Hayırdır Bu Ne İş? Kırşehir Sahipsiz Mi!

Sayın Valim, Sayın Kırşehir Milletvekilleri, Sayın Kırşehir Belediye Başkanı, Sayın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, Sayın Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı, Sayın Defterdar...

    Ahiler Diyarı Kırşehir'de 81 ilden gelen esnaflar meydana yaklaşık 140 farklı dalda çadır kurdu. 
    Kırşehirspor'a destek olmak amacıyla kurulduğu afişlerle belirtilen ancak hiç bir kamu kurum ve kuruluşunun yanı sıra, sivil toplum örgütlerinin de bilgisi dışında kurulan ve esnafın siftahsız dükkan kapattığı bugünlerde böyle bir organizasyonu kim ya da kimler gerçekleştirdi gerçekten merak konusu oldu!
    11 gün boyunca zaten kan ağlayan esnafın yaralarını daha da derinleştirecek olan bu çadırlar Kırşehir'de Ahi Esnafı'nın tepkisine neden oldu. İndirim adı altında açılan çadırlarla Kırşehirspor'a destek verileceği iddia edilirken çadır kuran esnafların bundan haberi yok. Çadırda bulunan birçok ilin esnaf temsilcisi bu organizasyonun kim ya da kimler tarafından düzenlendiği bilgisini dahi bilemezken meydanın kiralandığını iddia etmesi ortalığı karıştırdı. 
    Cacabey Meydanı'nda Çarşamba günü sabahın erken saatlerinde farklı illerden gelen esnaflar dakikalar içerisinde çadırları ve meydanı sahiplendi. Ağzı açık bir şekilde Kırşehir halkının bu fuardan alışveriş yaptığını gören esnaflar bu duruma büyük tepki gösterdi. 
    Yaklaşık 140 çadırın kurulduğu meydanda buradan elde edilen gelirler ile Kırşehirspor'a destek olunacağı iddia ediliyor ancak böyle bir durum da söz konusu olamayacak gibi. Çünkü çadırda faaliyet gösteren esnaflar kime ne şekilde destek verdiğini dahi bilmiyor. 
    Şimdi gelelim asıl konuya. Bu organizasyonu hiçbir kamu kurumu, kuruluşları, sivil toplum örgütleri üstlenmezken Kırşehir'den habersiz kurulan bu çadırlar neyin nesi?
    Bu noktada Kırşehir Valisi Sayın İbrahim Akın'ın bilgisi varmı? Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Yılmaz, Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk bu fuar için bilgi veya izin aldı mı?
    Kırşehir'de esnafın zor durumda olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Ödemelerini yapamayan, ekonomik anlamda ruhsal bunalım yaşayan, personel giderlerini karşılamakta zorlanan bu esnafı iyice çıkmaza sürüklemek isteyen kişiler kim ya da kimler bilen var mı?
    Mali görevliler bu konuda gerekli incelemelerini yaptılar mı? Çadırlar kuruldu evet ama organizasyonu yapan kurum, firma veya kişi her kimse bu konuda gerekli yasal maddeleri yerine getirdi mi? Bu çadırlardaki firmalar vergilerini ödüyor mu ve orada görevli çalışanların SGK'sı yapılıyor mu?
    140 çadırdan elde edilecek gelirler gerçekten Kırşehirspor'a mı aktarılacak? 
    Meydan kiralama iddiaları doğru mu? Eğer doğruysa bu işin ihalesini kim gerçekleştirdi? 
    Her defasında Ahi Esnafı diye dile getirdiğimiz ancak dilde kalan, hiçbir zaman yürekten söyleyemediğimiz bu iki kelimeyi, bu organizasyonu yaparken hiç düşünmediniz mi? 
    Böyle bir fuar organizasyonu sadece Kırşehir esnafını kapsayacak şekilde düzenlenseydi kazanan Kırşehir olmaz mıydı? Ve böyle bir organizazyonun Cacabey Meydanı yerine Ahi Meydanı'nda yapılması daha doğru değil mi?    
    "Ahilik Haftası'nda esnaflar etkinliklere katılmıyor!" diyen sizler, bu tür fuarlarla onların kalbini ne kadar kırdınız farkında mısınız!
    Şimdi bu fuarda size iyi eğlenceler diyoruz. Ahilik etkinliklerinde de kendiniz çalar, kendiniz söyler hatta kendiniz oynarsınız. Unutmayın sel gider, kum kalır. 
 
Kurtuluş kılıç
20.02.2020 18:14:19
Hayırlı günler arkadaşlar Ben bu haberi sevinç ve mutlulukla karşiladim, sebebi ise kırşehir esnafının fahiş fiyatda dükkanlara kira ödemesi ve bu ödediği kirayı Kırşehir halkından çikartması. Burdan büyüklerime sesleniyorum kırşehire daha fazla etkinlikle daha fazla esnaf çağirınki rekabet olsun. Yapın esli sanayinin olduğu yere çadır baraka pazar gibi alişveriş merkezi. Vatandaş ucuza ihtiyacına ulaşsın. Kurtuluş kılıç

Hilal yılmaz
21.02.2020 10:24:08
Esnaf bu kadar kazıkçı olursa daha şok siftah yapamazlar öğrenciyi sömürü kaynağı olarak gördükçe zor dönemden falan çıkmayıda beklemesinler.

Muhammet yılmaz
21.02.2020 11:51:17
Sayın yazar siz kırşehir esnafına ahi mi diyorsun? Esnaflıktan bi haber sattığı malın arkasında durmayan üstelik fahiş fiyatla satana ahimi denir, bu tür organizasyonların devamını bekliyoruz ve de çok başarılı buldum, kırşehir esnafı birde ahilik etkinliklerine katılmazlar buda cabası ne anlarlar ahilikten esnaflıktan milleti kazıklamaktan başka.

egitimci
21.02.2020 12:54:23
yahu ne alaka hemen karalama yapıyorsunuz. sanki sürekli oraya konuşlanmışlar gibi yazıyorsunuz. Ne var insanlar farklı yörelere ait ürünleri görsünler, alsınlar biraz insaf

Knn tkl
21.02.2020 13:14:49
Her ilde yapılan fuarlar Kırşehir'e neden çok yoruluyor her ilde açılan fuarlarda esnafı mağdur olmuyor da sadece Kırşehir'deki esnafı mağdur oluyor Kırşehir esnafı halkı sömürmek ten başka hiçbir şey bilmiyor ondan sonra ağlıyorlar hiç kimse kusura bakmasın bu tür fuarlar Senede en az 10 defa Hatta ayda bir olmalı vatandaşla istediği çeşitlilikte ve bollukta ucuz mala sahip olabilmeli

Selman Yayla
21.02.2020 13:33:12
Ne yazıkki Ülkemizin çok yerinde kermes adı altında Cumhuriyet düşmanı tarikatlara çadırlar altında tezğahlar açtırtıp satış yapmalarına izin veriliyor burada satılan malların ne faturası ne vergisi nede gıda denetimi var zaten şehir merkezlerine AVM ler açarak esnafı siftah yapmaz hale getirenler son tekmeyide bu şekilde vuruyor tabiki aclık sınırı altında maaş alan işçinin emeklinin ucuz mal almak en doğal hakkıdır ancak çadırlarda dışarıdan ithal edilen ucuz mallarla Ülke kalkınmaz batar bu ülkenin ucuz mala değil üretime ihtiyacı vardır

Zekeriya Ay
21.02.2020 15:47:29
Bilenler bilmeyenlere KÖR ÖKÜZ hikayesini anlatsın.

Yusuf taş
21.02.2020 15:57:55
Slm sorun kırşehir esnaf sorunu değil Türkiyenin her yerinde böyle serbest piyasa herkes tuturduğuna satıyor denetim yok olan halka oluyor

Mehmet yılmaz
21.02.2020 23:35:23
Ahilik kutluyoruz ahilik haftası kutluyoruz peki esnaf bayramı olan bir kutlamada Kırşehir esnafı nerde ? Bu zamana denk Kırşehir esnaf ve ticaret odalarının bir araya gelerek Kırşehir esnafının kalkınması ve canlanması için birşey yaptığıni duyan OLDUMU ? Burda parti siyasi bir ayrım yapmayalım ak partide aynı chp de aynı MHP de aynı bırakın siyasileri esnaf odaları nerde bu memlekette esnaf için bir organizasyon düzenlendi mi fuarlar kuruldu mu mesela ahilik haftasına özel fuarlar indirimler esnafa ve vatandaşa faydalı olan bir etkinlik ? Peki ahilik haftası için gelen milyonlar neye harcanıyor pilav ve ayran mi ☺️ boşuna yazmayın bu memlekette bu adamlar olduğu sürece birşey olmaz !

Kemal yurt
21.02.2020 23:37:52
Adamlar çarşıya lamba koymuyor kardeşim 2. çarşı esnafı yaşar bahçeci dedi yapamadı Selahattin başkan yapamadı 4 tane ışık istedi esnaf çarşı zindan gibi belediye medasa Medaş belediueue atıyor 4 lambayı bir çarşıya dikemeyen adam bunlar

ali
22.02.2020 00:26:42
içimize ses olmuşsunuz tebrikler aynen bütün esnaflar böyle düşunüyor

ali
22.02.2020 00:32:23
sayin kurtulus bey esnaflarda zatem iş olmadigi icin rekabet var ekmegi bile 0.75 kurusdan zararla satiliyor siz hic sigorta primi vergi kira stopaj odediniz mi esnaf diyirsunuz biz 16 saat 18 saat calisyoruz sabah 7 de dukkan acip gece 22 .00 23.00 de kaoatariyoruz hafta sonu tatil yok tek yaptigimiz bu ülke koşullarinda rizkimizi kazanmak personellerin maaslarini odeyebilmek onlar da evlerine ekmek götürmesi lutfen birde burdan bakin olaya

Selam
22.02.2020 03:22:32
Gazeteci dediğin senin sorduğun soruların cevabını bulur ve yazar, senin ki ortalığı karıştırma çabası olmuş

Kasım kumral
22.02.2020 08:13:23
Kırşehir e böyle çadır lar gelmesi iyi vatandaş ucuz eşya Ihtiyaçını karşılaşın herşey pahalı

Sevgi akyazı
23.02.2020 09:02:52
Kırılsın kalpleri daha çook kırılsın da türkiyenin en kazikci esnafı olmak neymiş görsünler.... Ben alışveriş yapmak için memleketime eskişehire gideceğim günü iple çekiyorum..Biraz da onların burnu sürtsün

YAZARLAR