Kırşehir'in dijital ikizi hazırlandı!

Binanın 10 santimetreye kadar bilgisini barındıran taramaların Türkiye'de ilk kez yapıldığını ifade etti.

    Ahilik, eğitim ve kültür başkenti olan Kırşehir'in artık bir dijital ikizi var! Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kırşehir ile birlikte 81 ilin üç boyutlu dijital ikizini çıkardıklarını, sahadan alınan tüm verileri, oluşturdukları sisteme girdiklerini söyledi. Binanın 10 santimetreye kadar bilgisini barındıran taramaların Türkiye'de ilk kez yapıldığını ifade etti.
    Cacabey, Ahi Evran, Aşıkpaşa, Şeyh Edebali gibi birçok büyüğün bulunduğu Kırşehir'in dijital hali oluşturuldu. 
    Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğüyle ortak bir çalışma yürüterek, sahadan alınan tüm verileri, oluşturdukları sisteme girdiklerini anlatan Kurum, "Bizde bütün şehirlerin üç boyutlu dijital ikizi mevcut. 81 ilin üç boyutlu dijital ikizini çıkardık. Sahadan aldığımız verilerle hasar tespitleri işlemek suretiyle, şehrin dijital ikizine aynen aktardık." diye konuştu. 
    Kırşehir'in dijital ikizi ile Kırşehir'in karnesi de çıkarılmış oldu. Kurum, "şehirlerin karnesi"ni yansıtan sistemde, ağır hasarlı binaların kırmızı, orta hasarlı binaların turuncu, az hasarlı binaların sarı, hasarsız binaların ise yeşil renkte işaretlendiğini aktardı. Kurum, bu sistemi ve durumuna göre renklendirilmiş binaları gösterdi. Kırşehir'de AFAD Müdürlüğü'nün sürekli bilgilendirme yaptığı afetler konusuna da değinen ve anlattığı sistem üzerinden Elazığ Merkez Abdullah Paşa Mahallesi'ni örnek veren Kurum, burada, ağır hasarlı binalar bulunduğu görüldüğü için çalışmanın yoğunlaştırılması gerektiğinin anlaşıldığını belirtti. Elazığ'daki 62 bin konutun sisteme tek tek girildiğini açıklayan Kurum, şöyle devam etti: "Depremin yaşandığı ilk gün drone, İHA'larımızı uçurduk. Daha önce aldığımız görüntüyle, nerede yıkım var, hangi alanda daha fazla yıkılmış? Burada çatılarda sokağa düşme tehlikesi var mı, yıkılma tehlikesi var mı yok mu? Çalışmayı bunun üzerinden takip etmek ve görmek suretiyle arkadaşlarımızı ona göre yönlendirdik. Yoğun bir çalışma yaptık. Binanın bütün detayları mevcut. Binanın 10 santimetreye kadar bilgisi yer alıyor. Aldığımız drone görüntüleriyle burayı çakıştırmak suretiyle çalışmamızı yönlendirdik. Bu ilk kez yapıldı."
    Kurum, bu sayede hem zaman tasarrufu sağladıklarını hem de aynı işleri ikinci kez yapmadıklarını belirtti. Alınan verilerle de şehrin çeperlerinde rezerv alanları belirlediklerini, yerinde yapılması gereken projeleri tespit ettiklerini anlatan Kurum, "Bu çerçevede hızlı şekilde olaya müdahil olduk. Yine sahada hem gezici laboratuvarlarımız vardı hem de lazer tarayıcımız vardı." dedi.  Söz konusu komisyonun her gün çalışacağını vurgulayan Kurum, "İlk toplantısını biz başlatmış olduk. Bundan sonraki toplantılar, ayda bir valilik koordinasyonunda, bakan yardımcımızla yapılacak. Bunun dışında da en az iki ayda bir, toplantılara başkanlık edeceğim. Birebir olması gerekenleri görüşeceğiz, kararlar alacağız." dedi.
YAZARLAR