İsrafı Önlemek İçin "Söz Veriyorum” Kampanyası 

İsrafı Önlemek İçin söz Veriyorum Kampanyası'na Kırşehir'den de destek çığ gibi büyüyor.

   İsrafı Önlemek İçin söz Veriyorum Kampanyası'na Kırşehir'den de destek çığ gibi büyüyor. Kırşehirliler sosyal medya sayfalarından yaptıkları paylaşımlarda gıda israfının önüne geçmek ve gıda okur yazarlığı konusunda bilincin artması için bu kampanyaya destek verdiklerini açıkladılar.

         Kırşehir'de her geçen gün artın ekmek israfının önüne geçilemezken vatandaşlar evlerine tüketmek üzere aldıkları çeşit çeşit ekmekleri tüketemeyince çöpe atmayı tercih ediyor. Sokak köpeklerinin oradan oraya taşıdığı ekmek poşetleri görüntü ve çevre kirliliğine de neden oluyor.

         Kırşehir'de bayat ekmek konteynırlarının konması bile ekmek israfının önüne geçemedi.

          Kırşehir'de özellikle marketlerde kepekli, tam bağday, baton, çavdar, karışık tahıllı, tuzsuz ekmek, zeytin yağlı, üzümlü, meyveli derken onlarca çeşit ekmek üretimi gerçekleştiriliyor. Fırından sıcacık çıkan ekmekler market içinde ve fırın önlerinde muhteşem kokular yayarken etrafa vatandaşlar da kendini durduramıyor ve ihtiyaçtan daha fazla ekmeği koltuğunun altında evine götürüyor.

         Ekmek tüketimi ve israfı her geçen gün artıyor. Kırşehir'de pilav ve makarnayı bile ekmekle yiyenler var. Ekmek israfı da önlenemiyor. Kırşehir'de özellikle büyük marketlerin ve alışveriş merkezlerinin günün her saatinde ürettikleri ekmeği sıcak sıcak tüketmek isteyen vatandaşlar ekmek israfını da artırdı.
      Konu ile ilgili olarak Çınar Kırşehir Haber Merkezi muhabirlerine bilgiler aktaran fırın işletmecileri, tüketim ve israf noktasında açıklamalarda bulundu. Fırıncı esnafı; dükkânlarında farklı çeşit ve lezzette ekmek çıktığını, vatandaşların isteğine göre ekmek çıkarttıklarını söyledi. Günün 24 saati açık olan ve 3 saatte bir taze ekmek çıkarılan fırında belirli sayıda ekmek çıkartabildiklerini ifade eden esnaflar, “Ekmek, Türk toplumunda bir kültürdür.
      Kendine sürekli sofraların en başında yer bulur. Gelenek olarak ekmeğe çok saygı duyulur. Böylesine değer verilen bir besin kaynağının kaçınılması mümkün değil. Fırınımızda çok farklı çeşitte ekmekler çıkarıyoruz. Her vatandaş aynı ekmeği tüketmiyor. Doğal ekmek isteyenler daha çok buğday ve çavdar ekmeğini tercih ederken, zayıflamak isteyenler daha çok kepekli ekmek tüketiyor. Taş fırın ekmeğine de ilgi bir hayli fazla. Neredeyse ekmeksiz hiçbir yemek yenilmiyor. Herkes kendi yaşantısına, yaşamına ve isteğine göre ekmek tercih ediyor. Ekmek tüketimi arttıkça israflar da artmaya başladı. Çünkü vatandaşlarımız bayat ekmek yerine taze ekmek yemek istiyor. Durum böyle olunca ve gereğinden fazla ekmek alınınca israflar kaçınılmaz oluyor” dedi.

         Kırşehir'de ekmek israfının önüne geçmek üzere askıda ekmek uygulaması ve birçok proje ile hem ihtiyaç sahipleri bu durumdan faydalanıyor hem de israfın önüne bir nebze de olsa geçilmiş oluyor. Kırşehir'de Medrese Mahallesi 114. Sokak'ta ise Aydın Apartmanı sakinleri biriktirdikleri bayat ekmekleri su, süt ve yemek suları ile yumuşatarak sokak hayvanlarının aç kalmasını önlüyorlar.

         Öte yandan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık” projesi kapsamındaki “Söz Veriyorum” kampanyası ile ilgili, “Bugün bu lansmanla beraber tanıttığımız kampanya, diğer taraftan sosyal medya ve sosyal mecra kanallarından da tanıtılıyor. Hızlı bir şekilde bu konuyla ilgili farkındalığın artması ve hem de burada bir dünya rekoru kırılması hedefleniyor.” dedi.

         Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) iş birliğinde gerçekleştirilen “Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık” projesi kapsamındaki “Söz Veriyorum” kampanyasının lansmanında yaptığı konuşmada, “Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık” projesinin dünyaya örnek olacak bir duruma geldiğini, oluşturulan farkındalık çalışmalarıyla milyonlarca insanın dikkatini çektiğini söyledi.

         Tarım ve gıdanın önemine değinen Pakdemirli, “Tarım yapılabilir 50 santimetrelik (cm) bir toprak, ortalama olarak 20 bin yılda, yani 7,3 milyon günde oluşuyor. Ana besin kaynaklarımızdan birisi olan buğday, 9 ayda, yani 270 günde hasat ediliyor. Bir insan, açlığa su varsa 56 gün, su yoksa 14 gün dayanıyor. Gıda üretim kaynakları milyonlarca günde oluşuyor ve üretim yüzlerce günde yapılıyor. Gıdanın ortaya çıkış öyküsünü ne kadar iyi bilirsek elimizdekinin değerini o kadar iyi anlarız ve anlatabiliriz.” ifadelerini kullandı. Kampanyaya Kırşehir'den de destek verildiği gözlerden kaçmadı.


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR