"Doğal afetlere karşı hazırlıklı olmalıyız"

Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürü Metin Alpaslan, 17 Ağustos Depremi'nin yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürü Metin Alpaslan, 17 Ağustos Depremi'nin yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Kırşehir AFAD İl Müdürü Alpaslan açıklamasında, afetlere karşı hazırlıklı olmamız gerektiğini ifade ederek şunları söyledi: " İl AFAD Müdürümüz Sayın Metin ALPASLAN 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen Marmara Depremi İle ilgili yaptığı basın açıklamasında; Ülkemizin deprem tarihine bakıldığında pek çok acı olaylar yaşandığı görülmektedir. Bu acıların en büyüklerinden biri de hiç şüphesiz 17 Ağustos 1999 Marmara depremidir. 17 Ağustos 1999 depremi, 17 Ağustos 1999 sabahı, yerel saatle 03:02'de gerçekleşmiş, Kocaeli/Gölcük merkezli depremdir. Richter ölçeğine göre 7,5 Mw büyüklüğünde gerçekleşen deprem, büyük çapta can ve mal kaybına neden olmuştur. Depremin verdiği hasarın şiddetli olmasının en önemli nedenleri arasında; depremin gece yarısı gerçekleşmiş olması, 45 sn. sürmesi, depremin meydana geldiği bölgelerde binaların zemine uygun inşaa edilmemesi, halkın depreme karşı tedbirleri almamış olması yer almaktadır. Büyük can ve mal kaybına neden olan deprem ülkemizde afet yönetimi açısından da bir milat olmuştur.

Artık Deprem Öncesi Zarar Azaltma Çalışmalarına öncelik verildi.  Afet ve acil durumlara hazırlıkta en önemli çalışma olarak öngörülen bu sistem; tehlike ve risklerin önceden tespit edilmesi, alınacak tedbirlerle herhangi bir afet sonrasında meydana gelebilecek zararları en aza indirgemeyi hedeflemektedir.

İşte bu kapsamda Başbakanlık AFAD Başkanlığımızca yapılan çalışmalardan biri de 2013 yılında uygulamaya konulmuş olan “Afete Hazır Türkiye Projesi” dir. Bu projenin amacı kısaca afet ve acil durumlara karşı hazırlıklı bir toplum oluşturmaktır. Afet ve acil durumlara hazırlıklı bir toplumun temelini de etrafındaki tehlike ve risklerin farkında olan ve bunun sonucunda gerekli tedbirleri almış bireyler oluşturmaktadır.

Kırşehir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü olarak afet öncesi, sırası ve sonrası hazırlıklarımıza yönelik çalışmalarımızın yanı sıra Kırşehir halkının afetlere özellikle de depreme karşı hazırlıklı bir yaşam oluşturabilmesi için,  AFAD başkanlığımızca başlatılan Afete Hazır Türkiye, Afete Hazır Aile, Afete Hazır Okul, Afete Hazır İşyeri, Afete Hazır Gençler Projeleri ve Gönüllü Ol, Sorumluluk Al, Harekete Geç! Sloganıyla başlatılan “O Kahraman Benim” projesi ile de eğitimlerimize devam ediyoruz.   Kırşehir AFAD olarak ilimizde genelinde, Afete Hazır Kırşehir eğitimlerimiz ile  101.445 kişiye ulaşılmıştır.

17 Ağustos 1999 tarihinde saat 03.02'de meydana gelen ve 45 saniye süren Marmara Depremi milletimizin yaşadığı en acı felaketlerden biri olarak tarihteki yerini alırken depremle yaşamayı öğrenebilmemiz amacıyla bize sürekli sorumluluklarımızı hatırlatan bir tarih olmalıdır. Bu bilinçle hareket ederek afetler ve acil durumlar öncesinde alacağımız önlemlerle göreceğimiz zararı en aza indirebileceğimizi unutmamalıyız.

Bu vesile ile İl AFAD Müdürlüğü olarak 17 Ağustos depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz.


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR