El Ayak Ağız Hastalığına Karşı Alınacak Önlemler

Kırşehir Boztepe Toplum Sağlığı Merkezi el, ayak ve ağız hastalığında bulaşmayı önlemek için alınması gereken tedbirler konusunda resmi internet sayfası üzerinden toplumu bilgilendirdi.

Kırşehir Boztepe Toplum Sağlığı Merkezi el, ayak ve ağız hastalığında bulaşmayı önlemek için alınması gereken tedbirler konusunda resmi internet sayfası üzerinden toplumu bilgilendirdi. Özellikle 5 yaş altı çocuklarda görülen, oldukça bulaşıcı, virüs kaynaklı bir hastalık olduğuna ve bulaşmayı önlemek adına alınması gereken tedbirlere dikkat çekti.

Kırşehir Boztepe Toplum Sağlığı Merkezi yaptığı bilgilendirmede şu detaylara yer verildi.

Özellikle düşmeyen yüksek ateş ve yol açtığı içi sıvı dolu kırmızı kabarcıklarıyla anne babaları paniğe sevk eden el-ayak-ağız hastalığı son günlerde giderek artıyor. Bu bulaşıcı hastalıkta genellikle okul, kreş ve kalabalık oyun alanları önemli risk unsurları.

Halen korunmaya ve tedavisine yönelik aşısı bulunmayan el-ayak-ağız hastalığına virüsler neden oluyor. Hastalık 7-10 gün içerisinde kendiliğinden iyileşse de, hastalık şüphesi durumunda mutlaka çocuk hekimine başvurulmalı. Gereken hastalarda ateş düşürücü, ağrı kesici, boğaz ağrısını azaltmak için gargara ve spreylerin kullanımını öneriyoruz. Yeterli sıvı ve beslenme desteği alamayan çocuklarda da gerekli sıvı ve beslenme desteğinin sağlanması büyük önem taşıyor.

Bu hastalıktan basit önlemlerle korunmak mümkündür.

ELLERİ YIKAMAK

Hastalığın bulaşmasını önlemek için su ve sabunla sık sık el yıkama alışkanlığını çocuğunuza kazandırın. Sık temas edilen yüzeyleri, oyuncakları, objeleri uygun şekilde dezenfekte edin.

HİJYENE DİKKAT ETMEK

Virüs enfekte kişilerin tükürük ve burun akıntısı içinde, vücudundaki kabarcıkların içindeki sıvıda ve gaytada bulunup kolayca bulaşabiliyor. Bu nedenle hijyene dikkat edin. Hastanın çatal, kaşık, tabak ve havlusunu kullanmayın.

YAKIN TEMASTAN KAÇINMAK

Bulaşıcılığı çok yüksek olan bu hastalık, solunum yoluyla da yayılım gösterebiliyor. Bu nedenle çocuğunuza hasta ile yakın temastan ve sarılmaktan kaçınmasını anlabileceği bir üslupla öğretin. Çocuğunuz hasta olmuşsa bir hafta evde istirahat ettirin ve kalabalık artamlardan uzak tutun.

ORTAK KULLANIM ALANLARINDA DİKKATLİ OLMAK

Özellikle bebek bezi değiştirme alanları gibi ortak kullanım alanlarının dezenfeksiyonuna dikkat edin. Bebeğinizin bezini değiştirdikten sonra ellerinizi mutlaka yıkayın.

SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENMEK

Her mikrobik hastalıkta olduğu gibi bir mikrobun vücudumuzda hastalık yapması için bağışıklık sistemimizi geçmesi gerekmektedir. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamızın en temel ögesi dengeli ve sağlıklı beslenmekten geçmektedir.

BELİRTİLERİ: Ateş, özellikle el ayasında ve ağız içinde kırmızı döküntü ve kaşıntı en belirgin olan semptomlardır. Aynı zamanda mide-bağırsak sistemini de tutan bir hastalık olduğu için hastalığın başlangıcında ishal ve kusma görülebilmektedir.  İshal ve kusma tek başına gözlemlendiğinde bu belirtilerin diğer hastalıklarla karıştırılmamalıdır. Yani kusan ve ishal olan bir çocuğun ebeveyni, El-Ayak-Ağız Hastalığı korkusunu yaşamamalıdır.


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR