"Esnaf ve vatandaşımız zor günlerden geçiyor"

İYİ Parti Kırşehir Merkez İlçe Başkanı Zafer Satılmış, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle esnafın yaşadığı sıkıntılarla ilgili açıklamalarda bulundu. İYİ Parti Kırşehir Merkez İlçe Başkanı Zafer Satılmış, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Oluşan yeni ekonomik kriz için devletin en kısa sürede adım atması gerekiyor. Esnaf için belirli vergiler kaldırılmalı, vergi affı getirilmeli, sicil düzenlemesi yapılmalı ve 0 faizli krediler ile desteklenmesi gerekiyor. koronavirüs salgını öncesinde oluşan ekonomik sıkıntının, salgının etkisiyle daha da arttı, ekonomik dar boğaz artarak devam ediyor.

ESNEK ÇALIŞMA SONLANDIRILMALI

Koronavirüs kapsamında halkın ve çalışanların sağlığının korunması amacıyla, devlet esnek çalışma uygulaması başlattı. Etkisini hissettirdiği Mart ayından beri süregelen bu salgında, esnek çalışma ile kamu kurum ve kuruluşlarında personel yetersizliği var. Hastanede çalışanların yarısından çoğu, belediyelerde personelin bir kısmı, diğer resmi kurumlarda çalışanlar da hafta 1 gün geliyor, yada 2 gün gelip 3 gün gelmiyor.

Esnek çalışma ile bankalarda işlem yapılamıyor, bankalara giriş çıkışların denetlenmesi, yada işlemlerin belli aralıklarla yapılması belki bir koruma anlayışı olabilir ancak, uygulama itibariyle insanımız, esnafımız bankalarda iş yaptıramaz oldu. Hiç bir banka koronavirüsü bahane edip, iş yapmıyor, işlemler yerine getirilmiyor. Bankalarda çalışanların da aynı şekilde esnek çalışma ile daha az zamanlı çalıştıkları gözlendiğinde, sıkıntı daha da büyüyor. En kısa sürede esnek çalışma sonlandırılmalı, hayat normale dönmeli ve personeller her zaman ki görevlerine giderek, işlerine devam etmelidir. Esnek çalışmanın devam etmesi, piyasayı olumsuz etkilediği gibi, ekonomik hareketliliği de durdurma noktasına gelmiştir. Devlet kurumlarının yanı sıra bankalarda esnek çalışma ile işler yürümüyor ve ekonomi hareketlilik sıfır noktasına gerilemiştir. Bu durumdan esnaf ve vatandaş mağdur olmaktadır.

BELEDİYELERDEN KESİNTİLER DEVAM EDİYOR

Belediyelere uygulanan kesintiler durdurulacak denilmesine rağmen malesef sürmektedir. Su geliri, emlak ve çevre geliri de alamayan belediyeler, yapılan kesintiler ile hareket etmekte zorlanmakta, adım atmaları engellenmektedir. Vatandaşa hizmet yarışında olan belediyeler, koronavirüs mücadelesinde etkin faaliyet göstermesine karşın, gelirlerinin düşmesiyle zor günleri yaşıyor. Gerekli düzenlemeler yapılarak, belediyelerin gelirlerindeki kesinti kaldırılmalıdır. Amaç belediyeleri başarısız göstermekse hakkını teslim etmek lazım bu plan gayet başarılı ama hükümetin dilinden düşürmediği Halka hizmet hakka hizmettir sloganı ve siyasi ahlak ile bu uygulamalar asla uyuşmamaktadır."
YAZARLAR