İlimizi yabanlıspor ve yeşil kamanspor temsil edecek

BAL'da hareket başlıyor

 

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Amatör İşler Kurulu Bölgesel Amatör Lig ile ilgili gelecek hafta toplanacak. Şubat ayı sonunda başlatılması planlanan ligin 7 ya da 8 grup halinde turnuva yöntemiyle yapılması gündemde.

Bölgesel Amatör Lig'de binlerce futbol paydaşının merakla beklediği başlangıç tarihi ve lig mücadelesinin esasları yavaş yavaş belli olmaya başladı.

Kesin durum gelecek hafta yapılacak nihai toplantıdan sonra belli olacak. 2 ay önce toplanan Amatör Kurul, normalde kasım ayında başlaması gereken liglerin (şartlara göre) ibaresini de ekleyerek ocak ayında başlatılmasını planlamıştı.

Liglere katılım için son başvuru tarihi de 31 Aralık olarak ilan edilmişti. Bu yıl 11. sezonuna başlamayı özlemle bekleyen BAL'a 128'i geçen sezondan 140'ı da bu yıl yeni yükselen takımlar olmak üzere 268 takımın katılım hakkı bulunuyordu.

Takımların katılım belgeleriyle birlikte 22 bin lira teminat yatırmaları istenirken, 15-20 takım dışında tümünün teminatlarını yatırıp lige katıldığı görüldü. Takımlar hazırlıklarını yaptı. Ne var ki hala ses seda çıkmadı. Amatör Kurul'un liglerin başlatılması için 6 farklı model üzerinde durduğu öğrenildi. En çok öne çıkan formül ise 7 yada 8 grup halinde düzenlenecek ligin finallere gidecek bir turnuva şeklinde yapılması yapılması.

Kurul hazırlıklarını yaptıktan sonra bu ay içersinde kitapçığı basarak transferi başlatacak. Şubat ayını sonunda da gelişen koşullara göre lig start alacak.

Kurul ayrıca TFF'nin da onayladığı bir karar alarak liglerin iptal olması ya da oynatılamaması durumunda 2020-21 sezonu için çıkan lisanların geçerliliğini sürdürecek. Oyuncuların başka yere gitmeleri önlenerek kulüpler korunacak.

Amatör Kurul'un Bölgesel Amatör Lig ile bağlantılı Süper Amatör ligleri de eş zamanlı olarak başlatacağı ve Süper amatör için de çeşitli formüllerin incelendiği hazırlıkların sürdüğü öğrenildi.  

TFF İCRA KURULU ÜYESİ CANLI YAYINDA AÇIKLADI!

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) İcra Kurulu Üyesi, Kayseri ASKF Başkanı Musa Soykarcı, dün akşam Kayseri’de katıldığı bir yerel televizyondaki spor programında on binlerce amatör sporcunun beklediği ‘Bal ligi oynanacak mı?’ sorusunun cevabını verdi. Soruları şeffaflıkla yanıtlayarak çok önemli açıklamalar yapan Soykarcı, 20 Ocak'a kadar statüyü açıklayacaklarını ve Şubat ayı sonunda ligi başlatacaklarını belirtti. İşte Soykarcı’nın açıklamaları:

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA LİGİN STATÜSÜNÜ BELİRLEYECEĞİZ

Amatör kurul olarak 2 ay önce toplanıp bir takvim belirledik. Bu takvimde aldığımız kararlar; Aralık ayı sonuna kadar tüm kulüpler lige katılım teminatlarını yatıracaklar, Ocak ayı içinde kitapçığı yayınlayıp transferi başlatacağız. Şubat ayı sonunda ise ligi başlatacağız. Süper Lig, 1, 2 ve 3.Lig nasıl bir program dahilinde başladıysa, bizim de ligimizle ilgili programımız devam etmekte. Önümüzdeki hafta icra kurulu olarak toplanıp ligi nasıl oynatacağımız ile ilgili statüyü belirleyip futbol kamuoyuna duyuracağız. Ligin oynanması için her türlü çalışmayı yaptık. Ligin oynanması için elimizde 6 farklı çalışma var. Örneğin Kayseri’yi bir bölge sayıp, 7’li 8’li gruplar halinde, çift devreli mi olur tek devreli mi bu belli değil. Finallere gidecek bir turnuva da olabilir.

SÜPER AMATÖR LİGİ DE OYNATMAK İSTİYORUZ

Vazgeçmek, beyaz sayfa açmak işin en kolay tarafıdır. Biz, bölgesel lig ve bu ligle entegre olan Süper Amatör Lig’leri oynatmak istiyoruz. Bunun için de her türlü çalışmayı yapıyoruz. Ama şu da bilinmeli ki her şeyden önce sağlık, sporcuların sağlığı. Aşıyla birlikte ülkemizin insanlığın bir an önce rahatlayıp normal hayat dönebileceğimize inanıyorum. Tekrar söylüyorum, Bölgesel Amatör Lig ve Süper Amatör Ligi kesinlikle oynatmak istiyoruz.

KULÜPLERİMİZİ KORUMA ADINA TARİHİ BİR KARAR ALDIK

Amatör kurul olarak Türkiye Futbol Federasyonu’nu onayladığı müthiş bir karar aldık. Kulüplerimizin mağdur olmaması için önümüzdeki günlerde biz bu ligi oynatamazsak ya da lig yarım kalır ya da lig tescil olmazsa, 2021-21 sezonunda çıkan lisanslar geçerli olmaya devam edecek. Hiçbir futbolcu ben bir dahaki sezona başka yere gittim diyemeyecek. Bu da kulüplerimizi koruma adına tarihi bir karar. Ben bu karardan çok mutluyum.

Öte yandan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) İcra Kurulu Üyesi, Kayseri ASKF Başkanı Musa Soykarcı’nın açıklamalarının ardından liglerin başlamasına sayılı günler kalan Kırşehir’i BAL’da geçtiğimiz sezon Amatör Ligi’nde şampiyon olan Yeşil Kamanspor ile geçen sezon BAL’da kalan Yabanlıspor temsil edecek.

(Fotoğraf: Salih HANÇER)


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR