CAMİLERİMİZİ İBADETE TEKBİR VE SALAVATLARLA AÇALIM

Cuma Namazı için okunacak hutbeden önce vaazdan hemen sonra hep bir ağızdan camilerden tekbir salavat seslerini yükseltelim.

                Kırşehir ile birlikte 81 ilde camilerimiz 29 Mayıs’ta Cuma Namazının ardından ibadete açılacak. 29 Mayıs Cuma günü Cuma Namazı ile birlikte yeniden ibadete açılacak camilerden ve evlerimizden tekbirler getirerek bu güzel günü tüm dünyaya duyuralım.

İçişleri Bakanlığı, "Cami ve Mescitlerde Cemaatle İbadet Edilmesi" hakkında Kırşehir ile birlikte 81 il valiliğine genelge gönderdi.

                İnananların ibadet için heyecanlı geri sayımı sürerken Cuma Namazı öncesinde okunacak hutbenin ardından camilerden tekbir sesleri yükselsin.

                Tüm Türkiye 29 Mayıs’ta tek yürek olacak…Vaazın ardından Kırşehirli vatandaşların da tekbirler ve salavatlar getirerek bu güzel güne eşlik etmesi isteniyor.

Bilindiği gibi yeni tip koronavirüs (Covid- 19) salgınının Türkiye'de yayılmasına engel olmak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından alınan tedbirler kapsamında, 16 Mart'tan itibaren salgın kontrol altına alınıncaya kadar ülke genelindeki bütün cami ve mescitlerde cemaatle vakit ve cuma namazlarının kılınmasına ara verilmişti.

Gelinen aşamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Kabine Toplantısında, cami ve mescitlerin cemaatle ibadete açılmasına yönelik alınacak tedbirlerin değerlendirildiği belirtilen genelgede, Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda, 29 Mayıs Cuma günü belirlenecek kurallar çerçevesinde öğle, ikindi ve cuma namazlarının camilerde cemaatle kılınabileceği kararı alındığı ifade edildi.

SOSYAL MESAFE KURALINA UYULACAK

Cami ve mescitlerde sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde cemaatle namaz kılınabilmesi için vali/kaymakamların koordinesinde namaz kılacaklar arasında sosyal mesafenin sağlanmasını teminen camilerin kapalı alanlarında/avlusunda/bahçesinde ve namaz kılmak için belirlenecek diğer alanlarda, bir kişinin en az 60x110 santimetrelik bir alanı (seccadenin kaplayacağı alan) kullanacağı göz önünde bulundurularak, her namaz kılınacak alanın en uç noktalarından her yönden birer metre mesafe olacak şekilde zeminde işaretleme yapılacak.

Cami içi, bahçesi/avlusu ile namaz kılınacak açık alanların azami kapasiteleri, herkes tarafından görülebilecek bir şekilde anılan alanların girişine asılacak. İçerideki kişi sayısı yeterli noktaya ulaştığında ise bu durum giriş için bekleyen cemaate uygun şekilde duyurulacak.

Cuma namazı, valilik ve kaymakamlıklarca belirlenecek (il/ilçe müftülüklerinin tespitleri kapsamında) yeterli bahçesi/avlusu/açık alanı bulunan camilerde kılınabilecek.

Cami bahçesi/avlularının yeterli olmadığı yerleşim yerlerinde il/ilçe müftülerinin teklifi ilçelerde kaymakamlar, illerde valilerin onayı ile uygun görülen açık alanlarda, alınacak tedbirler çerçevesinde cuma namazı kılınabilecek.


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR