Kadın Destek Uygulaması Hayata Geçirildi

Kırşehir Valiliği resmi internet sayfası aracılığıyla Kadın Destek Uygulaması ile ilgili bilgiler aktardı.

Kırşehir Valiliği resmi internet sayfası aracılığıyla Kadın Destek Uygulaması ile ilgili bilgiler aktardı.

Geçtiğimiz günlerde kadına şiddetin masaya yatırıldığı Kırşehir'de kadın şiddeti konusunda bilgiler aktarmak ve ülke genelinde bu durumun önüne geçmek noktasında önemli çalışmalar yürütülüyor.

Kırşehir Valiliği'nde yapılan toplantıda Kırşehir Valisi İbrahim Akın, kurumlar arası iletişimin önemine dikkat çekerek ilimizde kadına şiddetle mücadele konusunda yürütülen faaliyetlerin değerlendirilmesini yapmıştı. Kırşehir Valiliği, KADES uygulaması ile ilgili olarak da resmi internet sayfası aracılığıyla önemli bilgiler aktardı.

Kırşehir Valiliği'nden yapılan açıklamada şu detaylar aktarıldı: "Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığının Anıttepe Yerleşkesi'nde, "aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele değerlendirme toplantısı" düzenlendi. Toplantının açılışında konuşan Bakanımız Sn. Süleyman Soylu, aile içi ve kadına yönelik şiddetin sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın kanayan yarası olduğunu ifade etti. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde de aynı sorunun bazen Türkiye'den çok daha şiddetli şekilde yaşandığını anlatan Bakanımız Sn. Soylu, "2019 rakamlarıyla milyon nüfus başına düşen kadın cinayeti sayısı ABD'de 9, Yunanistan'da 7,1, Avusturya'da 4,3, Türkiye'de ise 4'tür" diye konuştu. 2015 yılında 81 il merkezinde kurulan "aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele büro amirlikleri"ni 31 Ocak 2020'de aldıkları bir kararla ilçe düzeyine genişlettiklerini ifade eden Bakanımız Sn. Soylu, Türkiye genelinde 1086 şube müdürlüğü ve amirliği kurulduğunu kaydetti.

 

Bakanımız Sn. Soylu, polis merkezi amirliklerine gelen mağdurlarla daha etkin iletişim kurmak amacıyla oluşturdukları güven masalarında görev yapmak üzere 3 bin kadın polis memuru alındığını ve hepsine özel eğitimler verildiğini aktardı. Sorunun çözümüne katkı sağlaması için KADES uygulamasını devreye aldıklarını ve yaygınlaştırmak için de gayret gösterdiklerini vurgulayan Bakanımız Sn. Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü: Bir panik butonu gibi çalışan bu uygulamayı (KADES) bugüne kadar indiren kişi sayısı 620 bin 829'dur, inancım odur ki, biz en yakın zamanda, bu hafta vesilesi ile bu rakamı 1 milyona çıkaralım. KADES'e gelen ihbar sayısı azımsanmayacak derecededir. 48 bin 686 ihbar gelmiştir. Bu ihbarlara varış süresi 4-5 dakikadır. Burada şunu da ifade etmek isterim, bu ihbarların hiçbiri ihmal edilmeden tamamına gidilmiştir. Hatta hem KADES üzerinden gelen hem de diğer ihbarlara daha hızlı müdahale edebilmek adına 963 adet yüksek performanslı motosiklet bu işin emrine verilmiştir."

Asılsız ihbarda bulunanlara yönelik cezaların arttırılmasına rağmen KADES üzerinden gelen ihbarların ortalama yarısının gerçek ihbarlar olduğunun altını çizen Bakanımız Sn. Soylu, "Yaklaşık 24 bin aile içi ve kadına yönelik şiddet olayına KADES sayesinde müdahale edilmiş ve olası bir can kaybı veya şiddet olayı engellenmiştir" dedi.

KADES UYGULAMASI NEDİR?

KADES uygulaması İçişleri Bakanlığı tarafından kadına şiddete karşı yapılmış bir uygulamadır.  KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır.

KADES UYGULAMASI NASIL KULLANILIR?

Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır."

 


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR