D Vitamini Yetersizliğini Hafife Almayın

Kaman İlçe Sağlık Müdürlüğü bebek ve çocuklarda D vitamini eksikliği ile ilgili olarak resmi internet sayfası aracılığıyla vatandaşları bilgilendirdi.

Kaman İlçe Sağlık Müdürlüğü bebek ve çocuklarda D vitamini eksikliği ile ilgili olarak resmi internet sayfası aracılığıyla vatandaşları bilgilendirdi. 
 kaman İlçe Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada D vitamini eksikliğinin temel nedeninin deride güneş ışınları etkisiyle yeterli D vitamini üretilememesi olduğunu belirtti. 
Kaman İlçe Sağlık Müdürlüğü " D vitamini yetersizliğinin temel nedeni, deride güneş ışınları etkisiyle yeterli D vitamini üretilememesidir. Özellikle kış dönemindeki hamileliklerde vitamin desteği yapılmaması, bebeklerin yetersiz D vitamini deposu ile doğmasına neden olmaktadır. Raşitizm, havale geçirme, yürümede ve diş çıkarmada gecikme, kafatası kemiklerinin yumuşaklığı ve şekil bozukluğu, el bileklerinde genişleme, sık enfeksiyonlara yakalanma, baş terlemesi ve sürtünmeye bağlı arka kısımdaki saçların dökülmesi gibi bulgulara yol açabilir. D vitamini damlası başlanması için eski yıllardan kalan bir alışkanlıkla 2-3 hafta beklemeye gerek yoktur. Ülkemizde gebelik döneminde D vitamini eksikliği sık olduğu için yaşamın ilk gününden itibaren D vitamini damlası verilmelidir.
Aile hekiminize başvurarak bebeklerinizi D vitamini eksikliğinden korumak için ücretsiz D vitamini desteğinden faydalanabilirsiniz. D vitamini, bebeğinize doğumdan itibaren bir yaşına kadar koruma amaçlı 400IU/gün (günde 3 damla) olacak şekilde verilmektedir şeklinde bilgiler aktararak çiçeği burnunda anneleri de bilgilendirdi. 
    Kaman İlçe Sağlık Müdürlüğü açıklamasında şu detaylara da yer verdi: "Bebek sağlığı izlemi 0-18 yaş grubu arasında yer alan bebeklerin, çocukların ve ergenlerin, fiziksel, ruhsal ve sosyal olarak tam bir sağlık ve iyilik hali içinde olup olmadığının değerlendirilmesidir. İzlemler aracılığıyla, 0-18 yaş grubundaki bebeklerin, çocukların ve ergenlerin sağlıklarını korunmakta ve bu yaş grubunda görülebilen hastalıkların, sakatlıkların ve ölümlerin azaltılması ve önlenmesi sağlamaktadır. Bebeğiniz/çocuğunuz hasta olmasa da büyümenin hızlı olduğu ve gelişiminin izlenip desteklenmesi gereken dönemlere göre ayarlanmış olan periyotlarda aile hekiminize götürmeli ve mutlaka izlemlerini yaptırmalısınız. Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan Bebek, Çocuk, Ergen İzlemleri Programı kapsamında aile hekimlerince yapılması gereken ve zorunlu olan asgari izlem zamanları ve aralıkları 9 başlıkta yapılmaktadır ve tamamen ücretsizdir." 


 


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR