DSİ Son 18 Yılda Kırşehir’de 3 Baraj 2 Gölet Yaptı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Kırşehir’e yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Kırşehir’e yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor. Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor. DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.
 “2021 Yılını Sulamada Hamle Yılı İlan Ettik”
Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır.” dedi.
“İç Anadolu’nun Münbit Topraklarını Sulamaya Açıyoruz”
Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yılda Kırşehir ilinde inşa edilen 8 sulama tesisi ile 124 Bin 410 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirten Genel Müdür YILDIZ, “Böylece Kırşehir topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 69 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık. 25 Bin 100 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…
Kırşehir’imiz için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 1 adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 1 adet sulama işinin tamamlanması ile toplam 25 Bin 100 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 27 Milyon 815 Bin 251 TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Kırşehir zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.” dedi.
“Kırşehir’mize 3 Baraj ve 2 Gölet Kazandırdık.”
İç Anadolu’nun ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Kırşehir’imizde ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 35 adet Tesis ile 480 Milyon 555 Bin 892 TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ,’ Kırşehir’de son 18 yılda 3 baraj ve 2 gölet inşa ettik. 
İnşaatı Devam Eden 1 Baraj ile 3 Bin 870 Dekar Arazi Daha Sulamaya Açılacaktır.
Diğer taraftan Kırşehirli vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Kırşehir’in su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 1 barajın yapım çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
“Kırşehir’e Menba Kalitesinde İçmesuyu”
Genel Müdür YILDIZ, “1 adet içme suyu tesisini tamamladık. Bu tesis ile Kırşehir şehir merkezine yıllık toplam 27,10 milyon m3 içmesuyu temin ederek 234.000 kişinin içmesuyu ihtiyacını karşılıyoruz. Diğer taraftan inşaatı devam eden 1 adet içmesuyu arıtma tesisi ile 130.000 kişi için yılda 7,74 milyon m3 arıtılmış içmesuyu temin edilecektir.” dedi.
“Kırşehir’de Taşkın Riskini Azaltıyoruz”
Ayrıca, “Kırşehir İlinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 17 adet taşkın koruma tesisi ile 15 yerleşim yeri ve 2 Bin 240 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını” söyledi.
DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi. 
 


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR