Emlakçılar iş yapamaz hale geldi!

Kırşehir'de koronavirüs nedeniyle birçok sektörde yaşanan sıkıntı emlakçıları da etkileri. Kırşehir'de bir çok emlakçı esnafı iş yapamaz hale geldi.

Kırşehir'de koronavirüs nedeniyle birçok sektörde yaşanan sıkıntı emlakçıları da etkileri. Kırşehir'de bir çok emlakçı esnafı iş yapamaz hale geldi.

                Kırşehir Emlakçılar Derneği Başkanı Zeynel Biçici, “Bu süreç her şeyi etkiledi. Emlak sektörü de sıkıntılar yaşıyor. Ancak önemli olan sağlık. Bu nedenle tedbirlerimizi alalım ve Sağlık Bakanlığı’nın uyarılarına uyalım” dedi.

                Emlakçı esnafının zor günler geçirdiğini ifade eden Kırşehir Emlakçılar Derneği Başkanı Zeynel Biçici, koronavirüs sürecinin başladığı günden itibaren emlak sektöründe yaprak kımıldamadığını ifade ederek, "3-4 aylık süreçte esnaflarımız gerçekten zor durumda. öncesinde kış mevsimi ve ardından pandemi süreci ile alım satım adeta durdu. Şu an itibarı ile bile bu durumun üstesinden gelebilmek adına emlakçılarımız dükkanlarını sabahın erken saatlerinden itibaren açsa da maalesef bir çözüm olamadı. İnşaat sektöründe hareketlenme başladı ancak kredi faiz oranlarının düzenlenmesi ile de vatandaşlarımız mevcut ev satışı veya alışı yapmış oldular. Devletin emlak piyasasını hareketlendirmek için açıkladığı kredi paketinin ardından birçok firma daire fiyatlarını oldukça artırdı.Yani karşılaştırma yaptığımız zaman teşvik öncesi daire fiyatları ve faiz oranları şu an geldiğimiz noktada alıcı için daha avantajlıydı.Emlak piyasasındaki bu artışın asıl sorumlusu müteahhitler.Sıfır daire piyasasındaki bu artış dolaylı olarak ikinci el piyasasına da yansıyor.Zaten Kırşehir'de hali hazırda krediye uygun daire sayısı çok az.Hal böyle olunca müşteri bu kez ikinci el piyasasına yöneliyor ve fiyatlarda da artış meydana geliyor. Tıpkı galericilik gibi herkes emlakçılık yapar oldu.Bakkalın vitrininde satılık ve kiralık daire afişi asılı.Ya bakka olacaksın ya da emlakçı.Ticaret Bakanlığı tarafından bizlere verilen bir yetki belgesi var.Bu yetki belgesine sahip olmayan ve kayıtlı olmayan çok sayıda kişi ayaklı emlakçı diye tabir ettiğimiz yasa dışı iş yapıyor.Ayrıca bu yetki ve belgelere sahip emlakçılar olarak yasa dışı emlak işi yapanlara karşı bu derneği kurduk.Emlak piyasasındaki kayıtsız iş yapan kişiler yüzünden hem Emlakçılık sektörü zarar görüyor hem de devlet vergi kaybına uğruyor.'' açıklamasında bulundu.

                Öte yandan Emlak sektöründe 1 Eylül'de başlayacak yeni dönemle, yetki belgesi olmayan emlak işletmelerine ruhsat verilmeyecek. Emlakçılık yapmak için en az lise mezunu olma şartı aranacak. Emlak sektöründe yeni döneme geçiliyor. Artık belirlenen 4 şartı yerine getirmeyenler Emlakçılık yapamayacak.

                1 Eylül'den itibaren yetki belgesi olmayan emlak işletmelerine ruhsat verilmeyecek. Emlak ofisleri en az 20 metrekare olacak. Emlakçılık yapmak için ise en az lise mezunu olma şartı aranacak. Üniversite mezunları için 8 ay, lise mezunları için 12 ay, son 5 yıl içinde SGK'lı olarak çalışmış olmak gerekecek. Düzenlemeye göre, emlakçı olmak isteyenler 100 saatlik emlakçılık eğitimi almak zorunda. Alınan eğitimin sonunda ise mesleki yeterlilik sınavlarına girilip yetki belgesi alınması gerekiyor. Emlak ofisi açabilmek için önce belgelerle birlikte Ticaret Bakanlığı il müdürlüklerine başvurulacak. Yetki belgesi, il müdürlüğü tarafından oluşturulacak bilgi sistemi üzerinden verilecek. Geçerlilik süresi 5 yıl olacak. Şartları sağlayamayan işletmenin yetki belgesi yenilenmeyecek.Birden fazla aynı ilanda sadece yetki alanın ilanı yayında kalacak. Belgesiz kayıt dışı emlakçılık yapmaya devam edenlere ise 10 bin lira ve 10 katına kadar ceza kesilecek.


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR