İşte Kırşehir'deki vaka sayısı!

Kırşehir'de vaka sayısı 7

         Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ikince kez illerdeki vaka detaylarını açıkladı. Kırşehir'de daha önce de 7 olarak açıklanan vaka sayısının yapılan son açıklama ile değişmediği gözlerden kaçmadı.

         Kırşehir'de sosyal mesafe kuralı, evde kalma çağrılarına kulak veren vatandaşlar vaka sayılarında artışın önüne bu şekilde geçerken, Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da Twitter'dan paylaştığı "Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu"nun güncel verilerine göre, 35 bin 771 test yapıldı. Bu kapsamda 1614 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu. Türkiye'de Pazartesi itibarı ile 24 saatte 1614 kişiye yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısı konulduğu, 64 kişinin hayatını kaybettiği, toplam vaka sayısının 127 bin 659, toplam can kaybının 3 bin 461 olduğu açıklandı. Son 24 saatte 64 hasta vefat etti, 5 bin 15 hasta iyileşti. Toplam test sayısı 1 milyon 171 bin 138, toplam vaka sayısı 127 bin 659, toplam vefat sayısı 3 bin 461 oldu. Toplam yoğun bakımdaki hasta sayısı 1384, toplam solunum cihazına bağlı hasta sayısı 727, toplam iyileşen hasta sayısı 68 bin 166 olarak kayıtlara geçti.

         Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabındaki paylaşımında, "Son 24 saatte iyileşen hasta sayısıyla yeni vaka sayısı arasındaki fark artmaya devam etti. Test sayısında, düne göre yaklaşık 11 bin artışa rağmen yeni tanı sayısı azaldı. Hastalığa yeni bir fırsat tanımazsak kontrol bizim elimizde." ifadelerini kullandı.

         Kırşehir Valiliği korona virüsü nedeniyle alınacak 14 kuralı sürekli olarak vatandaşlara sosyal medya sayfası aracılığıyla hatırlatırken, normalleşme süreci de yavaş yavaş başlıyor.

         Kırşehir Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Oğuz Maraş yaptığı açıklamada; "İçişleri Bakanlığı'nın aldığı karar doğrultusunda 21 Mart tarihinde kapanan berber, kuaför ve güzellik salonlarımız 11 Mayıs Tarihi itibarı ile faaliyete geçiyor. 12 Mayıs Salı günü bayan kuaförleri, 17 Mayıs Pazar günü erkek kuaförlerimiz ve güzellik salonlarımız açık olacaktır" dedi.

         Öte yandan Kırşehir'de sokağa çıkma yasağı bulunan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlar da haftada bir gün 4 saat sokağa çıkabilecek.

         Kırşehir'de evde bunalan fakat korona riski nedeniyle sokağa çıkamayan vatandaşlar Kırşehir ile 81 ilde normalleşme süreci ile birlikte sokağa adım atacaklar.

         Konu ile ilgili müjdeyi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi. Çınar Kırşehir Haber Merkezi'nin derlediği bilgilere göre Sağlık Bakanlığı ülkedeki tüm sektörlerde uygulanacak salgın tedbirlerine ilişkin dökümanlar hazırlayarak kurumlara göndermeye başladı. Tüm kurumlar ve işletmeler, faaliyetlerini bu rehbere göre yürütecek.

             65 yaş üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlar için önemli kararlar alındı. 65 yaş üstü gruba ilk etapta sokağa çıkma sınırlandırması günlerinin birinde ve dört saat süreyle yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkabilme imkanı getiriliyor. İlk uygulama 10 Mayıs Pazar günü saat 11:00 - 15:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. 20 yaş altı için de bu esneme iki grup halinde uygulanacak. 0-14 yaş grubu hafta içinde 13 Mayıs Çarşamba günü, yine 11 - 15 saatleri arasında yürüme mesafesiyle dışarı çıkarılabilecek. 15 - 20 yaş ise, 15 Mayıs Cuma günü yine aynı şartlar ve saatlerde dışarı çıkabilecek. Sonraki haftalarda da aynı uygulama devam ettirilecek.

            Bugüne kadar piyasada satışına izin verilmeyen cerrahi maske ve bez maske satışına halkın kolayca ulaşabileceği yerlerde izin verilebilecek. Askerlik terhis işlemleri 31 Mayıs'ta başlayacak. MSB'nin atama, görevlendirme ve personel temin faaliyetleri 1 Haziran'da, celp işlemleri 5 Haziran'da bedelli askerlik işlemleri ise 20 Haziran'da başlayacak. Salgın hastanelerinin sayıları 1 Haziran'dan itibaren azaltılarak bu kuruluşların hasta kabulüne ve normal işleyişe başlamaları sağlanacak. Yüksek Öğretim Kurumları sınavı 27 - 28 Haziran'da, Liselere Geçiş Sınavı 20 Haziran'da, Askeri Öğrenci Sınavı 14 Haziran'da yapılacak. Üniversiteler 15 Haziran'da akademik takvime dönebilecek. Adliyeler ara verilen duruşma, keşif, yargı süreci, icra iflas takiplerinin durdurulması uygulamaları 15 Haziran'da sona erecek.

        


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR