Kırşehir AFAD'dan Yangına İlişkin Uyarı

   Kırşehir Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yangın öncesi, yangın sırası ve yangın sonrasında yapılması gerekenlerle  ilgili açıklamalarda bulundu. Kırşehir AFAD yaptığı açıklamada şu detaylara değinildi.

"Yangınların ne kadar yıkıcı sonuçlar doğurabileceğinin farkında olsak da hiçbirimiz insanların zarar göreceği veya eşyalarımızın yok olacağı bir yangını ve yıkıcı etkilerini düşünmekten hoşlanmayız. Ancak kurtulmak için saniyelerin altın değerinde olduğu bir yangın söz konusu olduğunda, iki dakikadan kısa bir süre içerisinde, en doğru kararı vererek hızlıca hareket etmemiz için bilinçli davranmak zorunda olduğumuz da oldukça açık.  Yangın güvenliğinin en önemli basamağı yangının çıkmasına mani olmak için gerekli tedbirlerin alınmasıdır. Yangın tehlikesinin daha iyi anlaşılması ile tehlike algısı ve risk değerlendirme yetisinde gelişme sağlanarak korunma tedbirlerine verilen önem artırılmalıdır. Yangına sebebiyet verebilecek unsurların daha iyi anlaşılması ile bunların kontrolü cihetine gidilerek yangınların çıkması minimize edilebilir ama asla sıfırlanamaz. Yangın çıktığında ise önemli olan onun gecikmeden fark edilmesidir. Sonra erken ve etkin müdahaleye hazır olunması gerekmektedir. Tüm önlem ve engellemelere rağmen yangın çıkıp ta başlangıçta söndürülemediğinde ve tahliyeye karar verildiğinde önceden planlı ve organize bir tahliyenin kıymeti hiçbir şey ile ölçülemez. Binanın tahliye edilmesini gerektiren şartlar gecikmeden görülerek tahliyenin başlatılması gerekmektedir.

YANGIN SIRASINDA YAPILACAKLAR

Yangın Esnasında Kaçış Yolunuz Açık ve Güvenliyse panik yapmadan, mümkün olduğunca sakin kalmaya odaklanın. Duman solumamak için ıslak havlu veya bez kullanarak burnunuzu kapatın. Mümkün olan en iyi kaçış yolunu bulmak adına hızlı hareket etmeye çalışın. Değerli eşyalarınızı kurtarmak için zaman kaybetmeyin. Çıkış yolunuzun üzerinde alevlerin bulunup bulunmadığını hızlıca kontrol edin. Kaçarken asansörü kesinlikle kullanmayın. Kaçış sırasında giysilerinizi ıslatarak alev almalarını önlemeye çalışın. Çocukları dışarıya çıkarmak istiyorsanız, yüzlerini nemli bir havlu veya bez ile örterek, alevlerin zarar vermesini engelleyin. Dumanın içinden geçerek kaçmak zorunda kalınırsanız, zeminden sürünerek duman katmanını geçin ve acil çıkış yolu ile binayı terk edin. Evden çıkmayı başardıysanız, tekrar içeriye girmeye çalışmayın. 112 numaralı itfaiye hattını arayarak yetkililerden yardım talep edin. Evinizde kurtarılmayı bekleyen kişiler varsa itfaiye memurlarını bilgilendirerek, bulundukları konuma doğru yönlendirin.  Yangın Esnasında Kaçış Yolunuz Kapalıysa yangın ne kadar korkutucu olursa olsun, mümkün olduğunca sakin kalmaya odaklanın. Saklanmak için alevlerden ve dumandan en az düzeyde etkilenecek camlı bir oda seçin.

Dumanın ciğerlerinize girmesini önlemek adına burun deliklerinizi nemli bir gömlek, bez veya havlu ile örtün. Telefonunuzda 112 numaralı itfaiye hattını arayarak yetkililerden yardım talep edin. Telefonunuza ulaşamıyorsanız, bağırarak komşularınızdan veya yoldan geçenlerden itfaiyeyi aramalarını isteyin. Ulaşabildiğiniz bir yangın söndürücünüz varsa, vakit kaybetmeden kullanın. Ancak yangını kontrol altına alamıyorsanız, fazla ısrarcı davranmayın.  Kapınızı kontrol ederek ısınıp ısınmadığını veya duman gelip gelmediğini belirleyin. Duman geliyorsa kapıyı açmayın. Duman girişini önlemek için oda kapısının altına; halı, kilim yastık, yorgan gibi malzemeleri ıslatarak yerleştirin. Daire kapınızın kolunu veya kapı yüzeyini kontrol edin. Sıcak olduğunu fark ederseniz, kapıyı açmamaya özen gösterin. Mümkünse kapınızı ıslatarak, yangının yaşam alanınıza girmesini geciktirin. Varsa daire içerisindeki havalandırma sistemini veya vantilatör gibi araçları kapatarak alevlerin hızlıca yayılmasını engelleyin.  Evi terk edinceye kadar alevlerden ve dumandan uzak kalmak için zemine yakın bir noktada bulunmaya gayret edin. Hareket etmeniz gerekiyorsa yerde sürünmeyi tercih edin. Banyodaki küveti ve ulaşabildiğiniz her kabı su ile doldurun. Depoladığınız su, yardım gelene kadar ihtiyacınız olan yaşamsal desteği sağlayacaktır. Kurtarılmayı beklerken itfaiye memurlarının dikkatini çekmek amacıyla pencereden beyaz bir bez parçası sallayın. Giysileriniz alev alırsa, panik yaparak koşmayın. Yanan kıyafetleri hızlıca üzerinizden çıkaramıyorsanız, kendinizi yere bırakın ve yuvarlanarak alevleri söndürün. Bir odadan çıktıktan sonra kapısını mutlaka kapatın. Kapıları kapalı tutmanız, bir süreliğine de olsa yangının hızlıca yayılmasına engel olacaktır. Yapılarda yanmaz veya yanması güç yapı malzemeleri kullanılmalıdır. Yangının yayılmasını önlemek amacıyla, yangın bölümleri oluşturulmalıdır. Dumanın yayılmasını önlemek için duvardan sızmaları önleyici tedbirler alınmalıdır. Yangının etkilerinden korunmuş kısa yangın çıkış yolları sağlanmalıdır. Ateşleyici ve yanıcı malzeme kaynakları birbirinden ayrı yerlerde depolanmalıdır. Her an çıkabilecek yangınlar için yangın söndürme cihazları çalışır durumda bulundurulmalıdır.  Yangınlara karşı iyi bir bina yönetimi olmalıdır, Yangınlara karşı gerekli yasaklar konulmalıdır. Sabit elektrik tesisatı sık sık kontrolden geçirilmelidir. Sık sık yangın tatbikatları yapılmalıdır. Yangın çıkışları açık tutulmalı, acil ışıklandırma sistemleri kurulmalıdır, Gereksiz yangın yükü kaldırılmalıdır, Korunma sistemi ve tahliye planı kontrol edilmeli ve güncellenmelidir. Her türlü işyerinde yangın söndürme tüpü bulundurulmalı, düzenli bakımları yaptırılmalı ve nasıl kullanılacağı öğrenilmelidir."


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR