"Canlı hayvanlar gerekirse karantinaya alınır"

Canlı hayvanlar, ülkeye girişinde veteriner kontrollerinin düzenlenmesine dair Yönetmeliğe uygun olarak veteriner sınır kontrol noktalarında veteriner kontrollerine tabidirler

  Canlı Hayvan İthalatı Gümrükleme işlemleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Kırşehir Gümrük İl Müdürü Serkan Kaplan açıklamasında şu bilgileri verdi; "Canlı hayvanlar, ülkeye girişinde veteriner kontrollerinin düzenlenmesine dair Yönetmeliğe uygun olarak veteriner sınır kontrol noktalarında veteriner kontrollerine tabidirler. Veteriner ve kimlik kontrolleri uygun bulunan canlı hayvanlar, ithalatın yapılacağı gümrük idaresine direk sevk edilmektedir.

                İthalatın yapılacağı gümrük idaresinde (Kırşehir Gümrük Müdürlüğü) canlı hayvanların ithalat işlemleri, mevzuat açısından herhangi bir problem olmadığı sürece 2011/28 sayılı Genelgeye istinaden taşıt üstü kontrole tabi tutularak yerine getirilir. Taşıt üstündeki canlı hayvanlar direk Varış işletmelerine ( Tarım İl Müdürlüğü tarafından karantina ağırı izni verilen yerler ) gönderilerek, veteriner kontrolüne ve gerekirse karantinaya alınma işlemlerine tabi tutulur.

                İthalatın yapılacağı gümrük idaresinde (Kırşehir Gümrük Müdürlüğü) canlı hayvanlar karantina ağırında yani son varış yeri haricinde indirme ve tekrar yükleme ve benzeri işlemlere tabi tutulmadan ithalat işlemi yapılacağından diğer gümrüklerde yapılan işlemlere nazaran daha hızlı ve kolay sonlanabilecek ve ithalatçıya maliyeti daha az olacaktır.

                Ayrıca Canlı Hayvan İthalatçısı kişi ve firmalar çoğunlukla Kırşehir ve yakın yerlerde ikamet ettiklerinden gümrük işlemlerine ilişkin olarak yapılan işlemler hakkında Müdürlüğe müracaat ederek detaylı bilgi alabilirler, işlem süreçlerini yakından takip edebilirler. Bu durum yaşanabilecek olası olumsuzluklarında ortadan kalkmasını sağlayacaktır." dedi.

                Öte yandan Kırşehir Ticaret Borsası, e-müstahsil makbuzu kullanma zorunluluğuna ilişkin resmi internet sayfası aracılığıyla bilgiler aktardı.

                Kırşehir Ticaret Borsası'ndan yapılan açıklamada şu detaylar aktarıldı: " 2022 yılına kadar ücretiz olan KOBİ e-Dönüşüm paketi Dijital Köprü’nün sunduğu çözümlerden yalnızca bir tanesi! KOBİ’lerin geleceğe yolculuğunda e-Dönüşüm ürünlerine ücret ödeme dönemi bitiyor. e-Müstahsil Makbuzu; vergiye tabi olmayan çiftçilerden mal satın alınmasında fatura yerine geçen ticari bir belge olarak kullanılmakta ve halihazırda kağıt ortamda düzenlenmekte olan müstahsil makbuzunun, elektronik belge olarak düzenlenmesidir.  Komisyoncu veya tüccar olarak yaş sebze ve meyve ticareti yapan mükelleflerin 31 Ocak 2020 tarihine kadar geçiş yapmaları gerekmektedir. e-Fatura mükellefi olup faaliyetleri gereği müstahsil makbuzu düzenleyen mükelleflerin 1 Temmuz 2020tarihine kadar e-MM uygulamasına geçiş yapmaları gerekmektedir"

                Kırşehir Ticaret Borsası, Kişisel Verileri Koruma Kurumu Seminerine ilişkin de bilgiler aktardı. Kırşehir Ticaret Borsası açıklamasında " Kişisel verilerin işlenmesinde başta özel hayatın gizliliği olmak üzere kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumayı ve kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülükleri ile uyacakları usul ve esasları düzenlemeyi amaçlayan Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) ile kanun kapsamında kayıt olunması zorunlu olan Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi (VERBİS) hakkında internet üzerinden bir bilgilendirme semineri gerçekleştirilmiştir.

                Kişisel Verileri Koruma Kurumu ve Birliğimiz işbirliğinde gerçekleştirilecek olan seminere KVKK ve bu kapsamda KOBİ'lerin yükümlülükleri hakkında bilgi verilecek ve son kayıt tarihi büyük ve orta ölçekli işletmeler için 30/09/2020, mikro ve küçük ölçekli işletmeler için 31/03/2021 olan VERBİS kaydı ilgili ekran görüntüleri üzerinden anlatılacak olup, seminer sonunda KOBİ'lerin konu hakkında soruları cevaplandırılacaktır. Seminere katılım adresi: http://webinar.tobb.org.tr linkinden katılabilirsiniz.tüm üyelere katılım ücretsizdir. Seminer ile ilgilenen üyelerimiz iletişim adresi kobi@tobb.org.tr, 0312 218 24 31 nolu telden daha detaylı bilgi temin edebilirler."


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR