Kırşehir depreminin acısı hafızalardan silinmiyor

       Takvimler 19 Nisan 1938’i gösterdiğinde Türkiye Kırşehir’den gelen acı haberle sarsıldı. Kırşehirliler Vakfı Genel Sekreteri Ali Çetin, 82 yıl önce meydana gelen depremde hayatını kaybedenleri anarak olayla ilgili açıklama yaptı. Kırşehirliler Vakfı Genel Sekreteri Ali Çetin, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

     “Takvimler 19 Nisan 1938’i gösterdiğinde Türkiye Kırşehir’den gelen acı haberle sarsıldı. 82 yıl önce Saat 13.00’de Kırşehir’in doğusundaki Seyfe Fay Zonu üzerinde  meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde; Akpınar-Köşker arasında yer alan yüz köy yerle bir oldu. Şiddetli depremde 149 kişi hayatını kaybederken, 211 kişi de yaralanmıştı. Türkiye’nin tek bir yürek olarak Kırşehir’e kendiliğinden yardıma koştuğu depremin acısı, bugün bile yüreklerde bir kor gibi duruyor.            

DEPREM RAPORU HEMEN OLUŞTURULDU

     1938’de Kırşehir halkıyla birlikte bu acıyı yaşayan ve paylaşan Türkiye’nin geçirdiği en acı dolu günlere şahit olunmuştur. Deprem sonrasında Dr. Arni  tarafından oluşturulan deprem raporunda, “Akpınar’ın  Kuzey Batısından Taşkovan yakınlarına kadar uzanan 15 km uzunluğunda bir fay oluşmuştur. Kırık bloklarının birbirine göre hareketi, düşey yönde 60 cm ve yatay yönde 65 cm’dir. Deprem sırasında yeraltı suyu ile kum yüzeye fışkırmıştır yani sıvılaşma olmuştur. Depremin etki alanı kuzey-güney yönde 30 km ve doğu-batı yönün de 24 km’dir” bilgileri yer aldı.Bölgede meydana gelen deprem civar köylerde de hissedilerek sarsılmanın etkisi ile çok sayıda hayvanın telef olduğu ve 2 bin 297 binanın yıkıldığı, 2 bin 897 binanın ise ağır hasar alarak kullanılamaz hale geldiği ifade edildi.”

   Tüm Türkiye'yi yasa boğan ölümlerin üzerinden 82 yıl geçmesine rağmen acısının taze olduğunu hatırlatan Kırşehirliler Vakfı Genel Sekreteri Ali Çetin, 19 Nisan 1938 yılında Kırşehir’de meydana gelen depremde hayatını kaybedenleri rahmet ve dualarla anarak, “Yüce Allah, devletimizi ve milletimizi her türlü felaketlerden korusun” dedi. Bugünlerde dünyayı ve ülkemizi tehdit ederek yüzbinlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan korona virüs salgını içinde değerlendirme yapan Çetin, “ Rabbim ülkemizi ve dünyamızı bu salgından en kısa zamanda kurtarsın inşallah” diye konuştu.


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR