Fenomen isme özendi, öyle bir video çekti ki!

Tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sırf damak lezzeti ile de birçok ile taş çıkaran Kırşehir'in besmeci sosyal medyaya da taşındı.

    Tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sırf damak lezzeti ile de birçok ile taş çıkaran Kırşehir'in besmeci sosyal medyaya da taşındı. 
    Kırşehir'de Nihat isimli genç, youtube ve sosyal medyada fenomen hale gelen CZN Burak'ı öyle bir hafife aldı ki videoyu görenler bu videoya büyük beğeni gönderdi. 
    Burak Özdemir kendi taktığı isimle CZN Burak Tik tok uygulamasının meşhur ettiği isimlerden biri. Yüzünden hiç eksilmeyen gülümsemesiyle tanınan Burak Özdemir’in videoları sosyal medyada hızla yayılıyor. Tabi Hatay'a özgü lezzetlerin videosu olur da Kırşehir'in besmecinin ve çığırtmasının olmaz mı?
    Bu konuda sosyal medyada büyük eksiklik gören Kamanlı bir hemşehrimiz CZN Burak'ın videolarına taş çıkartacak iki video ile takipçilerinin karşısına geçti. 
    Besmeç, Kırşehir mutfağına ait bir yöresel köfte. Hem bulgur hem de kıymanın bir arada bulunduğu bir köfte olan besmeç, kolay ve lezzetli bir tarif arayanların gözdesi olmaya aday.
    Nihat ADR isimli bir kullanıcı da sadece ekrana bakarak hem Kırşehir'e özgü bu iki yiyeceğin yapılışının çekimini gerçekleştirdi hem de kendine has yöntemleriyle Kırşehir'in de Nihat ADR'si var dedi. 
    Türk mutfağının fenomen şefi Burak Özdemir’in, Galatasaray futbolcusu Younes Belhan’da  ile birlikte pişirdiği ilginç yemek yapma tarzına Kırşehirli Nihat Adar’da ortak oldu. Adar, şehrin geleneksel ev yemeği olan ‘besmeç’e benzetme yaptı. Nihat Adar, Kırşehir mutfağına ait yöresel bir köfte olan Besmeç’i farklı bir tarzla yorumladı. Facebook ve birçok sosyal medya sayfaları üzerinden yaptığı paylaşımla büyük beğeni topladı. 
    Bilindiği gibi coğrafik işaret alınması noktasında besmeç için çalışmalar yürütülmüş ve bu konuda birçok sivil toplum kuruluşu da destek vermişti. Özellikle sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan çığırtma da bu videolar arasında yerini aldı ve yüzlerce kişi tarafından beğenilerek izlendi. 
    Kırşehir'e bağlı Kaman ilçesinde yaşadığı öğrenilen Nihat ADR'nin yeni videolarını merakla bekleyen takipçileri şimdi de köftür tarifi bekliyor. 
    Kırşehirli ozan ve halk müziği sanatçısı Şemsi Yastıman'ın 'Memleket Hasreti' şiirini fon müziği olarak kullanmasını isteyen takipçileri bu çalışmayı da en kısa sürede görmeyi umuyor. 
    Çınar Kırşehir Haber Merkezi'ne açıklamalarda bulunan ve sosyal mecralarda fenomen olma yolunda hızla ilerleyen Nihat ADR; Çınar ekibine gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ederken takipçilerine de yepyeni videolarla karşılarına çıkacağının sözünü verdi. 
    Çınar Haber Merkezi ve kirsehirhaber365.com Ailesi olarak Nihat ADR'yi bu zorlu çalışmalar için tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. 
    İşte videoda da anlatıldığı gibi Kırşehir'in o meşhur besmecinin yapılışı: Soğanları ve sarımsakları rendeleyin. Maydanozları ince ince kıyın .Kıymayı tepsiye alın. Üzerine soğan, sarımsak, salça ve baharatları ilave edip yoğurun. Bulguru azar azar ekleyerek yoğurmaya devam edin. Bulgur kıymanın suyunu çekene kadar yoğurun. Kıydığınız maydanozları da köfte harcına ekleyin. Elinizi hafifçe ıslatıp tüm malzemeyi yeniden yoğurun. Köfte harcından parçalar koparıp şekil verin. Köftelerinizi isterseniz tavada isterseniz de fırında pişirip sıcak servis edin.
YAZARLAR