Halk oyunları, gelecek nesillere aktarılıyor

Halk oyunları, gelecek nesillere aktarılıyor

Kırşehir’de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri alınarak yürütülen ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından faaliyete geçen “7 Bölge ve 7 Yöre Projesi” ile farklı yörelere ait halk oyunları büyük ilgi görüyor ve gelecek nesillere aktarılıyor.

Kırşehir Gençlik Merkezi’nde yürütülen projeye katılan öğrenciler, başta zeybek olmak üzere Karadeniz’in kültürü horon ve halaya farklı yörelerin oyunlarını öğreniyor.

Konu hakkında Gazetemiz, ‘Çınar Kırşehir’e açıklamalarda bulunan

Cacabey Gençlik Merkezi Müdürü Hakan Avşar, başta Kırşehir yöresinin halk oyunları olmak üzere tüm yörelere ait oyunları gençlere aşılamaya çalıştıklarını söyledi.

Gençlik Merkezi Müdürü Avşar, “Kurumlarında kulüp, akademi ve kurslar şeklinde gençlere yönelik etkinlikler düzenliyoruz. Kırşehirli gençler bu yörenin oyunlarına büyük ilgi gösteriyor. Tabiki bu ilgi bizleri son derece mutlu ediyor. Herkesin bildiği ve bir an önce unutmak istediği bir hastalıkla uğraştığımız şu günlerde son zamanlarda Kovid-19 salgını nedeniyle gençlik merkezine gelen gençlerin sayısının geçtiğimiz yıllara oranla azalmasına rağmen gelen öğrenciler bizleri mutlu ediyor. Salonumuz Koronavirüs tedbirleri kapsamında hergün dezenfekte edilerek bir sonraki çalışmaya hazır hale getiriliyor. Salgına rağmen koronavirüs tedbirlerine uyarak kurslara devam ediyoruz. Halk oyunlarını yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için “7 Bölge ve 7 Yöre Projesi”ni uyguluyoruz” dedi.

Kırşehir Gençlik ve Spor İl müdürlüğü Halk oyunları eğitmeni Seda İlanbey de projeye yeni başladıklarına işaret ederek, farklı yörelere ait halk oyunlarını gençlere öğretmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Bu proje ile gençlere hem spor hem sanat hem de kültürel faaliyet yaptırmayı hedeflediklerini aktaran İlanbey, şöyle konuştu: “Her bölgeye ait oyunlarımızı öğretiyoruz. Her oyunun da bir hikayesi var. Karadeniz bölgesinde horon oyunu, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde halay, Akdeniz, Ege bölgelerinde zeybeklerimiz, İç Anadolu Bölgesi’nde kaşık oyunlarımız, roman havası, karşılama oyunlarımız, teke yöresi oyunumuz var. Bunların hepsini öğrencilerimize öğretiyoruz. Öğrencilerin en çok zorlandıkları oyunlar genelde daha fazla efor sarf ettiren hareketli oyunlarımızdır. Biz bu projemizi 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda yapacağımız gösteriyle Kırşehirlilere sunacağız. Potpori şeklinde bir ekip çıkaracağız. Pandemi döneminde öğrenci sayımız düştü ama hedefimiz 100-150 öğrenciyle bu gösteriyi yapmak.”

(HABER: SALİH HANÇER)


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR