Gıdanı Koru Mutfağı, Kırşehir'e Gelecek

Kırşehir ile birlikte 81 ilde düzenlenecek Gıdanı Koru Mutfağı etkinlikleriyle, tüketiciler gıda israfı hakkında bilgilendirilecek farklı yöresel tarifler ile yemek yapma pratiklerini geliştirecek.

Kırşehir ile birlikte 81 ilde düzenlenecek Gıdanı Koru Mutfağı etkinlikleriyle, tüketiciler gıda israfı hakkında bilgilendirilecek farklı yöresel tarifler ile yemek yapma pratiklerini geliştirecek.
    FAO işbirliğiyle Kırşehir ile birlikte 81 ilde düzenlenecek Gıdanı Koru Mutfağı etkinlikleriyle, tüketiciler hem gıda israfı hakkında bilgilendirilecek hem de farklı yöresel tarifler ile yemek yapma pratiklerini geliştirecek. BM Çevre Programı’nın (UNEP) geçen ay yayımlanan “Gıda İsrafı Endeksi Raporu 2021“e göre, israfın yüzde 61’i hane halkında gerçekleşiyor. Tüketicinin farkındalığının arttırılması ve gıdayı tüketme alışkanlıklarında uzun soluklu değişimi gerçekleştirebilmesi israf ile mücadelede hala önemli paya sahip.

“TÜRKİYE’DE İSRAFSIZ MUTFAK” PANELİ
    Bu amaçla, Gıdanı Koru kampanyası ile tüketicilere nasıl daha net ve etkili mesajların verilebileceğini tartışmak üzere, “Türkiye’de İsrafsız Mutfak” paneli düzenlendi. Tarım ve Orman Bakanlığı, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarından yaklaşık 600 kişilik bir katılımla gerçekleştirilen panelde açılış konuşmasını gerçekleştiren FAO Türkiye Kıdemli Program Destek ve Proje Koordinatörü Mehmet Tarakçıoğlu, “Gıda Kayıpları ve İsrafının Önlenmesi, Azaltılması ve Yönetimine ilişkin Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nın başarılı olması tüketicide davranış değişikliğinin gerçekleştirilmesini de elzem kılıyor. Yaklaşık bir yıldır devam eden Gıdanı Koru Kampanyası, kamuoyunda gıda israfının sebep ve sonuçları hakkında farkındalık yaratmayı ve halkı israfı azaltmak için harekete geçirmeyi amaçlıyor” dedi.
GIDANI KORU MUTFAĞI ETKİNLİKLERİ
    Gıda kaybı ve israfı, sadece gıdanın değil, üretiminde kullanılan toprak, su, enerji ve diğer girdilerin de israfı anlamına geldiğinin halka doğru bir şekilde anlatılması gerektiğinin altını çizen Tarım ve Orman Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Aylin Çağlayan Özcan ise, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de İsrafsız Mutfak için düzenlediğimiz panelde, Gıdanı Koru Mutfağı etkinliklerinde tüketicilere iletilmek üzere kıymetli çıktılar, mesajlar almayı ve “Gıdanı Koru Mutfağı” aracılığıyla tüketicilerimize ulaştırmayı hedefliyoruz. Umuyorum ki, panelin sonunda buradan yeni şeyler öğrenerek ayrılacağız ve öğrendiklerimizi, ülkemizde gıda israfını azaltmak, gıdamızı koruyup, soframıza sahip çıkmak için herkesle paylaşacağız.”
    Açılış konuşmaları sonrasında gerçekleşen panelde “Türkiye’de israfsız mutfak için neler yapılmalı?” sorusunun cevabı arandı. Panelde söz alan beslenme uzmanı ve kampanyanın aktif destekçisi Dilara Koçak, “Gıda israfının sosyal, çevresel ve ekonomik boyutları acil tedbir almayı gerektiriyor. Açlığa son verilmiş bir dünya için gıda israfını azaltmak ve bu konuda farkındalık yaratmak hepimizin görevi. Çöpe giden her gıda gelecek nesillerin hakkını yemek ile eş değer” dedi.
    Bilindiği gibi Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü gıda israfı konusunda vatandaşları bilgilendirirken özellikle ekmek israfı konusunda da dikkatli olmaları konusunda uyarmaya devam ediyor. 
    İsrafı Önlemek İçin söz Veriyorum Kampanyası'na Kırşehir'den de destek çığ gibi büyüyor. Kırşehirliler sosyal medya sayfalarından yaptıkları paylaşımlarda gıda israfının önüne geçmek ve gıda okur yazarlığı konusunda bilincin artması için bu kampanyaya destek verdiklerini açıkladılar.          
    Kırşehir'de her geçen gün artın ekmek israfının önüne geçilemezken vatandaşlar evlerine tüketmek üzere aldıkları çeşit çeşit ekmekleri tüketemeyince çöpe atmayı tercih ediyor. Sokak köpeklerinin oradan oraya taşıdığı ekmek poşetleri görüntü ve çevre kirliliğine de neden oluyor. Kırşehir'de bayat ekmek konteynırlarının konması bile ekmek israfının önüne geçemedi. Kırşehir'de özellikle marketlerde kepekli, tam bağday, baton, çavdar, karışık tahıllı, tuzsuz ekmek, zeytin yağlı, üzümlü, meyveli derken onlarca çeşit ekmek üretimi gerçekleştiriliyor. Fırından sıcacık çıkan ekmekler market içinde ve fırın önlerinde muhteşem kokular yayarken etrafa vatandaşlar da kendini durduramıyor ve ihtiyaçtan daha fazla ekmeği koltuğunun altında evine götürüyor. Ekmek tüketimi ve israfı her geçen gün artıyor. Kırşehir'de pilav ve makarnayı bile ekmekle yiyenler var. Ekmek israfı da önlenemiyor. Kırşehir'de özellikle büyük marketlerin ve alışveriş merkezlerinin günün her saatinde ürettikleri ekmeği sıcak sıcak tüketmek isteyen vatandaşlar ekmek israfını da artırdı.
      Konu ile ilgili olarak Çınar Kırşehir Haber Merkezi muhabirlerine bilgiler aktaran fırın işletmecileri, tüketim ve israf noktasında açıklamalarda bulundu. Fırıncı esnafı; dükkânlarında farklı çeşit ve lezzette ekmek çıktığını, vatandaşların isteğine göre ekmek çıkarttıklarını söyledi. Günün 24 saati açık olan ve 3 saatte bir taze ekmek çıkarılan fırında belirli sayıda ekmek çıkartabildiklerini ifade eden esnaflar, “Ekmek, Türk toplumunda bir kültürdür. Kendine sürekli sofraların en başında yer bulur. Gelenek olarak ekmeğe çok saygı duyulur. Böylesine değer verilen bir besin kaynağının kaçınılması mümkün değil. Fırınımızda çok farklı çeşitte ekmekler çıkarıyoruz. Her vatandaş aynı ekmeği tüketmiyor. Doğal ekmek isteyenler daha çok buğday ve çavdar ekmeğini tercih ederken, zayıflamak isteyenler daha çok kepekli ekmek tüketiyor. Taş fırın ekmeğine de ilgi bir hayli fazla. Neredeyse ekmeksiz hiçbir yemek yenilmiyor. Herkes kendi yaşantısına, yaşamına ve isteğine göre ekmek tercih ediyor. Ekmek tüketimi arttıkça israflar da artmaya başladı. Çünkü vatandaşlarımız bayat ekmek yerine taze ekmek yemek istiyor. Durum böyle olunca ve gereğinden fazla ekmek alınınca israflar kaçınılmaz oluyor” dedi.
         Kırşehir'de ekmek israfının önüne geçmek üzere askıda ekmek uygulaması ve birçok proje ile hem ihtiyaç sahipleri bu durumdan faydalanıyor hem de israfın önüne bir nebze de olsa geçilmiş oluyor. Kırşehir'de Medrese Mahallesi 114. Sokak'ta ise Aydın Apartmanı sakinleri biriktirdikleri bayat ekmekleri su, süt ve yemek suları ile yumuşatarak sokak hayvanlarının aç kalmasını önlüyorlar.
    Kırşehirliler Gıdanı Koru Mutfağı'nın Kırşehir'e geleceği günü de sabırsızlıkla bekliyorlar. 

    


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR