“Geleceğimize uzun vadeli yatırım yapmak zorundayız”

Milli Sporcu Milli Antrenör Sinan Demir gençlere seslendi. Mesleki tercihler yaparken kısa vadeli değil, uzun vadeli planlar yapmalarını önerdi. Milli Sporcu Milli Antrenör Sinan Demir, sözlerine şöyle devam etti;
      “Sevgili gençler yeteneklerinizi sanatta, sporda, müzikte ve eğitimde geleceğimize yönelik sadece günü kurtarmak için değil bir yaşam boyu bizim başarılı olabileceğimiz ileriye dönük ve geçimimizi de ikame edebilecek şekilde uzun vadeli yatırım yapmak zorundayız. Çinlilerin bir atasözünü vurgulamak istiyorum.  6 aylık bir yatırım düşünüyorsanız pirinç tarlasına, 30 yıllık düşünüyorsanız çınar ağacına, 1 asrı düşünüyorsanız insana ve mesleğimize yatırım yapmalıyız.’ Gençler geleceğimizi düşünüyorsak 100 metre yarışçısı değil, uzun maraton yarışçısı olmalıyız. Bu atasözünden yola çıkarak bizim de kendi atasözümüze göre ise  Mesleğe yatırım tıpkı kolumuza takılan bir altın bilezik gibidir. Onun için yaptığımız her meslekte kendimizi donanımlı hale getirmeliyiz.
     Meslekteki kastım günümüz şartlarını da göz önünde bulundurarak kendimizi farklı meslek alanlarından bir tanesini seçerek kendimizi o doğrultuda donanımlı hale getirmeliyiz. Günümüz çağındaki teknolojiyi takip ettiğimizde görüyoruz ki hızla değişen meslek alanları ve teknoloji bizleri farklı alanlara yönlendirmektedir. Geriye dönüp baktığımızda 40 yıl öncesine döndüğümüz zaman doktorlar tüm branşlarda görev yapmaktaydı. Günümüzde ise branşlaşma rövanşta olup kariyer ve branş seçimi bilgiye dayalı tercihler neticesinde olmuştur.

    Bizlerde biliyoruz ki yaşamımız uzun bir maratondur. Çalışmalarımızı kendimizin becerilerine dayalı seçimlerimizi sağlıklı yaparak kariyer sahibi olabiliriz. Onun için diyoruz ki iki adım ilerisini düşünmek böyle bir şey olmalı. İnsan beyninin en verimli olduğu ve mesleki alanlarda en sağlıklı tercih yaptığı zaman 18-25 yaş arasıdır. Biz buna spor dalında hayal kurma, hayalleri gerçekleştirme ve girişimci karar verme süreci diyoruz. Değerli gençler kaybedecek zamanımız yoktur. Her bir zaman kaybı sizin aleyhinize işlemektedir. Branş seçimlerinizi hobi algısı ile hareket edemeyiz. Hobiler geçici heves ve eğlence türüdür. Burada bize sağlıklı bir düşünce çıkmaz. Onun için diyoruz ki iki adım ileriyi düşünmek hayallerimizi, performansımızı ve çıtayı yüksek tutarak gerçekleşir. Hayal kuranlar, hayalleri olanlar ancak iki adım ileriyi görebilir. Gençlere tavsiyem uluslararasında kabul gören meslek branşlarında kendilerine hedef seçmeleri gerekir. Dünyanın neresinde ikamet ederseniz edin sizi ayakta tutabilecek şey mesleki ve kariyer donanımlarıdır. Gençler büyük düşünün, çıtayı yüksek tutun, ufkunuz açık olsun, mesleğinizi ve işinizi sevin. Geleceğin gençleri olarak iz bırakın.’ dedi.


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR