Kırşehir'den Bir Anadolu Fırtınası Geçti

2021 yılına girdiğimiz şu günlerde Kırşehir diğer illere nazaran, daha az gelişmiş ve bununla birlikte fazla göç vermiştir. Kırşehir’in siyasi tarihi bellidir.

2021 yılına girdiğimiz şu günlerde Kırşehir diğer illere nazaran, daha az gelişmiş ve bununla birlikte fazla göç vermiştir.   Kırşehir’in siyasi tarihi bellidir.
Türkiye tarihinde tek il… Ne yazık ki  ilçe olmuştur.
Türkiye tarihinde ilçe olan Kırşehir’i tanımak lazım. Kırşehir ideolojik yapısı jeotermal su kaynakları, tarım arazileri ile gelişmeye uygun bir şehirken yeteri kadar gelişmediği ve hakkettiği büyüme sağlanmadığı aşikar. Kırşehir kendi içerisinden göç verip, dışarıdan göç alan bir şehir hâline döndü. Kırşehir’in çevre illere göre gelişmemesi, Kırşehir’in 1950’li yıllarda yaşadığı olayla örtüşüyor. Türk siyasi hayatında demokrasi gazisi olarak tarihe yazılan Kırşehir, o dönemin izlerini hala taşıyor. 1867 yılında bucak, 1869 yılında ilçe, 1870 yılında sancak olmuş, Avanos, Keskin ve Mecidiye (Çiçekdağı) ilçeleri Kırşehir'e bağlanmıştır. 1921 yılında bağımsız mutasarrıflık, 1924 yılında il olan Kırşehir'e Avanos, Çiçekdağı, Hacıbektaş, Mucur ilçeleri bağlanmıştır. 1944 yılında ilçe olan Kaman, Kırşehir'e bağlandı.
Dönemin siyasi gelişmeleri şu şekilde kaydedildi. 20 Temmuz 1954 tarihinde Osman Bölükbaşı'yı tekrar milletvekili seçildiği için Kırşehir ilçe yapıldı.  Dönemin hükümetinin söylemi (Adnan Menderes konuyla ilgili Meclis'te 'Türkiye’nin hiçbir vilayetinde yüzde 3’ten fazla oy almayan bir partiye mensup milletvekilini iki seçimde de seçen Kırşehir’in, bir içtimai ve siyasi bünye itibarıyla anormallik göstermekte olduğunu inkâr etmek mümkün değildir; evet, biz açık konuşuruz’ şeklinde konuşmuş ve Osman Bölükbaşı da cevaben; "Vilayeti kaldırdınız, bizi de kaldırın da zulmünüz tamam olsun" demiştir). Nevşehir il, Kırşehir de Nevşehir iline bağlı bir ilçe haline getirilmiş; Çiçekdağı ilçesi Yozgat'a, Kaman Ankara'ya, Hacıbektaş, Mucur ve Avanos da Nevşehir'e bağlanmıştır. İktidardaki Adnan Menderes’in Demokrat Parti’si (DP) tam 508 sandalye ile olağanüstü bir zafer kazanmıştı.
CHP ise Meclis’e topu topu 34 milletvekili getirebilmişti. Üçüncü parti Cumhuriyetçi Millet Partisi (CMP) ise sadece bir ilde, Kırşehir’de seçimi alarak 4 milletvekili çıkarabilmişti. (O zamanki seçim yasasına göre bir ilde en çok oyu alan parti o ilin bütün milletvekillerini alıyordu.) 
Bu görkemli zafere karşın Menderes mutlu değildi.
Menderes oyların yüzde 58.42’sini almalarına rağmen CHP’nin yüzde 35 oy toplamasından rahatsızdı.
Çevresine “Demek ki, bu memlekette demokratlaştıramadığımız yüzde 35’lik bir kitle var” demişti.
Menderes muhalefeti susturmaya karar vermişti…..
Seçimlerden sonra Bursa’dan milletvekili seçilen Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın mazbatasını aynı ilden seçilen milletvekilleri Çankaya’ya götürdüler. (O zaman cumhurbaşkanları da partili milletvekilleri arasından seçiliyordu.)
Bayar teşekkür üçyuz altmış beş ettikten sonra “Kırşehir’i ilçe yapacağız” dedi.
İktidar ilk darbeyi, kendilerine oy vermeyen ve Osman Bölükbaşı ile 3 arkadaşını Meclis’e gönderen Kırşehir’e indiriyordu.
Milletvekili Dr. İbrahim Öktem “Ama bu olmaz. Herhalde latife ediyorsunuz” diye itiraz etti.
Bayar “Çok ciddi söylüyorum. Göreceksiniz” dedi.
Seçimden 28 gün sonra İçişleri Bakanı Namık Gedik Anadolu Ajansı’na Nevşehir’in il yapılacağını, Kırşehir’in de ilçe olacağını ve bu yeni kente bağlanacağını açıkladı.
İşte DP’yi 27 Mayıs 1960 ihtilaline götüren olayların başlangıcı olan Kırşehir olayı böyle patlak verdi.
OSMAN BÖLÜKBAŞI MECLİSTE :
Kırşehir’in Mucur ilçesine bağlı Hasanlar köyü vatandaşı olan Osman Bölükbaşı bu karara karşı gelerek Adnan Menderes’e yönelik "vilayeti kaldırdınız bizi de kaldırın da bu zulmünüz tamam olsun" sözleri ile Kırşehir’i savundu. Ne kadar çaba gösterildiyse de Kırşehir ilçe oldu. 2 Mart 1954 genel seçimlerinde demokrat partiye oy vermeyen Kırşehir ili ilçe olarak cezalandırıldı.
ANADOLU FIRTINASI: Kırşehir'de 1913 yılında dünyaya gelen Osman Bölükbaşı, ota öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi'nde üçyüz altmış bes tamamladı, yüksek öğrenimini Fransa'daki Nancy Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü'nde yaptı.
1938'de Türkiye'ye dönerek Kandilli Rasathanesi'nde asistan olarak çalışmaya başlayan Bölükbaşı, 1940 yılında Haydarpaşa Lisesi'nde öğretmenlik yaptı.
Siyasete ilk adımını 1946'da Demokrat Parti (DP) ile atan Bölükbaşı, Genel Müfettişliğe kadar yükseldiği DP'den 1947'de ayrıldı.
Daha sonra Millet Partisi'nin (MP) kurucuları arasında yer alan Bölükbaşı, 1949'da İsmet İnönü ve Celal Bayar'a komplo düzenlediği iddiasıyla tutuklandı ancak kısa biɾ süre sonra iddiaların asılsız olması üzerine serbest bırakıldı.
Halk arasında "Anadolu Fıɾtınası" lakabıyla tanınan ve 1950 Genel Seçimleri'nde MP'nin tek milletvekili olarak Kırşehir'den TBMM'ye giren Bölükbaşı, Millet Partisi'nin laikliğe aykırı politika ürettiği gerekçesiyle 1953'te kapatılması üzerine, 1954'te bir grup eski MP üyesiyle Cumhuriyetçi Millet Partisi'ni (CMP) kurdu.
Bu partinin Genel Başkanlığı'na getirilen Bölükbaşı, 1954 Genel Seçimleri'nde Kırşehir'in neredeyse bütün oylarını alarak yeniden milletvekili seçildi.
Bunun ardından DP hükümetince Kırşehir ilçe yapılarak Nevşehir'e bağlandı. Bölükbaşı'nın, bu kararın ardından Adnan Menderes'e yönelik "Vilayeti kaldırdınız, bizi de kaldırın da zulmünüz tamam olsun" sözleri siyasette çok tartışıldı.
Hükümete ağır eleştiriler yönelten Bölükbaşı'nın dokunulmazlığı, Meclis kürsüsünden yaptığı bir konuşmada TBMM'ye açıkça hakaret ettiği gerekçesiyle önce kaldırıldı, ardından da Bölükbaşı Meclis'in manevi şahsiyetini tahkir ettiği gerekçesiyle tutuklandı.
CEZAEVİNDE YEMİN
1957 Genel Seçimleri'nde Cumhuriyetçi Millet Partisi'nden yeniden milletvekili çınar  seçilen Bölükbaşı, o sırada cezaevinde olduğu için milletvekili yeminini burada mahkûmların önünde yaptı.
Bölükbaşı, DP'ye karşı güç birliği oluşturmak amacıyla 1958'de CMP'nin Türkiye Köylü Partisi ile birleşmesiyle kurulan Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nin (CKMP) Genel Başkanlığı'na getirildi.
27 Mayıs Darbesi'nin ardından 1961 genel seçimlerinden sonra CKMP'nin İsmet İnönü'nün kurduğu 2'nci koalisyona katılması üzerine 28 milletvekiliyle partiden ayrılarak ikinci kez MP'yi kurdu ve partinin Genel Başkanı oldu.
MHP ADINI ALDI
Daha sonra Bölükbaşı ve arkadaşlarının kurduğu CKMP, 1969 yılında MHP adını aldı.
Osman Bölükbaşı 1973'te milletvekilliğinden istifa ederek aktif siyasetten çekilirken, 6 Şubat 2002'de hayatını kaybetti.
Bölükbaşı'nın oğlu Deniz Bölükbaşı da babası gibi siyaset sahnesinde yer alan isimlerden oldu.

TARİHE DAMGA VURAN OSMAN BÖLÜKBAŞINDAN:
• Eğitim cehaleti alır, eşeklik baki kalır.
• Siyasi hayatımda beni en çok üzen, ne zaman konuşmaya başlasam İsmet Paşa'nın kulaklığını çıkarıp masaya koymasıydı.
• Oynama Balık, yutarım seni!
(Meclis kürsüsünde konuşurken kendisine sürekli laf atan DP milletvekili Hüseyin Balık'a.)
• Ah benim aslan görünüşlü, tavşan yürekli büyük sermayem!
(İş adamlarına hitaben.)
• Haçlı Seferleri'ne iade-i ziyaret!
(Yurt dışında, "Atalarınızın Viyana'da ne işi vardı?" sorusuna cevaben.)
• Vilayeti kaldırdınız, bizi de kaldırın da zulmünüz tamam olsun.
("Türkiye’nin hiçbir vilayetinde yüzde 3’ten fazla oy almayan bir partiye mensup milletvekilini iki seçimde de seçen Kırşehir’in, ücyuz altmış beş bir içtimai ve siyasi bünye itibariyle anormallik göstermekte olduğunu inkâr etmek mümkün değildir, evet biz açık konuşuruz." şeklinde konuşan Adnan Menderes'e cevaben.)
• Atatürk'le tanışmamış olmak, hayattaki en büyük eksiğimdir.
(Emin Çölaşan'a hitaben.)
• TRT’nin partizanlığına karşı çıktım, adımızı Tırt Osman’a çıkardılar. Hırt’ı çok olan memlekette varsın bir de tırt olsun.
Haber: DEMET YÜZER


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorNilgün Demir
6.02.2021 21:25:26
Guzel bi bilgilendirme olmus hic bilmiyordum ogrenmis oldum elinize sağlık

YAZARLAR