Kaman İlçe Sağlık'tan Çölyak Uyarısı

Kaman İlçe Sağlık Müdürlüğü, Çölyak hastaları için güvenli gıda uyarısında bulundu.

Kaman İlçe Sağlık Müdürlüğü, ÇÖLYAK hastaları için güvenli gıda uyarısında bulundu. Kaman İlçe Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada; "Çölyak; gluten isimli proteinin bağırsaklarda hasar meydana getirmesi ile ortaya çıkan alerjik sindirim sistemi hastalığıdır. Gluten; buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahılların içerisinde bulunur" şeklinde bilgiler aktardı.

Çölyak hastalığında ailevi kalıtımın söz konusu olduğu ve hastalığın literatürde çocukluk, ergenlik, orta yaş ve yaşlılıkta ortaya çıktığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Hastalık bazı bireylerde yıllarca hiç belirti vermez veya çok hafif seyredebilir ve kişi çölyak hastası olduğunu uzun süre fark etmeyebilir. Hastalık tipik belirtilerle başlayabileceği gibi çok hafif belirtilerle de seyredebilir. Çölyak hastalığı her yaşta teşhis edilebilir. Çünkü belirtiler çoğunlukla ilişkili bir başka hastalığı da düşündürmektedir. Çölyak hastalığının insan sağlığı üzerinde önem taşıyan birçok değişimlere neden olmasından dolayı doğru teşhisi önemlidir. Teşhis yöntemlerinden kan testleri serolojik özel testler ile ön tanı konmakta ancak kesin tanı ince bağırsak biyopsisi ile konmaktadır. Çölyak hastalığının tek tedavisi ömür boyu buğday, arpa, çavdar yulaf tahıllarında bulunan glutenden uzak sıkı bir diyettir. Çölyak hastaları, buğday, arpa, çavdar, yulaflı gıdalar tüketmedikleri gibi ayrıca marketlerde satılan hazır gıdaların içeriklerine de dikkat etmelidirler."

Kaman İlçe Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, güvenli gıdalar ÇÖLYAK hastaları için şu şekilde sıralandı: " Çölyak hastaları için güvenli yiyecekler: Tüm sebzeler, Tüm meyveler, Tüm bakliyatlar, Tüm katkısız katı ve sıvı yağlar, Yumurta, bal, reçel, basit toz şeker, zeytin, Et, balık, tavuk, (Bu ürünler katkılı olmadıkları gibi daha önce unla kızartılmış bir yağda kızartılıp işleme tabi tutulmamalıdır.) Una batırılmamış konserve çeşitleri, Mısır, pirinç, patatesin hem kendileri hem de unları besin hazırlamada kullanılabilir. Ayrıca kestane unu, nohut unu, soya unu, üzüm çekirdeği unu da kullanılabilir. Evde çekilmiş güvenli baharatlar. Çölyak hastalığında diyet tedavisinde tüketilmemesi gereken besinler: Buğday, arpa, çavdar ve yulaf katkılı her türlü ürün. (un, bulgur, bulgur pilavı, irmik, makarna, şehriye, kuskus, ekmek, kek, pasta, kurabiye, bisküvi, börek, çörek, gofret, simit, kraker, dondurma külahı, unlu tatlılar, gluten içeren hazır salça, ketçap, un ilave edilen çorbalar, soslar, tarhana, yarma gibi). Galeta ununa, una batırılarak kızartılmış tavuk balıkgibi et ürünleri. Gluten içeren hazır çorbalar, köfte, pane harçları gibi hazır çeşniler. Sirke, çikolata, puding, sakız, ketçap, mayonez, dondurma gibi gıdaların bazılarında gluten bulunabilmektedir. Bunlar yenilmeden önce muhakkak ürün hakkında bilgi edinilmelidir. Tuzlu, soslu kuruyemişler, glutenle yapıştırıldığı için yasaktır. Ancak bunların glutenle işlem görmemiş hali, gluten içermeyen kuruyemişler serbesttir."


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR