Kaman Japon Bahçesi sessizliğe büründü

Kırşehir Kaman İlçesi’nde bulunan Japon Bahçesi, Japonya sınırları dışında bulunan en büyük bahçe olarak biliniyor.

Kırşehir Kaman İlçesi’nde bulunan Japon Bahçesi, Japonya sınırları dışında bulunan en büyük bahçe olarak biliniyor.

Yapısı, doğal güzellikleri ve manzarasıyla her yıl giderek daha çok ziyaretçi çeken Kaman Japon Bahçesi, bu yıl adeta sessizliğe büründü. Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 sebebi ile ziyaretçi sayısı oldukça düştüğü gözleniyor.

Yeni tip covid-19 salgınının yayılması ve vatandaşların hayatını tehdit etmesi sebebi ile Salgının zirve yaptığı şu günlerde vatandaşların sokağa çıkması, hayati risk oluşturuyor.

Bu riski göze alamayan birçok vatandaş, en güvenilir yer olan, evlerinde kalmayı tercih ediyor.

Japon bahçesi her mevsim cıvıl cıvıl olurken şu sıralar Covid-19 engeline takıldı.

Farkı renklere bürünen ağaçları, doğal güzelliği ile bilinen, en güzel görseli sonbahar döneminde oluşturan ve her yıl şehrimize ve Kaman ilçemize binlerce yerli ve yabancı turist getiren Japon Bahçesi, bu yıl, özellikle şu sıralarda tarihinin en sessiz günlerini yaşıyor.

Bilindiği gibi 30 Eylül 2005 tarihinde Kaman’da imzalanan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Japonya Hükümeti arasında Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’nin hibe yoluyla yapımına ilişkin nota ve görüşme tutanakları 25/05/2006 tarih ve 5509 sayılı kanunla kabul edilmiş, 03/06/2006 tarih ve 26187 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanmıştır.  Kaman İlçesi, Çağırkan Beldesinde, Kalehöyük kazı evinin yanında bulunmaktadır. Japonya Ortadoğu Kültür Merkezi tarafından 1993 yılında, Altes Prensi Takahito Mikasa'nın Kalehöyük kazılarını başlatması anısına ve bölge halkına rekreasyon alanı oluşturmak amacıyla oluşturulan bahçe her mevsim de ayrı bir güzellik kazanıyor. Bahçede toplamda 3 bin büyük,14 bin de bodur ağaç bulunmakta. Avrupa Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Sanat Çalışmaları ile Chicago Kütüphanesi tarafından ‘En İyi Yeşil Tasarım' ödülü alan Japon Bahçesi, Japonya sınırları dışında bulunan en büyük botanik bahçelerinden biri olma özelliğini taşıyor. Bölgeye kurulan bahçe, müze ve enstitü Kaman ilçesine 7 kilometre uzaklıkta ve Japonya Dış İşleri Bakanlığı tarafından desteklenen 'Kalehöyük Arkeoloji Müzesi'dir.

Japon bahçesinin en güzel zamanları olan sonbahar döneminde, ziyaretçi sayısının, bu yıl geçmiş yıllara göre, daha düşük olduğu gözlenirken, koronavirüs nedeniyle Japon Bahçesi alışılmışın dışında sessizliğe bürünmüş durumda.

 


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorNilgün Demir
2.09.2020 00:16:55
İnsallah pandemi süreci biran önce biterde terar ziyaret ederiz Japon Bahcesini cok güzel bir yer insana huzur veriyor

YAZARLAR