Her şey sizin 'el'inizde!

El hijyeni çok önemlidir.

    Kırşehir Şehit Polis Hayrettin Yılmaz Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Eğitim Birim Sorumlu Hemşiresi Ayşe Yaşasın tarafından Kırşehir Şehit Polis Hayrettin Yılmaz Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde görev yapan temizlik personellerine; atık yönetimi, el hijyeni, temizlik araç, gereç ve malzemeleri ile doğru şekilde yapmalarının sağlanması için eğitim verildi. Ayşe Yaşasın tarafından verilen eğitimde temizlik personellerine şu bilgiler aktarıldı:
El hijyeni çok önemlidir. El hijyeni ülkemizde oldukça önemli bir konu olarak her zaman cınar gündemde olmasına rağmen ne yazık ki az önemsediğimiz bir konuya dönüşüyor. El hijyeni konusu dış ülkelerde çocuk yuvalarında eğitim verilerek başlar ve birçok devlet ve özel sektörlerde her yaşa ve kişiye eğitimle devam eder. Konunun ülkemizde sağlık sektöründe ve gıda sektöründe ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat yine de hatırlatmak ve bu konuda neyi nasıl yapmamız gerektiğini bir kez daha anlatarak vurgulamak istedik.
ELLERİMİZİ NE ZAMAN VE NE SIKLIKTA YIKAMALIYIZ?
    Her tuvalete gidişten sonra, ellerinizi çok kirli görürseniz hemen, yemek yemeden ve yemek hazırlamadan önce, kirli gıdalara, et, tavuk, balık, sebze, meyveye dokunduktan sonra. İşten evinize dönmeden önce, evinize vardıktan sonra, hapşırdıktan, öksürdükten, burun, kulak karıştırdıktan sonra, vücudunuzun çınar haber herhangi bir kirli bölgesine dokunduktan sonra, vücudunuzdaki kesik veya yaralara dokunduktan sonra. Gözünüze ve cınar yüzünüze dokunmadan, makyaj yapmadan önce, herhangi bir tıbbi ilaç ve aplikasyon tatbikinden önce, hayvanları sevdikten ve dokunduktan (kafes, malzeme dahil) sonra, hasta kişilere dokunduktan ya da tokalaştıktan sonra, para saydıktan sonra ve çöplere dokunduktan sonra.
EL YIKAMANIN ÇEŞİTLERİ
    Sosyal el yıkama, bu yıkama ile geçici mikroorganizma florası uzaklaştırılır. En az 15 saniyedir. Hijyenik el yıkama, antimikrobiyal sabunlar ile kendiliğinden kuruyan alkol bazlı antiseptikler kullanılır. En az 30saniyedir.Cerrahi el yıkama, antimikrobiyal sabunlar ve alkol bazlı antiseptiklerle yapılır. Geçici flora öldürülür, uzaklaştırılır. Bu yıkamada cınar haber dezenfektanlar da kullanılır. Tırnaklar fırçalanır, eller dirseklere kadar yıkanır. 3-5 dakikadır.
EL HİJYENİNİN ÖNEMİ
    Doğada, dokunduğumuz her şeyde çok sayıda mikroplar bulunmaktadır. Ellerimiz günlük hayat içinde, çevre ile her türlü ilişkimizi sağlayan, bu nedenle de en çok mikrop barındıran organımızdır. Ellerimiz yoluyla her yere taşınan bu mikroplar basit soğuk algınlığından, ciddi hastalıklara kadar birçok istenmeyen duruma neden olabilir. El yıkama önemi konusunda hemfikir olmamıza rağmen ihmal ettiğimiz konuların başında gelmektedir. Oysa çok basit kurallara dikkat ederek hem kendimizi hem de çevremizdekileri zararlı mikroorganizmalardan koruyabiliriz. El yıkamanın aşamaları nedenleri ile birlikte kavranabildiğinde, kalıcılıkta çınar haber merkezi sağlanmış olur.El yıkanmasındaki sıklık sağlığımız için önemlidir. Hastaları yaymaktan ve hasta olmaktan bizleri korur. Elle dokunduğumuz eşyalar ve gereçlerde kirlenme olur ve kirletirler. Dokunduğumuz her yüzeyde, hatta havada bile mikroplar bulunmaktadır. Gözle görülmeyen bu mikroplara karşı daima ellerimizi yıkamalıyız."
YAZARLAR