Fitness Eğitmeni Dilek Eflatun Yılmaz, “Egzersizler Koronavirüse Karşı Bizleri Korumakta”

2. Kademe Fitness Antrenörü Dilek Eflatun Yılmaz artış gösteren koronavirüs vakalarına karşı vücudun direncinin artmasında egzersizlerin faydalı olduğunu söyledi.

2. Kademe Fitness Antrenörü Dilek Eflatun Yılmaz artış gösteren koronavirüs vakalarına karşı vücudun direncinin artmasında egzersizlerin faydalı olduğunu söyledi.

2. Kademe Fitness Antrenörü Dilek Eflatun Yılmaz “Egzersizler, immün sisteminin çalışmasına olumlu katkısı ile korona virüse karşı bizleri daha korunaklı hale getiriyor” dedi.

Kırşehir’de tek bay bayan ve çocuk spor salonu sahibi 2. Kademe Fitness Antrenörü Dilek Eflatun Yılmaz, düzenli egzersiz yapmanın faydalarına ilişkin olarak açıklamasında, “Covid-19 hastalığı özellikle bağışıklığı güçlü olan kişilerin daha kolay atlattığı bilim insanlarının ortak düşüncesidir. Bağışıklık sistemi sağlığı ve düzenli spor arasında sıkı bir ilişki vardır. Düzenli egzersiz kalp sağlığını güçlendirir, kan basıncını düşürür, vücut ağırlığını kontrol altına almamızı sağlar ve en önemlisi de hastalığa karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Yaptığımız egzersizler; immün sisteminin çalışmasına olumlu katkısı ile covid-19’a karşı bizleri daha korunaklı hale getiriyor” dedi.

Spor yapmanın sadece vücut geliştirme yanında sağlıksal etkilerini de anlatan Yılmaz, “Hastalığın engellenmesinde düzenli yapılan egzersizler oldukça önemli olduğu gibi, hastalığın tedavisinde de etkili bir rol oynuyor. Spor yapmak sadece iyi bir vücuda sahip olmamıza yardımcı olmuyor, aynı zamanda sağlığımıza da tahmin ettiğimizden çok fazla fayda sağlıyor. Düzenli spor; ruhen ve bedenen kişinin daha sağlıklı olmasına katkıda bulunuyor” diye konuştu.

Hareketsiz kalmanın kilo alımında da etkili rol oynayacağını aktaran Yılmaz, sadece kilo alımında değil vücudun tembelleşmesinde de önemli bir zafiyet olarak egzersiz yapmamanın karşımıza çıkabileceğini belirtti.

Fitness Eğitmeni Dilek Eflatun Yılmaz, ‘Gazetemiz Çınar Kırşehir’e Fitness hakkında bilgiler verdi.

Yılmaz yaptığı açıklamada: “Fitness kelime anlamı olarak ‘Sağlıklı ve formda olmakdır’ Birçok egzersize dayalı bir spordur. Fitness diğer bütün sporlardan farklı olarak temelde kasların tek tek aletli ya da aletsiz çalıştırılmasıyla sıkılaştırılması ve güçlendirilmesi amaçlanır. Fitness esasen bütün sporların temelidir. Çünkü her spor dalında vücutta ağırlıklı kullanılan kas grupları vardır. Bu kas gruplarına kondisyon kazandırılması için fitness egzersizlerine başvurulur. Her amacın antrenman programı birbirinden farklıdır. Fitness sporunda bir standarttan söz edilemez. Yani, her yaşın, her hayat tarzının ve vücut tipinin birbirinden farklı olarak bir uzman tarafından takip edilen çalışma şekli olmalıdır. 16 yaşında bu Spora baslayabilirsiniz. Bu sporun vücut geliştirmeden iki farkı bulunur: Öncelikle gelişmek için değil sağlık için yapılır. Ayrıca bir fitness antrenmanında kardiyovasküler çalışma (koşmak, pedal çevirmek gibi sizi nefes nefese bırakacak, kalori harcatan ve zindelik sağlayıcı egzersizler) ağırlık çalışması ile birlikte yapılır. Bu nedenle kaslar fazla büyümez, sadece sıkılaşır ve estetik bir görünüm alır” dedi.

FİTNESSİN FAYDALARI

Fitness Eğitmeni Dilek Eflatun Yılmaz: “Fitness sporu vücutta bol bol endorfin, östrojen veya testesteron hormonu salgılanmasını sağlar. Bu da, kişinin kendisini psikolojik olarak daha iyi ve zinde hissetmesini sağlar. Vücudun forma girmesi de özgüveni arttırır. Metobolizmayı hızlandırır. Enerjiyi arttırır. Uykuyu düzenler. Psikolojik iyilişme sağlayarak stresden uzaklaştırır. Daha sağlıklı ve hızlı düşünmeyi sağlar. Kalp ve damar sistemini güçlendirir. Uzun dönemli fitness sporuyla uğraşanların kanser ve kalp krizine yakalanma riski düşüktür. Kalori yakmayı sağladığından şeker hastaları için önerilir” ifadelerini kullandı.

FİTNESS YAPMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER;

Fitness Eğitmeni Dilek Eflatun Yılmaz: “Spora başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapmalı ve kaslarınızı gevşetmelisiniz. Daha önceden spor yapmamış iseniz ağır hareketler kaçınmalı, salondaki antrenör ile beraber hafif hareketler ile başlayıp, zamanla kademeli olarak arttırmalısınız. Sizi rahat, hafif ve fit bir yapıya ulaştırsada, en ufak bir ters harekette feci sonuçlar doğurabilmektedir. En sık olarak bel tutulması, boyun tutulması, kasıklarda, bacaklarda ve üst kolda şiddetli ağrı gibi şikayetler karşımıza çıkabilmektedir. Eğer dikkat edilmez ise sakatlanmalar hatta kas yırtılmaları dahi olabilmektedir. Fitness yapıyorsanız eğer su tüketimine de dikkat etmeli, günde en az 2 litre su içmelisiniz. Egzersizlerin yapılması esnasında, vücut su kaybeder. Su takviyesi almazsanız, kas spazmları ve şiddetli kas ağrıları yaşamanız kaçınılmaz olur. Tüm bunlara ek olarak soğuma hareketlerine de değinmek gerekiyor. Spor öncesi, spor anı ve spor sonrası oldukça önemlidir. İlk iki neden detayları ile birlikte verildi. Son maddede ise soğuma hareketleri yer almaktadır. Bunun önemi de şu, vücut spor yaptıkça ısınır ve enerji üretir. Kalp normalden hızlı atar ve vücut ekstra bir laktik asit üretir. Bu, vücuda yorgunluk sinyalini gönderir. Kalbin yavaş yavaş eski haline dönmesini sağlayarak sporun sonunda baş dönmesi ve mide bulantısı gibi şikayetlerin de meydana gelmesini önler” açıklamasında bulundu.

 


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR