COVİD-19 VAKALARINDA ARTIŞ EĞİLİMİ!

         Kırşehir Valisi İbrahim Akın, son günlerde Kırşehir'de artış eğilimi gösteren koronavirüsü vakaları nedeniyle Kırşehir halkına önemli uyarılarda bulundu.

         Kırşehir Valisi İbrahim Akın, yaptığı açıklamada evlerinden çıkan vatandaşların mutlaka maske takmaları gerektiğini bildirdi.

         Vali İbrahim Akın açıklamasında, "Saygıdeğer hemşehrilerim, son günlerde ilimizdeki koronavirüs vakalarından bir artış eğilimi olduğu görülmektedir. Bu nedenle tüm vatandaşlarımızın evlerinden çıktıkları andan itibaren maske takmaları, sosyal mesafeyi korumaları ve el temizliğine dikkat etmeleri, ayrıca işyerlerimizin de belirlenen kurallara uymaları büyük önem taşımaktadır.

         Koronavirüsle mücadelede hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla, vatandaşlarımızın özellikle lokanta, restoran, kafe gibi mekanlardan kurallara uymayan işletmeleri 155, 156 ve 112 numaralarını arayarak ihbar etmeleri önem arz etmektedir.

         Koronavirüsle mücadelede başarı ancak kuralara sıkı sıkıya uymakla mümkündür." dedi.

         Kırşehir'de gerçekleştirilecek olan saha çalışmalarına ilişkin de bilgiler veren Kırşehir Valisi Akın, Kırşehir'de de 2 bin haneye ulaşılarak her haneden bir kişiye testler yapılacağını kaydetti.

         Vali İbrahim Akın sosyal medya hesabı aracılığıyla yaptığı paylaşımda, "Sağlık Bakanlığı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülen Koronavirüs salgınına karşı çok sayıda önlem almış ve bu başarı diğer ülkeler tarafından takdir edilmiştir.

         Bu başarının devamı ve gelecek dönemlere hazırlık çalışmalarını planlamak amacıyla ülkemiz çapında bir çalışma yapılacak olup hastalığın sıklığı, geçirilmiş hastalık düzeyi ve asemptomatik (hiç bulgu vermeden geçiren) hasta düzeyi saptanacaktır.

         Bu amaçla İl Sağlık Müdürlüğümüzce oluşturulan ekiplerle ilimizde de saha çalışmasına başlanılmıştır. Bu kapsamda TÜİK'in ilimizde rastgele belirlediği yaklaşık 2 bin haneye ulaşılarak her haneden 1 kişiye testler yapılacaktır" ifadelerini kullandı. 

         Öte yandan Kırşehir İl Emniyet Müdürü Murat türesin ve Akpınar İlçe Kaymakamı Furkan Korkusuz'un Covid-19 testinin pozitif çıktığı öğrenildi.  Kırşehir İl Emniyet Müdürü Murat Türesin ve Akpınar İlçe Kaymakamı Furkan Korkusuz'un Covid-19 testinin pozitif çıktığı öğrenildi. Öte yandan il genelinde yeni normale dönüşle birlikte vaka sayılarında artış gözlenirken belediye anons sistemi ile Kırşehirliler, sürekli sosyal mesafenin korunması ve kontrollü yaşam noktasında uyarılıyor.

         Kırşehir'de özellikle vatandaşların dikkat etmesi gereken koruların başında sosyal mesafe, maske ve hijyen kuralları gelirken, sokağa çıkan bazı vatandaşların da maskesiz şekilde dolaştığı görülüyor. Bu konuda Kırşehirli vatandaşların hem kendi sağlıklarını, hem de toplum sağlığını gözeterek kurallara sıkı sıkıya uymaları bekleniyor.

RANDEVU İLE HASTA MUAYENESİNE BAŞLANACAK

         Cumhurbaşkanlığı’nın normalleşme takvimine göre 1 Haziran’da başlayan uygulamalar çerçevesinde Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde randevu ile hasta muayenesine 22Haziran’da başlanacak.Kırşehir Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, 22 Haziran’dan itibaren acil servis hariç bütün muayeneler Alo 182 ve Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinde yapılacak.T.C. Sağlık Bakanlığı’nın COVID-19 Pandemisinde normalleşme döneminde sağlık kurumlarında çalışma rehberi tavsiyesi gereği koronavirüs salgınıyla etkin mücadele için; “Yeni Normalleşme Süreci” kapsamında 22 Haziran 2020 tarihi itibariyle (acil sağlık hizmetleri harici) bütün muayenelerimiz sadece Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden yapılacak.Kırşehir’deki hastaların 22 Haziran’dan itibaren randevularını 182 ya da www.mhrs.gov.tr’den alabilecekleri bildirildi.


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR