmeleri sağlanmıştır. Kasaplar Bakanlığımıza kayıtlı işletmeler olup halkımızın hijyen kuralarına uyan kasaplarda et parçalatma ve kıyma çektirmeleri uygun olacaktır.

Ayrıca Kurban Bayramı süresince halkımızın kurban etlerini parçalayan, kıymaya dönüştüren ve geleneksel ürün haline getiren kasaplar, şarküterilerde de hijyen denetim ve kontrolleri yapılacak olup uygunsuz şartlarda kıyma çekimi, et parçalama ve geleneksel ürün işleme işleri yapan işletmelere 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında yasal işlem uygulanacaktır.

         Her zaman olduğu gibi bu Kurban Bayramında da halkımızın güvenilir gıda tüketmesi için denetimlerimizin artarak devam ettiğini, halkımızdan gelebilecek gıda ile ilgili her türlü şikâyet ve taleplere açık olduğumuzu bildiririz"


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR