Doğayı Hor Gören, Geleceği Zor Görür!

       Kırşehir’in en önemli sulak alanlarından biri olan Seyfe Gölü, göçmen kuşların özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında kullandığı en önemli göç yollarından biri. 
      Bugünlerde korona virüsün de etkisi ile kendini muhteşem manzarasıyla Seyfe’nin mavisine ve yeşiline bırakanlar hatıra kareleri ile bu anları ölümsüzleştirirken bir iki ay sonra besleyen pınarlardan da su getirisinin olmadığı göl kurak haline tekrar bürünecek. 
Adeta insanlara küstüğünün resimlerinin kadrajlara alınacağı Seyfe’de bugünlerde yiyecek sıkıntısının yaşanmadığı doğru olabilir ancak kuraklık baş gösterdiği zaman yiyecek bulamayacak duruma gelecek olan göçmen kuşlar Seyfe Gölü’nü yine hüzne terk edecek. 
60 yılda 50 göl kuruttuk.. Sulak çayır, sazlık, çay, dere ne varsa bozduk... Kurutulan alanların büyüklüğü Marmara Denizi'nden daha fazla! Nerde çoğalacak, nerde yaşayacak bu kuşlar?
       Dünya kurulduktan bu yana kullandıkları göç yollarını bozduk! Düşünün şimdi: Yola çıkıyorsunuz. Gideceğiniz yerde konaklama yeri yok, yeme içme imkanı yok, doğru-düzgün yol yok... Siz oraya gider misiniz? Yoksa bütün imkanların olduğu yeri mi tercih edersiniz?
      Göç yolu üzerindeki sadece bir gölün ya da sulak alanın kurutulması o göç yolunun güzergahının değişmesine sebep olur.. Yolda gidiyorsunuz.. Heyelandan dolayı yol kapandı.. Ne yapacaksınız? Ya yolun açılmasını bekleyeceksiniz, ya da geri döneceksiniz... İşte su kuşları da böyle yapıyor. Yolları kapanınca geri dönüyorlar, ya da başka yollar kullanıyorlar.. Kurutulan her sulak alan, her göl onlar için kapatılan bir yol demek...
Yollarını kapattık... Yollar açılırsa yine gelecekler...
Unutmayın doğayı hor gören, geleceği zor görür.
Seyfe Gölü Ekoloji Derneği Başkanı Ömer Çetiner, buradaki kuş cennetinin, Türkiye'deki iki göç yolundan birinin üzerinde olduğunu söyledi. Gölün aynı zamanda bir toplanma merkezi olduğunu belirten Çetiner, su olması halinde kuşların burada konakladığını, bir süre dinlenip beslendikten sonra yollarına devam ettiğini anlattı. Seyfe Gölü Kuş Cenneti, geçmişte 187 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapması, dünyada nesli tükenmekte olan 27 kuş türünü bünyesinde barındırması ve endemik bitkileriyle biliniyor.
Kırşehir Valiliği resmi internet sayfasından Seyfe Gölü ile ilgili olarak yapılan açıklamalarda şu detaylar aktarılıyor: “Seyfe Gölü, Orta Anadolu’da bulunan birkaç tuzlu gölden biridir. Kırşehir’in kuzeydoğusunda yer alan göl, Mucur’a 16 km. uzaklıktadır. Yöre, sulak ve yer yer sazlık, bataklık alanlardan oluşmaktadır. Gölün doğusunda, kıyıya yakın sazlıklardan oluşmuş pek çok adacık vardır. Bu adacıklar ve göl çevresinde, ötücü kuşlar da dahil olmak üzere toplam 187 kuş türünün varlığı mevcuttur. Göl, su kuşlarının beslenme, üreme ve konaklama alanı olarak sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da önemli sulak alanlarındandır.
Gölde, dünyanın en büyük flamingo topluluklarından biri ( 320 bin adet) barınmaktadır. Göl, aynı zamanda sonbaharda yüz binlerce ördeğin konaklama alanıdır. Seyfe gölünde beslenen ve konaklayan diğer önemli kuş türleri; çamurcunlar, pelikanlar, balıkçıllar, yağmurcunlar, kazlar, kılıç gagalar, martılar, bababanlar ve sumrulardır. İlkbaharda gölün doğusundaki adacıklarda bu kuşlar başta olmak üzere çeşitli türlerden binlerce kuş yuva yapmaktadır. Ayrıca Malya Devlet Üretme Çiftliği alanında toy, turna gibi büyük kuşlar da barınmaktadır. Seyfe gölü çevresi, sonbaharda leyleklerin önemli toplanma alanlarındandır. Bölgede 480 bin kuşun bir arada yaşadığı tespit edilmiştir.”
 


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR