Coğrafi İşaret İçin İlana Çıkıldı

Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Şahin, Çınar Kırşehir Haber Merkezi'nin daha önceden da haber bültenlerinde sık sık dile getirdiği Kaman Cevizi Coğrafi işareti konusunda önemli bilgiler verdi. 

 İl Müdürü Kenan Şahin Kaman Cevizinin tescil ilanına çıkmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu: Kenan Şahin yaptığı açıklamada; "İlimizde ceviz denilince ilk akla gelen yer Kaman İlçemizdir. Kaman cevizinin bitkisel özellikleri, fiziksel özellikleri ve kimyasal özelliklerinin diğer yerli ve yabancı cevizlerden farklı olduğunu bilimsel çalışmalar çerçevesinde belgelendirdik.  Kaman ilçesinin tohum, toprak ve iklim açısından üstün özellikler taşıdığı, burada yetiştirilen cevizlerin kalitesi ile ön plana çıkmaktadır. Türk Patent ve Marka Kurumu bülteninde 17.07.2020 tarihinde 81 sayılı bültende ilana çıkartıldı. Üç aylık ilan süresi sonunda Kaman Cevizimiz Coğrafi işaret çalışması tescil edilerek, tamamlanacaktır."

Kenan Şahin açıklamasının devamında “Tescil işlemi almış ürünler, bilindiği gibi Avrupa da % 30 daha pahalı satılmaktadır. Bu çalışma ile İlimize ceviz yatırımcıları artarak gelecektir, üreticilerimizin kazançlarının artmasına, Kaman cevizinin bilinirliğinin ve marka değerinin yükselmesine olumlu katkılar sunacaktır. İlimize şimdiden hayırlı olmasını dileriz.” dedi.


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR