Göz Sağlığı İçin Dengeli Beslenin

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü, Dünya Görme Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaparak göz sağlığı için dengeli ve düzenli beslenmenin önemine dikkat çekti.

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü, Dünya Görme Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaparak göz sağlığı için dengeli ve düzenli beslenmenin önemine dikkat çekti.

Kirli ellerle kesinlikle göze dokunulmaması gerektiğinin altını çizen Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü açıklamasında, göz sağlığı için doktor kontrollerinin düzenli olarak yapılması gerektiğini de bildirdi.

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu detaylara yer verildi: "Önlenebilir körlük ve görme kusurlarına küresel bağlamda dikkat çekmek için her yıl ekim ayının ikinci perşembe gününün Dünya Görme Günü ilan edilmiştir. 'Görme hakkı' girişimi ile önlenebilir körlüklerin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün tahminlerine göre, dünyada 284 milyon kişi görme kusurlu. Bu sayının 39 milyonu görme engelli ve 245 milyonu da orta veya ileri derecede görme kusurludur. Mevcut görme engelinin yüzde 80'i tedavi edilebilir ve önlenebilirdir. Görme kusurluların yüzde 90'ı gelişmekte olan ülkelerdedir. Görme kusurluların yaklaşık yüzde 65'i 50 yaş üzerindedir. Görme kusurlu çocukların oranı ise 19 milyondur. Vatandaşlarımız göz sağlığını korumak için; Televizyon ve bilgisayar ekranına uzun süre yakından bakılmaması, uzun süre bilgisayar kullanımlarında gözlerin sık sık dinlendirilmeli, Görme yeteneğini güçlendiren A vitamini içeren besinler havuç, yumurta ve yeşil sebzelerin bol miktarda tüketilmeli, Göz hijyenine özen gösterilmeli, Kitap okurken göz ile kitap arasında en az 30 santimetre mesafe olmasına dikkat edilmeli, Çok az ya da çok fazla ışıkta okuma yazma yapılmamalı, Başkalarına ait gözlükler kullanmamalı, Yaz aylarında gözleri güneş ışığından korumak için güneş gözlükleri kullanmamalı, Başkalarına ait makyaj malzemeleri ve havlu gibi göze temas eden malzemeler bulaşma riskinden dolayı kullanmamalı, Çocuklarda gözde herhangi bir kayma ve görme bozukluğu şüphesi varsa en kısa sürede göz kontrolü yaptırılmalı, İlerleyen yaşla birlikte göz ve görme sağlığında herhangi bir problem yaşanmaması için hayat boyu düzenli aralıklarla göz muayenesi yaptırmalıdırlar. Sağlık Bakanlığımızın tarama programları kapsamında Aile Hekimlerimiz tarafından 36-42 aylık çocuklarımıza Görme Taraması yapılmaktadır. Ailelerimiz çocuklarının sağlığı açısından bu taramaların yapılmasını takip etmeli, tarama sonucunda şüpheli bir durum söz konusu olduğunda ise vakit kaybetmeden tedavilerine başlamalıdır."


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR