Engelliler Haftası’nda Öğrencilere ‘Türk İşaret Diline Giriş’ Dersi

     Kırşehir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden  10-16 Mayıs Engelliler Haftası için EBA programı kapsamında farkındalık çalışması yapılacağını duyurdu. Kırşehir Aile Çalışma ve Sosyal hizmetler İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen “2020 Erişilebilirlik Yılı” kapsamında, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan Türk İşaret Dili (TİD) videoları, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yürütülen uzaktan eğitim programı içinde yayınlanarak öğrencilere ve öğretmenlere ulaştırılacak. Amaçlarının işaret dilini, eğitim çağındaki çocuklara tanıtmak ve Engelliler Haftasında farkındalığı artırmak. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine özel videolar hazırlandı. Videolar, Türk İşaret Dili hakkında kısa bilgi, temel günlük konuşmalarda kullanılan kelimelerin işaret dili olarak öğretilmesi ve ardından öğrenilen kelimelerin diyalog olarak kullanımını içeriyor. Videolarda işitme engelli öğrenci ve öğretmenlerle, Bakanlığın Türk İşaret Dili tercümanları da yer alıyor.  
VİDEOLAR 10-16 MAYIS ENGELLİLER HAFTASINDA HAFTA İÇİ 5 GÜN SÜREYLE YAYIMLANACAK
   Videolarda tercümanlar tarafından işaret dili tanıtılarak, temel sözcükler öğrencilere işaret dilinde öğretiliyor. Videolarda öğretilenler arasında özellikle işaretler, alfabe, renkler, yiyecekler ve acil durumlarda kullanılabilecek kelimeler öne çıkıyor. Videolar EBA TV ve eba.gov.tr’de, ayrıca özel okullar tarafından yürütülen uzaktan eğitim programlarında, 10-16 Mayıs Engelliler Haftasında hafta içi 5 gün süreyle yayımlanacak. Öte yandan Bakanlık, EBA TV kapsamında yayınlanan dersleri işaret diline çevirerek, bu dersleri erişebilir hale getirmek için de bir proje yürütüyor.”
 


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR